No active "ca-sidebar-197687" sidebar

R. BREZOVO: Za obnovu presbytéria dostali Fénixa

ocenenie-fenix-rimavska-banaZa obnovu stredovekého presbytéria gotického kostola v Rimavskom Brezove dostal tunajší evanjelický cirkevný zbor cenu Fénix – Kultúrna pamiatka roka 2012. Minister kultúry Marek Maďarič v závere minulého týždňa ocenil štyri obnovené pamiatky, do okresu Rimavská Sobota sa titul dostal po prvýkrát. Ocenená štvorica získala bronzovú sochu Fénixa a šek na 8 300 eur. Ako pre Rimava.sk povedala zborová farárka Janka Miháliková, peniaze použijú na ďalšiu obnovu kostola.

Súťaž Kultúrna pamiatka roka sa konala už po ôsmykrát, ministerstvo takto oceňuje snahu umožniť pamiatkam povstať z popola, čo symbolizuje aj cena nesúca meno bájneho vtáka. O Fénixa súťažilo deväť prihlásených projektov.

V Rimavskom Brezove je pôvodne gotický kostol z druhej polovice 14. storočia. Počas uplynulých rokov vydal mnoho tajomstiev – pôvodnú sedemstoročnú kamennú podlahu, latinský nápis z poreformačného obdobia na víťaznom oblúku, dosiaľ neobjavené fresky či latinský nápis s datovaním na predele barokového oltára.
Zborovú farárku v Rimavskom Brezove ocenenie veľmi potešilo. Ako spomenula, aj samotné reštaurovanie stredovekého presbytéria sa mohlo uskutočniť len s finančnou podporou ministerstva kultúry. „Bez nej by sme v Malohonte veľmi ťažko dokázali opraviť akúkoľvek kultúrnu pamiatku,“ povedala farárka a dodala, že do obnovy investovali postupne za sedem rokov celkovo vyše 65 tisíc eur, piatimi percentami sa na financovaní podieľal cirkevný zbor.  Farárka pripomenula, že kostol je stále v procese obnovy, po presbytériu začali s reštaurovaním viac ako 230 ročného barokového oltára. Financie, ktoré získali v rámci ocenenia, podľa Janky Mihálikovej tiež použijú v kostole, na opravu organu. „Ten nie je kultúrnou pamiatkou takže naň nemôžeme žiadať finančnú podporu, preto sa nám tieto peniaze veľmi hodia,“ vysvetlila a doplnila, že plánujú obnoviť aj nástenné maľby v lodi  pôvodnej časti kostola.

Evanjelická farárka Janka MihálikováFarárka Janka Miháliková vo štvrtok preberala cenu. „Vo svojom príhovore som ďakovala v prvom rade Pánu Bohu, to by som spravila aj keby som nebola farárkou. Samozrejme patrí vďaka ministerstvu, reštaurátorom za výborne odvedenú prácu, pracovníčkam pamiatkového úradu v Lučenci, ktorí nám pomáhali aj nad rámec svojich povinností,“ povedala farárka a spomenula tiež, že veľkú zásluhu má aj Gemersko-malohontské múzeum, ktoré vykonalo archeologický výskum. Vďaka nemu sa podarilo v presbytériu odkryť pôvodnú 700 ročnú podlahu.

Súťažou Pamiatka roka chce ministerstvo kultúry motivovať majiteľov kultúrnych pamiatok a predstaviteľov samosprávy miest a obcí k zodpovednej údržbe a ochrane kultúrneho dedičstva Slovenska. Ceny sa po prvýkrát udeľovali v roku 2006. Podľa zverejneného zoznamu doteraz nebola ocenená žiadna kultúrna pamiatka z okresu Rimavská Sobota.

[nggallery id=1232]

Zdroj: Rimava.sk, SITA

Súvisiace články

R. BREZOVO: Po schválení projektu pokračuje reštaurovanie oltára
V gotických kostoloch ukončili prípravu dokumentácií na ich záchranu
Gotický kostol v R. Brezove dostal ďalšie peniaze na výskumy
Ukončili výskum viac ako 600 ročnej bridlicovej podlahy kostola v Rim. Brezove
R. BREZOVO: V kostole odkryli latinský nápis
Objavený latinský nápis odkryl utajenú minulosť oltára


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross