No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Mesto uvažuje o ďalšom bazéne na Kurinci, detský prevádzkuje bez povolenia

kurinec-detsky-bazenRimavskosobotská samospráva uvažuje o výstavbe ďalšieho bazénu v rekreačnej oblasti Kurinec-Zelená voda. Malo by ísť o krytú plaváreň či bazén s vlnobitím. Ako na uplynulom rokovaní mestského zastupiteľstva informoval primátor mesta Jozef Šimko, ak chcú rekreačnú oblasť rozšíriť, tak musia jednoznačne vyvŕtať ďalší geotermálny vrt, aby mali vodu s teplotou minimálne 38 stupňov. Podľa primátora majú zatiaľ tri ponuky od firiem z Poľska, Českej republiky a Maďarska, malo by ísť o sumu približne 1,2 až 1,3 milióna eur. „Chceme totiž vŕtať do hĺbky viac ako 2000 metrov, aby sme vodu nemuseli prihrievať,“ pripomenul primátor, ktorý zámery odprezentoval už v príhovore počas tohtoročných osláv Dní mesta.

Po znovuoživení Kurinca pribudli ďalšie bazény, okrem pôvodného bazénu s pitnou vodou i bazén s termálnou vodou. Od uplynulého roka obyvatelia využívajú aj detský bazén. Podľa informácií Regionálneho úradu verejného zdravotníctva do minulého týždňa však detský bazén nebol skolaudovaný a nebol orgánom na ochranu verejného zdravia daný do prevádzky. „Bude zahájené konanie na uloženie pokuty za prevádzkovanie detského bazéna,“ uviedla pre Rimava.sk vedúca oddelenia hygieny životného prostredia a zdravia RÚVZ v Rimavskej Sobote Anna Vraniaková. Ako Rimava.sk ďalej na RÚVZ informovali, prevádzkovateľovi kúpaliska „Bazény Kurinec“ – TS mesta Rimavská Sobota boli už minulý rok uložené celkom štyri pokuty v celkovej výške približne 2500 eur, vrátane prevádzkovania detského bazéna bez kladného posúdenia orgánom verejného zdravotníctva. Išlo aj o prekročenie schválenej kapacity kúpaliska, nedostatočný počet plavčíkov na umelom kúpalisku a o chýbajúcu informovanosť verejnosti o kvalite vody v jednotlivých bazénoch na viditeľnom mieste.

Pokuta za vláčik už bola zaplatená
Pokuta za výletný vláčik, ktorý zváža ľudí na Kurinec a pri jeho kúpe došlo k porušeniu Zákona o verejnom obstarávaní, už bola uhradená. „Úrad pre verejné obstarávanie eviduje uhradenie pokuty k 20. júnu 2016,“ uviedol pre Rimava.sk hovorca Úradu Verejného obstarávania Ján Mažgút.
S otázkou, prečo nebol doposiaľ bazén skolaudovaný sme sa obrátili na samosprávu. Primátor Jozef Šimko ani viceprimátor Ladislav Rigó telefón opakovane nedvíhali. Z oslovených poslancov Mestského zastupiteľstva o pokutách nevedela viac ako polovica. „Informácie preveríme na Mestskom úrade aj na odbore životného prostredia Okresného úradu RS,“ povedal pre Rimava.sk poslanec Mikuláš Csirmaz. „Kým to nemám pred sebou, tak sa k tomu neviem vyjadriť,“ povedala viceprimátorka mesta Andrea Andrášiová.
Bližšie informácie nemal ani poslanec MsZ za mestskú časť Kurinec Tomáš Sliva. Podľa jeho slov sa preto k tomu vyjadriť nevie. „Myslel som si, že keď to je už v prevádzke, tak je to v poriadku. Zákon treba rešpektovať,“ dodal poslanec Štefan Baláž. Poslanec Július Sojka o pokutách rovnako nevedel. „Neprekvapuje ma to však. Verím, že nám ako poslancom to bude vysvetlené na najbližšom rokovaní,“ dodal Sojka. O starších pokutách počul poslanec Erik Klaubert. Ako však pre Rimava.sk uviedol, nie sú mu však známe žiadne dôvody, že prečo nebol detský bazén stále skolaudovaný. Poslanec Zsolt Főző predpokladal, že keď bazén využívajú ľudia, tak aj povolenia sú vybavené. O prvých pokutách RÚVZ poslanec Ivan Hazucha vedel. Podľa jeho slov však nepostrehol, že by ku kolaudácii detského bazénu došlo. „Dalo sa čakať, kedy prídu ďalšie pokuty,“ dodal Hazucha.

Zdroj: Rimava.sk

Súvisiace články
RÚVZ: Otvorili kúpalisko v Hnúšti, Kurinec je bez povolenia hygieny
R. SOBOTA: Výletný vláčik sa TSM postaral o pokutu
R. SOBOTA: Na Kurinci pribudli palmy, počítajú s vyššou návštevnosťou
Vláčik mesto ešte nekúpilo, poslanci chceli vedieť ako ho zaobstarajú


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross