No active "ca-sidebar-197687" sidebar

R. SOBOTA: Kúpou smetiarskych áut primátor porušil záväzné nariadenie mesta

Kúpou dvoch smetiarskych áut z Nemecka v hodnote približne 20 tis. eur primátor Jozef Šimko porušil všeobecne záväzné nariadenie týkajúce sa zásad hospodárenia a nakladania s majetkom mesta. Autá zakúpila samospráva v čase, kedy bola v rozpočtovom provizóriu. Vyplýva to zo správy hlavného kontrolóra, ktorý ju pre Rimava.sk poskytol po ukončení kontroly nákupu vozidiel. Ako už Rimava.sk informoval, protokol o kontrole predloží poslancom na najbližšie rokovanie mestského zastupiteľstva tento mesiac.

Autá boli zakúpené v apríli. Šťavina v správe uvádza, že primátor vyzdvihol z pokladne 25 tis. eur a vycestoval do Nemecka. Vozidlá boli vyplatené v hotovosti, celkové náklady na jedno auto predstavujú takmer 13,5 tis. eur pričom cena auta bola 9 990 eur. Túto sumu však navýšila DPH aj súvisiace náklady vo výške takmer 1,5 tis. eur na jedno vozidlo. Podľa kontrolóra ide o pohonné hmoty (u vozidla MAN približne 200 litrov a u vozidla Mercedes takmer 260 litrov), diaľničné známky, cestovnú mapu, mýto, kotúče, ubytovanie, odmenu prekladateľke, ako aj kontrolu originality EK a STK. Zo správy kontrolóra tiež vyplýva, že jedno z vozidiel bolo prvýkrát prihlásené v roku 1995, je tak staršie ako primátor pôvodne odprezentoval.

Podľa Jána Végha, šéfa ľavicového klubu, ktorý má v mestskom zastupiteľstve väčšinu, poslanci sa dohodnú na ďalšom postupe. Správu o kontrole môžu zobrať na vedomie, odsúhlasiť uznesenie alebo podniknúť ďalšie kroky. „Zatiaľ nebudeme hovoriť o konkrétnych možnostiach,“ dodal Végh.

Podľa poslanca Hlinku sú to staré namaľované črepy, ktorých cena zodpovedá technickému stavu. Ako poznamenal, údajne už museli kupovať štartér do jedného z nich. 
Na margo kontroly si poslanec Dušan Hlinka myslí, že nebola potrebná, pretože pre tých, čo sa trochu vyznajú, bolo dopredu jasné, že VZN bolo porušené. Primátor by podľa neho teraz mal niesť zodpovednosť. Hlinka tiež poukázal na vyšší vek vozidiel ako primátor pôvodne hovoril.

Podľa viceprimátora Ladislava Rigóa je správa podrobná, jednoznačne z nej vyplýva, že so zákonmi a legislatívou to nebolo v poriadku. Ako však podotkol, chápe aj primátora, ktorý bol v časovej tiesni a už od júla potrebuje riešiť otázku vývozu TKO v réžii mesta. Rigó pripomenul, že mesačne mesto ušetrí minimálne milión bývalých korún a že to bude v prospech všetkých.

Rimavskosobotskí poslanci budú zasadať 19. júna. Okrem naplánovaných bodov rokovania sa budú zaoberať aj rozpočtom, ktorý mesto dodnes nemá odsúhlasený.

Zdroj: Rimava.sk

Súvisiace články
Mesto kúpi kontajnery, primátor pripustil, že pri nákupe smetiarskych áut porušil nejakú maličkosť
R. SOBOTA: Kontrola nákupu smetiarskych áut z Nemecka má byť ukončená do týždňa
Kontrolór začal preverovať kúpu smetiarskych áut z Nemecka
Mesto dnes doviezlo dve desaťročné smetiarske autá z Nemecka


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross