No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Nelegálne skládky odstránili z dotácií len v Tisovci

tisovecNelegálne skládky odpadu, ktorých pôvodca nebol odhalený, boli v Tisovci upratané za peniaze z dotácií štátu. Samospráve na to odsúhlasili takmer 3 tis. eur, projekt je kofinancovaný sumou vo výške 5 percent. Informuje o tom Environmentálny fond. Program bol vyhlásený Ministerstvom životného prostredia SR a prejavilo oň záujem takmer 500 samospráv čo však podľa informácií Environmentálneho fondu prevýšilo finančné možnosti 10 miliónov eur na túto podporu a peniaze získala menej ako polovica žiadateľov. Maximálna výška podpory bola pritom 100 tis. eur na jedno miesto s nezákonne umiestneným odpadom.

Podporenie projektu pre Rimava.sk potvrdil aj prednosta mestského úradu v Tisovci Tibor Tokár. Ako ďalej spomenul, financie dostali v plnej výške 2870 eur, ako žiadali. Podľa jeho slov išlo o viacero čiernych skládok, ktoré však neboli extrémne. „Finančné prostriedky boli použité na zabezpečenie prepravy a uloženie odpadu na riadenej skládke v Hnúšti,“ povedal prednosta, podľa ktorého skládky vyčistili v spolupráci s dobrovoľníkmi a aktivačnými pracovníkmi.

V okrese Rimavská Sobota je podľa evidencie životného prostredia na Obvodnom úrade približne 60 nelegálnych skládok, sú problémové a občania ich obnovujú aj po vyčistení. V regióne peniaze žiadala aj rimavskosobotská samospráva na sanáciu živelnej skládky na Včelinci. Medzi mestami bola aj Tornaľa, Poltár či Lučenec, z obcí Abovce, Ožďany či Rimavské Janovce. Ako pre Rimava.sk uviedol starosta obce Rimavské Janovce Stanislav Krahulec, odstránenie najväčšej skládky, na ktorú žiadali financie, by bolo pre obecný rozpočet veľkou záťažou. „Neviem si predstaviť, že by to obec zvládla. Dúfame, že budú ešte ďalšie výzvy a že tam budeme úspešní,“ povedal starosta, podľa ktorého sa nové skládky snažia odstrániť prostredníctvom aktivačných pracovníkov ešte v zárodku. „Aby ľudia nemali dôvod dávať tam ďalší komunálny odpad,“ zdôraznil Krahulec.

 

Zdroj: Rimava.sk

Súvisiace články
„Autíčkari“ zmenili lokalitu divokej skládky, smeti teraz vyvážajú za Vyšnú Pokoradz
Nezákonné skládky chce s pomocou dotácie odstrániť len niekoľko obcí
Nad Ožďanmi pribúdajú čierne skládky, nájdete tam najmä zvyšky z áut
R. SOBOTA: O odstránenie nelegálnych skládok žiada zatiaľ len pár obcí


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross