No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Pri rozhľadni Maginhrad pribudne paraglidistom štartovisko

perex-paraglidingOkolie rozhľadne Maginhrad nad obcami Nižný a Vyšný Skálnik, okres Rimavská Sobota, spestrí nielen výhľad na kopce, ale aj paraglidisti. K ich štartovisku v Klenovských vrchoch pri rozhľadni Slopovo, tak pribudne ďalšie. Rimava.sk o tom informoval rekreačný paraglidista Peter Tóth. Ako ďalej uviedol, výrub stromov v okolí rozhľadne už urbári z Nižného Skálnika dokončili. „My sme si to vyčistili a štartovisko je už pripravené. Čakáme len na lepšie počasie,“ poznamenal. Dôvodom vybratia tejto lokality bolo podľa Tótha prúdenie smeru vetra. „Na Klenovských vrchoch máme smery juh, sever a východ. Nemali sme smer na západ a tento kopec na Maginhrade tomu vyhovoval,“ priblížil rekreačný pilot, podľa ktorého sa dohodli s realizátormi stavby rozhľadne na vybudovaní štartoviska pre paraglidistov.

Pozrite si východ Slnka nad Rimavskou dolinou z rozhľadne Maginhrad


Tento kopec si však pred tým nechali „otestovať“ paraglidistami zo Spišskej Novej Vsi. „Sú to naši dobrí priatelia, ktorí v tomto športe patria medzi špičku,“ vysvetlil Tóth a dodal, že sa „Spišiakom“ tento kopec pozdával. Ako však podotkol, rozhodujúcim faktorom bolo aj vtáctvo v okolí. Podľa jeho slov sa riadia aj dravcami, ktorých nad rozhľadňou lieta dostatočné množstvo.

Štartovisko však nebude len pre skúsených paraglidistov. Rovnako ako na Slopove aj tu majú v pláne podľa Tótha realizovať výcviky nových záujemcov o tento šport. „Už sme dohodnutí aj so starostom obce ako aj majiteľom neďalekého Salaša,“ doplnil.

Výrub stromov pre štartovisko nebol jediným dôvodom na ich odstránenie. Ako Rimava.sk informovala manažérka miestnej akčnej skupiny (MAS) Malohont Miroslava Vargová, podľa historických máp nebola táto lokalita v minulosti zalesnená. Podľa jej slov výrub stromov bol vykonaný so súhlasom Pozemkového a lesného odboru Okresného úradu Rimavská Sobota ako mimoriadna ťažba za účelom využívania ostatných lesných produktov, medzi ktoré patrí aj rekreačná funkcia lesa. „Žiadateľom bol vlastník lesných pozemkov, teda Urbársky spolok, pozemkové spoločenstvo Nižný Skálnik, ktorý zabezpečil vykonanie tejto ťažby,“ doplnila Vargová a dodala, že v okolí rozhľadne Maginhrad by mali pribudnúť ďalšie turistické značenia ako aj informačné tabule s mapovými panelmi v obciach. Dôvodom na osadenie je podľa manažérky viacero podnetov od návštevníkov rozhľadne, podľa ktorých je značenie nedostatočné a mätúce.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross