No active "ca-sidebar-197687" sidebar

R. BREZOVO: Po schválení projektu pokračuje reštaurovanie oltára

10. septembra 2013 |  | 

barokovýo oltár Rimavské BrezovoPo ukončení obnovy stredovekého presbytéria gotického kostola v Rimavskom Brezove začali s reštaurovaním viac ako 230 ročného barokového oltára. Na pokračovanie jeho záchrany získal v lete evanjelický cirkevný zbor z grantu ministerstva kultúry sumu sedem tisíc eur. Ako Rimava.sk ďalej informovala evanjelická farárka Janka Miháliková, ide o tretiu etapu reštaurovania barokového oltára, ktorý je v súčasnosti umiestnený v ateliéri reštaurátora Miroslava Janšta vo Vidinej. „Drevená hmota oltára a plastík bola totiž silne narušená aktívnym drevokazným hmyzom, mechanickými poškodeniami, zosušením hmoty a znehodnotená viacerými neodbornými premaľbami,“ priblížila Miháliková. Ako doplnila, výsledkom reštaurátorských prác na barokovom oltári bude obnova a záchrana hnuteľnej národnej kultúrnej pamiatky, ktorá je súčasťou gotického kostola so stredovekými nástennými maľbami, gotickou krstiteľnicou a barokovou kazateľnicou.

V roku 2006 boli v kostole realizované práce súvisiace s výskumom a vyhodnotením ako aj samotným demontovaním oltárnej architektúry a sôch. Po spevnení polychrómie sa pristúpilo k čiastočnej petrifikácii sôch a drevnej hmoty oltárnej architektúry. V roku 2011 došlo k odstráneniu sekundárnych premalieb originálu, k odkrytiu pôvodnej polychrómie a k objaveniu nápisu na predele. Ukončila sa stabilizácia narušenej štruktúry dreva a petrifikácia drevnej hmoty. Taktiež boli dorezané z lipového dreva chýbajúce detaily a vytmelené kriedovo-akrylovým tmelom. Uskutočnili sa prípravné práce na tretiu etapu reštaurovania.

Drevený barokový oltár z roku 1782 sa nachádza v lodi Evanjelického kostola v Rimavskom Brezove. Vertikálne orientovanú stĺpovitú architektúru oltára bohato zdobenú plastickým ornamentom s ušnicami nesie predela s nápisom a datovaním. V strede oltárnej skrine je umiestnená socha panny Márie s Ježiškom. Po bokoch stoja plastiky Árona a Mojžiša, v nadstavci je drevená socha vzkrieseného Krista a po jeho bokoch anjeli. Centrálnu skrinku oddeľuje od nadstavca architráv.

[nggallery id=1153]

Zdroj: Rimava.sk, evanjelická farárka Janka Miháliková

Súvisiace články
V gotických kostoloch ukončili prípravu dokumentácií na ich záchranu
Gotický kostol v R. Brezove dostal ďalšie peniaze na výskumy
Ukončili výskum viac ako 600 ročnej bridlicovej podlahy kostola v Rim. Brezove
R. BREZOVO: V kostole odkryli latinský nápis
Objavený latinský nápis odkryl utajenú minulosť oltára


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross