No active "ca-sidebar-197687" sidebar

VIDEO: Pozrite si zimný východ Slnka z rozhľadne Maginhrad na dolinu

maginhradSkoré a mrazivé ráno, kto by chcel vyliezť z teplej a mäkkej postele? Ale občas stojí za to si privstať a užiť si prvé slnečné lúče, napríklad aj nad Rimavskou Sobotou. Jedným takým miestom odkiaľ máte výhľad na mesto ale i široké okolie Rimavskej doliny je rozhľadňa Maginhrad vo výške 430 metrov nad morom. Ak ste teda v týchto zimou poznačených dňoch východ Slnka nevideli, pozrite si ho z pohodlia vášho domova.

Výhľad z rozhľadne vysokej viac ako 16 metrov, ktorú otvorili v lete 2015, je od Rimavskej Soboty, cez obce Čerenčany, Malé a Veľké Teriakovce, Vyšný a Nižný Skálnik, Hrachovo, či Rimavskú Baňu. Výstup je možný zo štyroch strán. Najväčší zanietenci tam privítali aj Nový rok. Cez deň si prechádzkou skrátil deň nejeden obyvateľ z neďalekých obcí či Rimavskej Soboty alebo aj Bratislavy. Okolie bolo v uplynulých mesiacoch upravené a vyrúbané, podľa našich informácií sa tam plánuje „štartovisko“ pre paraglajdistov. 

Lokalita je vyhľadávaná nielen turistami ale aj bežcami nielen z Rimavskej Soboty, Lučenca a Poltára, ktorí sa v rámci športovania zastavia a pokochajú sa výhľadom.
Ako pre Rimava.sk uviedol aktívny člen Asociácie športov a turizmu Zoltán Borbáš, na Rozhľadni Maginhrad bol už aj tento rok ukázať známemu ako to tam vyzerá. Okrem iného boli aj pri otvorení rozhľadne. Podľa Borláša je veľmi dobré, že sa región aj takýmto spôsobom zviditeľňuje. „Dnes sme boli na ďalšej rozhľadni, na Slopove,“ priblížil Borláš, podľa ktorého je na okolí množstvo aj bežkárskych tratí, škoda len, že počasie nie je v posledných rokoch vyhovujúce. „Posledné dva roky sme aj Cestu Márie Széchy museli ísť pešo,“ dodal.

“Veľmi sa tešíme, že rozhľadňa je obľúbeným miestom domácich i návštevníkov v každom ročnom období. Je to jeden z našich najlepších projektov a v tomto roku ho plánujeme vylepšiť minimálne o lepšie značenie, panoramatické tabule a náučný chodník, ktorý by mal byť v tomto roku dokončený,“ povedala manažérka Miestnej akčnej skupiny Malohont Miroslava Vargová, ktorá však zároveň upozorňuje návštevníkov aby boli teraz v zime zvlášť opatrní, hlavne keď mrzne.

"Mikroregión Rimava a Rimavica v spolupráci s dotknutými obcami Vyšný a Nižný Skálnik plánuje dokončiť náučných chodník Po stopách Maginhradu, ktorého súčasťou je 12 zastavení vrátane rozhľadne. Pribudnúť by malo ešte niekoľko drevených plastík a tabule s informáciami, ktoré dajú celému chodníku a všetkému, čo je už na ňom umiestnené, zmysel," avizuje Vargová a dodáva, že tento rok majú v pláne v spolupráci s Klubom slovenských turistov zlepšiť značenie trás vedúcich k Maginhradu a to nielen turistickým značením, ale aj dodatočnými orientačnými tabuľkami. "Evidujeme viacero podnetov od návštevníkov rozhľadne na nedostatočné, respektíve mätúce značenie," doplnila Vargová.

Podľa nej existuje do budúcna viacero spôsobov ako túto lokalitu zatraktívniť, avšak nie je to len v rukách MAS MALOHONT. "Iniciatívy sa môžu chopiť aj samotné obce alebo iné občianske združenia. Vieme si tam predstaviť vybudovanie oficiálneho ohniska, nakoľko návštevníci pravidelne porušujú zákaz rozkladania ohňa v okolí rozhľadne," spomenula. Najvyššou pridanou hodnotou by však podľa nej bol komplexný archeologický výskum tejto lokality. "Je však natoľko finančne náročný, že nie je v silách samotnej MAS túto aktivitu zrealizovať," uzavrela.

Výstavba rozhľadne Maginhrad bola realizovaná Miestnou akčnou skupinou MALOHONT v rámci projektu česko – slovenskej spolupráce, ktorý bol spolufinancovaný z Európskeho poľnohospodárskeho fondu pre rozvoj vidieka SR, zo štátneho rozpočtu SR, z rozpočtu okolitých obcí a Miestnej akčnej skupiny MALOHONT.

Zdroj: Rimava.sk

Súvisiace články:

VIDEO: Oficiálne otvorenie má rozhľadňa Maginhrad za sebou, nechýbal pri tom ani vrtuľník
VIDEO: Na Maginhrade postavili rozhľadňu, pozrite sa, ako ju prevážali vrtuľníkom

Na Maginhrade chcú postaviť 16-metrovú rozhľadňu

FOTO: Opäť si zamakali na Maginhrade. Na brigádu prišlo vyše 30 dobrovoľníkov

MAGINHRAD: Na kopci vyrastá rozhľadňa. Jej základy “preklepol” aj archeológ

Voľný deň obetovali pre dobrú vec! Vyše 30 dobrovoľníkov čistilo Maginhrad


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross