No active "ca-sidebar-197687" sidebar

R. BREZOVO: V kostole pokračujú v reštaurovaní gotických malieb

perex-kostolV evanjelickom kostole v Rimavskom Brezove pokračujú v reštaurovaní gotických nástenných malieb, tento rok v jeho lodi na západnej a severnej strane. Práce podporilo Ministerstvo kultúry SR svojím finančným príspevkom vo výške 10 tis. eur. Cirkevný zbor bude reštaurátorské práce spolufinancovať piatimi percentami z požadovanej sumy vo výške viac ako 17 tis. eur.

Ako ďalej Rimava.sk informoval reštaurátor Miroslav Janšto, s prácami začali iba nedávno, koncom augusta.„Momentálne pracujeme v lodi kostola, kde sa čistia steny od nánosov. Chceli by sme však vybudovať aj odvetrávací kanál, aby sa steny mohli vysušiť a vetrať,“ poznamenal Janšto, podľa ktorého sa chceli dostať do etapy, kedy kostol už bude môcť byť sprístupnený aj ľuďom. Podľa jeho slov je však do konca roka dôležité dokončiť reštaurovanie nástenných malieb. „Potom sa možme pustiť do podlahy,“ dodal.

Evanjelický kostol v Rimavskom Brezove bol pôvodne postavený ako jednoloďová stavba s pravouhlým presbytériom na východe a na západnej strane s vežou. V prvej polovici 14. storočia presbytérium zaklenuli krížovou klenbou, konsekrovali a neskôr vymaľovali. Maľby, ktoré pochádzajú zo 60. – až 80. rokov 14. storočia, boli pretreté počas reformácie, kedy sa kostol dostal pod protestantskú konfesiu. V 18. a 19. storočí bol kostol niekoľkokrát stavebne upravovaný. Najrozsiahlejšia úprava bola realizovaná v rokoch 1887 – 1893.

Nástenné maľby v presbytériu, ktoré boli do toho času zamietnuté a zatreté boli sondážne odkryté miestnym evanjelickým farárom Jánom Liszkayom v roku 1887. V roku 1893 „znalci vládneho komisariátu krajinského na zachovanie umeleckých pamiatok“ odkryli a opravili viac ako tri štvrtiny presbytéria. Samotná renovácia však prebehla rýchlo a nešetrne s použitím nevhodných malieb.

Odborné reštaurovanie stredovekého presbytéria sa začalo na prelome rokov 2005 – 2006 s finančnou podporou Ministerstva kultúry SR a spolufinancovaním evanjelického cirkevného zboru. Celkove náklady na obnovu presahovali výšku 68 000 Eur. Výskumy a reštaurátorské práce v presbytériu boli ukončené v roku 2012. V roku 2013 sa evanjelický cirkevný zbor prihlásil s obnoveným presbytériom do súťaže Kultúrna pamiatka roka 2012, ktorú vyhlásilo Ministerstvo kultúry SR. Cirkevný zbor získal hlavnú cenu v podobe bronzovej sochy Fénixa, finančnej odmeny ako aj diplomov pre reštaurátorov.

Zdroj: Rimava.sk

Súvisiace články
R. BREZOVO: Za obnovu presbytéria dostali Fénixa
R. BREZOVO: V kostole odkrývajú maľby, ktoré uzrú svetlo sveta po viac ako štyristo rokoch
Ukončili výskum viac ako 600 ročnej bridlicovej podlahy kostola v Rim. Brezove
Objavený latinský nápis odkryl utajenú minulosť oltára


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross