No active "ca-sidebar-197687" sidebar

R. SOBOTA: Na snem ZMOGaMu prišlo približne 60 zástupcov samospráv

Stav zdravotníctva a vekové zloženie lekárov, investície do ciest v Banskobystrickom kraji, ako aj hospodárenie či projekty, do ktorých sú zapojené samosprávy. Patrili k témam, o ktorých informovali na nedávnom sneme Združenia miest a obcí Gemera a Malohontu (ZMOGaM). Stretlo sa na ňom približne 60 starostov či zástupcov miestnych samospráv v rimavskosobotskom Dome kultúry. O oblasti ciest v havarijmom stave, hromadnej dopravy či zdravotníctva v rámci BBSK sme sa venovali v predošlých článkoch.

O aktuálnych projektoch, do ktorých sú v súčasnosti v ZMOGaMe zapojení informoval predseda regionálneho ZMOGaMu Marián Habovčík, ktorý je zároveň starostom v obci Lenka. Podľa jeho slov ide o Spoločné úradovne, ktorých cieľom bude pomoc obciam pri vybavovaní samosprávnej agendy. Rovnako aj o Centrum udržateľnej energetiky v okrese Rimavská Sobota, ktoré má vytvoriť analýzu potrieb s návrhom riešení pre rozvoj energetiky v samosprávach. Aktuálne v združení realizujú aj v tejto súvislosti asi pre 15 starostov cestu do Sveržova v okrese Bardejov, kde sa majú dozvedieť v praxi viac o tom, ako funguje spoločná úradovňa, ktorú tento rok plánujú zriadiť niektoré samosprávy. "Projekt Obchodnej akadémie  bude riešiť budúcnosť absolventov školy, aby sa vedeli lepšie uplatniť v samosprávach a aby sa učebné osnovy priblížili agende samospráv," poznamenal Habovčík.

Článok pokračuje pod reklamouZdruženie v ZMOSe reprezentujú štyria členovia miestneho ZMOGaM - Roman Lebeda, Irena Milecová, Gabriel Mihályi a Marian Habovčík. Ako ďalej Habovčík zhodnotil udalosti minulého roka, pozitívom je, že všetci nimi navrhnutí kandidáti boli schválení v sekciách čo nebýva bežnou praxou. "Dokonca starosta Jesenského, Gabriel Mihályi, je predsedom sekcie pre verejnú správu. Nie každý sa tam dostal, je to pre nás významné," podotkol s tým, že v minulom roku priebežne realizovali akčný plán, no zároveň prostredníctvom združenia kritizovali zlú implementáciu eurofondov a pripomienky vznášali vyšším organizáciám aj voči zákone o odpadoch či chodníkovému zákonu. Najnovšie Habovčík podľa jeho slov spolupracuje na tvorbe Integrovanej stratégie BBSK na nové programovacie obdobie 2015-2020. "Spolupracujeme aj na vytvorení Partnerskej dohody pre nové čerpanie eurofondov," dodal.

ZMOGaM s viac ako 30-ročnou históriou poskytuje služby obciam a mestám, ktoré sú jej súčasťou a podieľa sa na ich rozvoji. Okrese Rimavská Sobota má viac ako 100 obcí a tri mestá. Podľa jej predsedu aj v roku 2019 pokračovali v organizovaní zasadnutí rady v jednotlivých obciach a mestách. "Naskytla sa nám tým  možnosť oboznámiť sa s činnosťou jednotlivých samospráv ich úspechmi, ale aj problémami. V tejto praxi odporúčam pokračovať aj v roku 2020," priblížil nový predseda ZMOGaM Habovčík a dodal, že aj naďalej sa chcú intenzívne zaoberať problematikou samospráv a podnetmi, ktoré zo samospráv prichádzajú.

Témou bolo aj hospodárenie združenia. pričom podľa Habovčíka ZMOGaM v uplynulom roku hospodárili z príjmov členských samospráv vo výške približne 14-tisíc eur. Rozpočet na tento rok prítomní starostovia odsúhlasili takmer jednohlasne. Predseda ďalej pre Rimava.sk uviedol, že v prvom rade zastupujú samosprávy v regióne a v ich organizácii financie využívajú na študijné cesty, snemy ZMOSU či na prenájom kancelárskych priestorov. "Iba na nevyhnuté veci, pritom sme organizácia, ktorej vedenie dokonca pracuje bezplatne, pre dobro spoločnej veci," podotkol. Tajomníčka ZMOGaMu Kornélia Nosáľová ďalej priblížila, že majú v priebehu roka mnoho aktivít a ide predovšetkým o službu starostom a tým pádom aj občanom, pričom z nevyčerpaných prostriedkov podporujú jednotlivé samosprávy. V uplynulom roku podľa jej slov podporili folkloristov FS Háj, Červený Kríž, či poslali financie do Prešova. Okrem toho organizujú oceňovanie pedagogických pracovníkov v regióne, ktoré navrhuje aj rimavskosobotská samospráva, zároveň na každé zasadnutie pozývajú odborníkov z rôznych oblastí, aby zvýšili informovanosť starostov v rôznych oblastiach.

Minulotýždňový snem navštívil aj podpredseda BBSK Ondrej Lunter a výkonný podpredseda ZMOS Jozef Turčáni.

Zdroj: Rimava.sk

Súvisiace články

Cesty v okrese R. Sobota majú začať opravovať na jar, čaká sa už len na zhotoviteľa
V okrese R. Sobota je nedostatok zubárov. Dve pohotovosti nepostačujú na rozlohu kraja

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross