No active "ca-sidebar-197687" sidebar

R. SOBOTA: Hasiči pri požiaroch pokutovali za komíny aj vypaľovanie trávy

Rimavskosobotskí hasiči počas tejto vykurovacej sezóny likvidovali približne dvadsať požiarov, ktoré vznikli vyhorením komína. Približne polovica majiteľov si okrem následkov na majetku vyslúžila aj pokutu. Podľa slov okresného riaditeľa Hasičského a záchranného zboru Rimavská Sobota Mareka Laššáka, blokovú pokutu udelili v desiatich prípadoch. V závislosti od miery a spôsobu zavinenia, najčastejšie išlo o pokuty v hodnote 20 eur a viac. Vrchná hranica pokuty zo zákona je v týchto prípadoch do 100 eur. Ako podotkol Laššák, sú aj prípady, kedy majiteľ môže mať doklad, ale svojou činnosťou spôsobil požiar.

Z bezpečnostného hľadiska medzi najväčšie riziká patrí vznietenie sadzí a prepúšťanie nebezpečných splodín horenia. Najčastejšie by sa mali čistiť komíny, ktoré sú napojené na kotol s tuhým palivom a to každé dva až štyri mesiace. Hasiči upozorňujú, že nánosy sadzí zhoršujú ťah komína a zvyšujú riziko požiaru. Najmä ak je nános sadzí hrubší ako tri centimetre sa stáva táto vrstva horľavou a vzniká komínový požiar pri ktorom môže dôjsť k popraskaniu muriva.

Najviac požiarov zatiaľ tento rok zamestnáva hasičov v súvislosti s vypaľovaním trávy. Od januára do konca marca boli podľa Laššáka privolaní k plošným požiarom trávy a suchých porastov v takmer 40-tich prípadoch. „V dvoch prípadoch bola uložená sankcia," doplnil. Hasiči za ne uložili pokutu vo výške 50 a 100 eur. Vypaľovanie trávy je pritom na Slovensku protizákonné, ľuďom hrozí pokuta do 331 eur. Na mieste však môžu dostať aj blokovú pokutu do 99 eur.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross