No active "ca-sidebar-197687" sidebar

R. SOBOTA: Na frekventovanom železničnom priecestí zvýšte opatrnosť, vlaky tu jazdia pomaly a viac počuť ich trúbenie

Na frekventovanom železničnom priecestí neďaleko centrálnej stanice v Rimavskej Sobote by mali vodiči aj chodci zvýšiť opatrnosť. Vlaky tu už niekoľko dní jazdia v obmedzenom režime, jazdia pomalšie a ich trúbenie počuť viac ako inokedy. Na zmenený systém vjazdu vlakov na železničnú stanicu Rimava.sk upozornilo niekoľko obyvateľov neďalekého sídliska a domovej zástavby na Šibeničnom vrchu, ktorí si všimli, že prejazdy vlakov sú hlučnejšie ako inokedy. Ako pre Rimava.sk vysvetlila Ivana Popluhárová z Odboru komunikácie Generálneho riaditeľstva Železníc SR, na priecestí je niekoľko dní porucha, a to na mechanickom priecestí zariadenia typu Bobec s elektrickým pohonom. „Nakoľko už tento typ zabezpečovacieho zariadenia nikto nevyrába, je problematické zohnať náhradné diely. ŽSR majú snahu potrebnú súčiastku dať niekde vyrobiť, zatiaľ však bezúspešne,“ informuje Popluhárová.

Na priecestí sú štyri stojany so závorami, v súčasnosti však sú v prevádzke iba tie dve, ktoré prehradzujú jazdný pruh v smere jazdy cestného motorového vozidla. Režim je tak v poruche podľa Popluhárovej dočasne upravený tak, že vlaky sú vyrozumievané o poruche PZM rozkazmi na opatrnú jazdu. „To znamená, že vlaky cez priecestie jazdia rýchlosťou 10 km/h a zároveň trúbia. Popluhárová zároveň doplnila, že momentálne nepoznajú termín odstránenia poruchy. „ŽSR robia všetko pre to, aby to bolo čo najskôr,“ ubezpečila. Premávku v prípade potreby riadi aj železničiar, ktorý organizuje dopravu.

Železnice na spomínanom priecestí takmer pred desiatimi rokmi opravovali jednu koľaj, ktorá bola zrušená a ostali tak dve. Kvôli rekonštrukcii bolo vtedy priecestie uzavreté úplne. Išlo o kompletnú výmenu železničného zvršku, koľajového roštu a koľajového lôžka.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross