No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Zámenu Župného domu za štyri budovy poslanci odobrili

zupny-uradRimavskosobotská samospráva má so štátom vymeniť budovu Župného domu na Námestí M. Tompu v hodnote viac ako 4 mil. eur za štyri menšie budovy. Tie však podľa znaleckých posudkov majú približne štvrtinovú hodnotu. Zámenu odsúhlasili poslanci mestského zastupiteľstva na utorkovom rokovaní. Za hlasovalo 17 poslancov, zdržala sa poslankyňa Eva Bornayová. Ako na rokovaní uviedla, jedna z budov je v dezolátnom stave a preto treba zvážiť či budú mať na jej prípadnú opravu. „Aby sme nekúpili mačku vo vreci," poznamenala Bornayová.

 

zupny-urad-1Ako odznelo na rokovaní, nehnuteľný majetok štyroch budov, ktorý má mesto dostať v hodnote 1,2 mil. eur predstavujú tri administratívne budovy na Hostinského, Cukrovarskej a na Kraskovej ulici. Súčasťou balíka je aj bývalá jedáleň na Gorkého ulici. Podľa primátora Jozefa Šimka, ale nevedia zameniť budovu Okresného súdu, pretože nie je vo vlastníctve ministerstva vnútra. Zároveň však podotkol, že Župný dom dostalo mesto pred viac ako dvadsiatimi rokmi za korunu. V súčasnosti však na jeho opravu financie nemá a štát v nej chce zriadiť kontaktné miesto pre občanov. Zámenou sa podľa samosprávy zabezpečí maximálna naplnenosť objektu, priestory neostanú prázdne a budú v nich umiestnené všetky odbory špecializovanej štátnej správy. Obsadením budovy sa tak zabráni celkovému chátraniu objektu. Nový vlastník má pritom zrealizovať opravu nebytových priestorov a postupne aj celú rekonštrukciu objektu.

Podľa poslanca Zoltána Bána nie je iná možnosť ako zachrániť obrovskú historickú budovu. Vláda má podľa neho však aj iné možnosti ako vykompenzovať rozdiel v sumách a pomôcť mestu. „Nemusíme na tú zámenu len tak zabudnúť," poznamenal Bán. Zámenu podporil aj poslanec Samuel Urban a Štefan Baláž. „Aj keď má hodnotu niekoľkonásobne vyššiu," dodal Baláž. Poslanec František Auxt tiež podotkol, že po zámene budov stále nemajú záruku opravy štátom. „Verím, že ministerstvo vnútra nájde financie na rekonštrukciu," povedal pre Rimava.sk primátor Jozef Šimko, podľa ktorého s najnutnejšou rekonštrukciou začnú, aby mohlo byť v budove zriadené klientské centrum. Podľa primátora budú chcieť po zámene predať tri budovy, na Gorkého, Cukrovarskej a Kraskovej ulici. „Budovu na Hostinského zrejme necháme na prenájom," doplnil.

Klasicistická budova bola postavená v roku 1908. Je vo vlastníctve mesta. Prevažná väčšina kancelárií po odsťahovaní sa Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny ostala prázdna.

Zdroj: Rimava.sk

Súvisiace články
Župný dom by mesto mohlo vymeniť za niekoľko menších budov
R. SOBOTA: K župnému domu ešte nemuselo padnúť posledné slovo
R. SOBOTA: Kontaktné centrum so štátom chcú zriadiť v župnom dome
V kontaktnom centre so štátom nové pracovné miesta nevzniknú
R. SOBOTA: Chcú, aby s opravou chátrajúceho župného domu pomohol štát
Centrum na kontakt so štátom by malo byť zriadené bližšie k okresnému úradu


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross