No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Odobrená zámena Župného domu sa zrejme predĺži

zupny-uradZámena Župného domu s ministerstvom vnútra za štyri menšie budovy, ktorú rimavskosobotskí poslanci odsúhlasili, sa zrejme predĺži. Otázka zámeny budov odznela aj na poslednom rokovaní mestského zastupiteľstva, podľa primátora Jozefa Šimka ale nemajú informácie o tom, prečo sa po odsúhlasení zámeny zatiaľ nič neudialo. Ako poznamenal, zaujímal sa o to aj u šéfa Okresného úradu Pavla Struhára, ten však tiež nemal podrobnejšie informácie.

„Časovo sa nám podpis zámennej zmluvy natiahol, nakoľko sa ministerstvo vnútra chce ešte vysporiadať so spoluvlastníkom budovy katastrálneho odboru, aby ju do zámeny s mestom dávalo so 100-percentným vlastníckym podielom,“ informovala Rimava.sk Marta Fabianová z tlačového odboru Kancelárie ministra vnútra SR.

V historickej budove v hodnote viac ako 4 mil. eur by, podľa jej slov, chcel rezort vnútra zriadiť klientské centrum Kamo. „V budove by boli integrované všetky agendy okresného úradu, ako aj agendy Policajného zboru, ako doklady a okresný dopravný inšpektorát,“ dodala Fabianová, podľa ktorej by v budove zostal aj štátny archív, ktorý v nej sídli aj dnes.

Ako ďalej uviedla realizácia klientského centra by zrejme bola spojená aj s rekonštrukciou budovy a bola by realizovaná formou investičnej akcie.

Zámenu historickej budovy v hodnote viac ako 4 mil. eur za štyri menšie budovy, ktoré majú podľa znaleckých posudkov štvrtinovú hodnotu, odsúhlasili rimavskosobotskí poslanci ešte na svojom júnovom rokovaní. Ako vtedy na zasadnutí odznelo ide o tri administratívne budovy na Hostinského, Cukrovarskej a na Kraskovej ulici. Súčasťou balíka je aj bývalá jedáleň na Gorkého ulici.

Mesto chcelo zameniť aj budovu Okresného súdu, ktorý sa má presťahovať neďaleko do budovy súdnej sedrie. Túto zámenu však samospráva nevedela zrealizovať, pretože súd nie je vo vlastníctve ministerstva vnútra. Župný dom, podľa primátora dostalo mesto pred viac ako dvadsiatimi rokmi za korunu. V súčasnosti však na jeho opravu financie nemajú a štát v nej chce zriadiť klientské centrum pre občanov.

Klientske centrá sú súčasťou reformy štátnej správy ESO. Vízia rezortu vnútra je, že občan navštívi takéto pracovisko úradu iba raz, keď jednoduché podanie vybaví ihneď a pri zložitejšej agende bude s informáciami pracovať samotný úrad. Nie občan, ale centrá majú komunikovať s relevantnými úradmi a občanom potom doručiť finálny produkt, napríklad doklad, rozhodnutie alebo konkrétnu službu.

Zdroj: Rimava.sk

Súvisiace články
Župný dom by mesto mohlo vymeniť za niekoľko menších budov
Zámenu Župného domu za štyri budovy poslanci odobrili
R. SOBOTA: Kontaktné centrum so štátom chcú zriadiť v župnom dome
R. SOBOTA: Chcú, aby s opravou chátrajúceho župného domu pomohol štát


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross