No active "ca-sidebar-197687" sidebar

R. SOBOTA: V rámci pomoci zaostalým regiónom prešli prvé projekty za 400 tisíc eur. Schválili aj vládnu pomoc

V rámci Akčného plánu, ktorý má napomôcť znevýhodneným okresom, boli z regionálneho príspevku schválené pre okres Rimavská Sobota projekty za 400 tisíc eur. Ako Rimava.sk ďalej informoval prednosta okresného úradu Csaba Csízi, ktorý je zároveň tajomníkom pre okres R. Sobota, bolo doteraz podaných päť žiadostí. „Z toho sú dva schválené, ďalšie dva sú vo finálnej fáze schvaľovania,“ priblížil Csízi. Podľa jeho slov ide o projekt výstavby budovy na rozšírenie kapacitných priestorov Základnej školy v Radnovciach vo výške 200 tis. eur, ako aj o rekonštrukciu základnej infraštruktúry v priemyselnom parku v Hnúšti vo výške 200 tis. eur. „Zmluva bola už podpísaná,“ zdôraznil. Informáciu pre Rimava.sk už potvrdili aj na úrade v Radnovciach aj v Hnúšti. „Modulovú školu pre približne 90 detí chceme spraviť čím skôr. Do decembra by už mala stáť,“ povedal pre Rimava.sk starosta Radnoviec Aladár Bari, podľa ktorého začnú stavebné konanie, potrebné povolenia a vypíšu verejné obstarávanie. Podľa prednostky mestského úradu v Hnúšti ide hlavne o udržanie zamestnanosti v priemyselnom parku, v ktorom má u niekoľkých investorov momentálne prácu približne 1200 ľudí.

 

Mgr. Csaba Csízi

V okrese R. Sobota chýba projektové centrum. Počas roka má byť podaných ďalších viac ako 20 projektov
Zákon o podpore najmenej rozvinutých regiónov schválila vláda minulý rok. Podľa Csíziho ide o niekoľkomesačné meškanie oproti pôvodným predstavám. Prednosta to však odôvodnil prenosom kompetencií regionálneho rozvoja z Ministerstva výstavby na Úrad vlády, pomalším rozhodovaním Protimonopolného úradu, ale aj dlhším schvaľovaním ich žiadosti o projektové centrum. „Absencia projektového centra, ako výkonného, informačného a koordinačného orgánu totiž výrazne sťažuje a spomaľuje proces vyhľadania ďalších projektových zámerov a ich spracovania do formy žiadostí,“ povedal Csízi a dodal, že podľa najnovších informácií z Úradu vlády by už mala byť táto žiadosť schválená v priebehu mája.
Tento rok by tak podľa neho malo byť podaných okolo 20 až 25 žiadostí. Ide o oblasti obecných podnikov, vybudovania zberného dvora, prípravy územia na projektové dokumentácie pre investičné aktivity, alebo svojpomocnú výstavbu bytov.

 

Investičná pomoc bola schválená dvom investorom, o podporu žiadajú aj stredné školy
V rámci podpory najmenej rozvinutých regiónov pritom prebiehajú aj ďalšie aktivity. V súlade s Akčným plánom boli podľa Csíziho podané aj tri žiadosti stredných odborných škôl o nenávratný finančný príspevok financované z eurofondov o vybudovanie regionálnych centier vzdelávania. „Ich vyhodnotenie predpokladáme v druhej polovici roka 2017,“ dodal tajomník.
Vláda SR podľa tajomníka pre okres Rimavská Sobota schválila aj investičnú pomoc dvom subjektom v okrese, spoločnosť Versaco a HYCA, ktoré vytvoria minimálne 40 nových pracovných miest. „V príprave sú žiadosti ďalších spoločností,“ podotkol Csízi. Zároveň spomenul, že Ministerstvo životného prostredia pripravuje na tento rok výzvu vyslovene určenú pre najmenej rozvinuté okresy. „Len pred niekoľkými dňami zverejnilo Ministerstvo pôdohospodárstva nové podmienky financovania miestnych akčných skupín, podľa ktorých máme šancu získať pre aktivity troch MAS Malohont v okrese výrazne viac peňazí, ako sa pôvodne predpokladalo,“ avizuje Csízi.
„Verím, že po personálnom posilnení Úradu vlády a po spustení projektového centra sa aktivity ohľadom Akčného plánu okresu zrýchlia a začnú sa napĺňať ciele, ktoré sme si stanovili,“ uzavrel.

Zdroj: Rimava.sk


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross