No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Poslanci doporučili prijať jediného kandidáta na šéfredaktora, podľa primátora nespĺňa požiadavky

viceprimator Ladislav Rigó a primator RS Jozef ŠimkoRimavskosobotskí poslanci na včerajšom pokračovaní rokovania mestského zastupiteľstva doporučili prijatie jediného kandidáta na post zodpovedného redaktora nových mestských novín. Rimavskosobotské informačné periodikum (RSIP), by tak štyri vydania mal viesť Branislav Caban, ktorý bol jediným uchádzačom vo výberovom konaní. Podľa primátora Jozefa Šimka však nesplnil dve podmienky, nevie po maďarsky a nemá dostatočnú prax v žurnalistike, a preto ho na výberové konanie ani nemali zavolať. Navrhol preto bod z rokovania stiahnuť a vypísať nové výberové konanie na pracovné pozície v obidvoch jazykoch. Poslanci však jeho procedurálny návrh nepodporili a tak sa rokovalo ďalej.

Podľa poslanca Ivana Hazuchu, ktorý bol členom výberovej komisie, sa proti kandidátovi z výberovej komisie nevyjadril nikto (hlasovania sa zdržal iba prednosta úradu Štefan Szántó). „Bol externým dopisovateľom niekoľkých elektronických médií. Mal o tom doklad,“ uviedol Hazucha, podľa ktorého na komisii uznali, že jediný bod, ktorý nespĺňa, bola jazyková neznalosť. Ako poznamenal, v rámci šetrenia sú na mestskom úrade ľudia, ktorí by v prípade vydania štyroch čísiel vedeli zabezpečiť preklad do maďarského periodika a potom by zistili, či vôbec obyvatelia budú mať o noviny záujem. Šéfredaktora by tak podľa uznesenia mal prijať prednosta úradu a prvé číslo by malo vyjsť do 15. augusta. Pokiaľ sa podľa Hazuchu uznesenie primátorovi prieči, nemusí ho podpísať.

„Tvrdím, že je to protizákonné, všetko čo momentálne robia,“ vyhlásil pre Rimava.sk Šimko, ktorý tvrdí, že uznesenie je zmätočné a nepodpíše ho. Zároveň pripomenul, že podľa štatútu, šéfredaktora navrhuje zakladateľ, teda on. Ak by však poslanci podľa Šimka zmenili štatút, vychádzanie novín odhaduje na mesiace október až november.

zľava poslanec František Auxt a Jaroslav BagačkaPodľa poslanca Jaroslava Bagačku je záležitosť veľmi zložitá a jej riešenie je v nedohľadne. „Opäť sa téma dostane na mestské zastupiteľstvo a zrejme bude prijatý primátorov návrh, vyhlásiť opätovne výberové konanie na dvoch šéfredaktorov,“ domnieva sa Bagačka, podľa ktorého to teraz mohli urýchliť. „Tiež s tým nesúhlasím, možno by stačil aj jeden a možno by sa do hoho nemuseli dostávať národnostné prvky,“ poznamenal Bagačka, ktorý hlasoval za návrh poslancov. Proti bol poslanec Farantišek Auxt, podľa ktorého slovenská a maďarská mutácia by nemala byť identická, ako to určuje štatút novín. Ako poznamenal, za zrušenie novín hlasovali, pretože vedeli, že väčšina nechce Gemerské zvesti a Gömöri Hírlap. „Nakoľko časopisy išli spolu, museli sme aj my hlasovať tak, že sme podporili zmenu. Bohužiaľ teraz cítim, že tá zmena sa rodí veľmi ťažko,“ vyhlásil na rokovaní.

Za návrh hlasovali poslanci Baláž, Bornayová, Čeman, Hazucha, Juhászová, Kuvik, Juhász, Bagačka, proti návrhu hlasoval poslanec Auxt, Rigó, Vaš a Sliva.

Poslanci rokovanie všetkých bodov do večerných hodín neukončili, pokračovanie primátor navrhol na stredu, 10. júla o 14.00 hod. Ako podotkol, uvidia, koľkí sa zídu a podľa toho budú pokračovať.

poslanci-msz

Zdroj: Rimava.sk

 

Súvisiace články:

O post zodpovedného redaktora mestských novín má záujem jeden uchádzač
Mestské noviny majú vyjsť najneskôr do júla, primátor to vidí pesimisticky

Mestské noviny idú opäť pred poslancov, majú sa dohodnúť na spôsobe ich vydávania
Namiesto mestských novín dostali Rimavskosoboťania do schránok príhovory
Poslanci prijali štatút novín. Podľa Végha budú demokratickejšie ako doteraz
Mestské noviny stále nevychádzajú. Podľa primátora je navrhnutý štatút totalitný
Poslanci ukončili vydávanie mestských novín, podľa niektorých sú tendenčné
O osude mestských novín poslanci stále nerozhodli
Mestské noviny majú v októbri skončiť, poslanci navrhujú novú formu vydávania

 

 


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross