No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Po predstaviteľoch samospráv si informácie o výstavbe väznice z úst ministerky Žitňanskej vypočula aj verejnosť

27. februára 2018 |  | | |

Prečo štát chce vystavať novú väznicu práve na Sabovej pri Rimavskej Sobote? Do koľkých rokov by mala byť? Koľko pracovných miest by malo v novej väznici vzniknúť? Aj toto boli otázky, na ktoré odpovedala ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská spolu s generálnym riaditeľom Zboru väzenskej a justičnej stráže Milanom Ivanom v rámci verejnej diskusie. Besedu zorganizovalo občianske združenie Naša Sobota.

V úvode diskusie ministerka spravodlivosti priblížila, prečo si štát vybral na výstavbu väznice práve okolie Rimavskej Soboty. Podľa jej slov na juhu Banskobystrického samosprávneho kraja široko-ďaleko obdobné zariadenie nie je. „Ďalšia vec súvisí s dostupnosťou súdov, eskortami na súdne pojednávania. Teda čím väčšie vzdialenosti, tým zložitejšie a nákladnejšie presuny. Okrem toho sú tu pozemky, na ktorých sa dá postaviť nové zariadenie,“ poznamenala Žitňanská.

Generálny riaditeľ ZVJS zodpovedal aj otázku o počte pracovných miest i výberového procesu. Ako avizoval, pokiaľ sú záujemcovia o prácu v ZVJS, tak už teraz sa môžu hlásiť. „Ale samotné uvoľňovanie miest pre príslušníkov alebo zamestnancov, ktorí budú prijímaní priamo pre potreby Rimavskej Soboty sa zrejme začne zhruba 2,5 roka pred predpokladaným ukončením výstavby. Pretože príprava príslušníka na službu trvá minimálne od 6 až do 18 mesiacov,“ ozrejmil Ivan s tým, že predpokladaný výber príslušníkov na určité miesta by chceli začať budúci rok.

Prijatí príslušníci by podľa jeho slov vykonávali službu v iných väzniciach na Slovensku, aby po nástupe do zariadenia v Rimavskej Sobote mali už určité skúsenosti s prácou s odsúdenými. Okrem viac ako 300 funkčných miest príslušníkov zboru väzenskej a justičnej stráže by mali vytvoriť aj ďalších 42 miest pre zamestnancov ZVJS. „Tá väznica je malé mestečko, ktoré si takmer všetko zabezpečuje vo vlastnej réžii. To znamená, že potrebujeme tam aj remeselníkov, pedagógov, sociálnych pracovníkov, psychológov, zdravotnícky personál, vodičov, stravovateľov či administratívnych pracovníkov,“ povedal generálny riaditeľ. Ako doplnil, samozrejmosťou je aj príslušné stredoškolské alebo vysokoškolské vzdelanie k danej profesii.

Osobne si vypočuť ministerku spravodlivosti ako aj generálneho riaditeľa ZVJS do divadelnej sály Domu kultúry prišli desiatky obyvateľov Rimavskej Soboty. To potešilo aj samotných organizátorov z OZ Naša Sobota. Ako pre Rimava.sk povedal člen občianskeho združenia, Radovan Ceglédy, s účasťou boli veľmi prekvapení. „Teší nás aj to, že pozvaní odpovedali na všetky otázky. Taktiež sme radi, že vládni zamestnanci nezanevreli na ľudí a prišli s nimi diskutovať,“ uzavrel Ceglédy.

Občianske združenie Naša Sobota organizuje v uplynulej dobe viacero podobných akcií, kde majú možnosť zaujať svoje stanovisko občania mesta. Táto mala názov Buď v obraze, predošlé sa týkali výstavby rýchlostnej komunikácie a diaľnic v regióne, diskutovali tu aj niektorí kandidáti na šéfa Banskobystrického samosprávneho kraja.

Celý záznam z verejnej diskusie si môžete pozrieť TU.


Zdroj: Rimava.sk


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross