No active "ca-sidebar-197687" sidebar

OZ Naša Sobota: So zástupcami ministerstva financií stanovili prvé opatrenia pre rozvoj regiónov

delegacia-v-rsRozvoj regiónov s vysokou mierou nezamestnanosti Rimavská Sobota, Poltár, Revúca, Rožňava a Kežmarok má vláda podporiť novými strategickými opatreniami a to v dvoch etapách. Vyplynulo to zo včerajších stretnutí delegácie z ministerstva financií v regióne s predstaviteľmi OZ Naša Sobota a samospráv v regióne. Ako ďalej Rimava.sk informoval Marián Štúrik, hovorca OZ Naša Sobota, v prvom kroku im prisľúbili podporu vo forme úpravy zákona o štátnej pomoci. Táto legislatívna úprava vo forme návrhu iniciovaného OZ Naša Sobota, by mala spočívať v úprave paragrafu týkajúceho sa jednorázovej podpory pre vytvorenie nových pracovných miest formou strategických investícií. „V praxi to znamená, že v okresoch s vysokou mierou nezamestnanosti by sa dosiahol podobný podporný program ako je tomu dnes pri takzvaných strategických investoroch. Vrátane jednorázovej finančnej podpory, úľavy na daniach prípadne odpustenia odvodovej povinnosti za zamestnancov,“ povedal Štúrik, podľa ktorého to sú len prvé kroky, ktoré im vláda v zmysle Memoranda vie splniť v krátkom čase, ešte tento rok.

O ostatných bodoch a požiadavkách na ministerstvo by mal byť podľa Štúrika vytvorený nový „zákon o znevýhodnených regiónoch“, pre ktoré budú nastavené iné podmienky ako štandardné. Na jeho tvorbe sa má okrem podnikateľov z regiónu podieľať aj tretí sektor a samospráva. „Dostali sme prísľub, že tento zákon nebude dovtedy schválený, kým sa k nemu tieto tri zložky nevyjadria,“ zdôraznil Štúrik, podľa ktorého táto možnosť otvára dvere k ďalšej komunikácii a spolupráci v bodoch, ktoré požadujú. „Spoluprácu s ministerstvom hodnotím ako veľmi dobrú a rokovania ako mimoriadne úspešné,“ dodal.

Delegácia ministerstva financií, v zastúpení poradcu ministra financií Antona Marcinčina, sa stretla aj s prednostom okresného úradu, ako aj zástupcami Rimavskej Soboty, Tornale, Revúcej a Rožňavy. Ako na včerajšom stretnutí spomenul Marcinčin, zástupcov OZ Naša Sobota už chceli dlhšiu dobu osobne spoznať, pretože sa o nich na ministerstve v poslednej dobe dosť často hovorí.

Stretnutie nadväzovalo na Memorandum, ktoré koncom minulého mesiaca v Tornali podporilo viac ako 130 zástupcov miest a obcí, neziskových a cirkevných organizácií, ako aj podnikateľov z okresov Rimavská Sobota, Revúca a Rožňava. Zámerom riadeného rozvoja regiónov – 3R je daňové a odvodové zvýhodnenie podnikania, budovanie cestnej a lokálnej infraštruktúry či podpora zamestnávania. Návrh opatrení počíta s ôsmimi opatreniami a nástrojmi, ktoré by mohli efektívne zvýšiť zamestnanosť v znevýhodnených regiónoch s vysokou nezamestnanosťou. „Prioritnou úlohou stratégie EURÓPA 2020 je zvýšiť mieru zamestnanosti obyvateľov vo veku 20 až 64 rokov na 75 percent. Tento cieľ je bez systematickej podpory zaostalých regiónov nedosiahnuteľný, a preto je potrebné prijímať opatrenia vyrovnávajúce regionálne rozdiely,“ uzavrel hovorca OZ Naša Sobota Marián Štúrik.

Návrhy ôsmich opatrení s vysvetlením princípov fungovania si môžte pozrieť tu.

Zdroj: Rimava.sk

Súvisiace články
OZ Naša Sobota: V Tornali podpísali Memorandum o podpore regiónov s vysokou nezamestnanosťou
OZ Naša Sobota pripravuje po návšteve ministra financií ďalšie stretnutie
Rimavskosoboťania chcú na ministerstve vybojovať daňové zvýhodnenie


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross