No active "ca-sidebar-197687" sidebar

REVÚCA: Akčný plán počíta s preklasifikovaním cesty, aj s podporou ďalších projektov v Tornali

revucaVláda SR odsúhlasila na dnešnom výjazdovom rokovaní ďalší akčný plán v najmenej rozvinutom, susednom okrese Revúca. Počíta s preklasifikovaním cesty druhej triedy v úseku Tornaľa – Muráň a * Tisovec – Červená Skala na cestu prvej triedy, ako aj s viacerými projektami na podporu priemyslu i remesiel. Hlavným cieľom plánu je podporiť zníženie nezamestnanosti vytvorením viac ako tisíc pracovných miest. Podľa návrhu rozvoja má okres do roku 2020 formou regionálneho príspevku dostať 3,8 milióna eur. Z toho 500-tisíc eur ešte do konca roku 2016. Podľa predsedu vlády Slovenskej republiky Roberta Fica ide o peniaze, ktoré uvoľní ministerstvo financií na konkrétne projekty, ktoré schválili v akčnom pláne. Celkovo počíta s finančnou investíciou 61 miliónov eur, z čoho 37 miliónov má byť z verejných zdrojov. Vláda zasadala popoludní v Mestskom kultúrnom stredisku na Námestí slobody.

Zároveň bol do funkcie štátneho tajomníka ministerstva obrany opätovne vymenovaný Róbert Ondrejcsák z Rimavskej Soboty, s účinnosťou od 15. septembra. Čo to pre nového štátneho tajomníka znamená a prečo sa funkciu rozhodol opätovne prijať sa na stránkach Rimava.sk dočítate už čoskoro.
Revúca patrí z dlhodobého hľadiska k okresom s najvyššou mierou nezamestnanosti, v marci predstavovala približne 20 percent. Okrem toho má podľa hodnotení nedostatok ciest prvej triedy. Približne 350 nových pracovných miest by mala priniesť podpora projektov v priemyselnej a remeselnej výrobe vo výške 13,6 milióna eur. Viac ako polovicu prostriedkov majú tvoriť príspevky z európskych štrukturálnych a investičných fondov. Malo by ísť o rozšírenie tradičnej textilnej výroby zo sklených vláken v Revúcej, výrobu inovatívnych materiálov na báze magnezitu v Jelšave, vytvorenie autorizovaného auto vrakoviska alebo modernizáciu a rozšírenie výroby pánskej konfekcie v Tornali. V meste Tornaľa zároveň počítajú aj s vybudovaním závodu na spracovanie dreva. Ďalšie desiatky pracovných miest má priniesť sedem projektov v oblasti poľnohospodárstva, lesníctva a rybolovu s približným rozpočtom 5 mil. eur. Pri Tornali by mali napríklad postaviť ukážkovú a náučnú včelnicu, v okrese majú v pláne postaviť aj farmu na výkrm brojlerov pre domáci trh. Vykurované by mali byť odpadovým teplom z bioplynových staníc. Pripravené projekty počítajú aj s rozvojom turistiky a cestovného ruchu.

Najbližšie výjazdové rokovanie je podľa Úradu vlády naplánované na stredu, 14. septembra, v Rožňave.

Vláda tak ďalej pokračuje v podpore najviac zaostalých regiónov, ku ktorej ju zaviazal zákon z minulého roka. Výjazdové rokovanie sa začiatkom leta konalo aj v Rimavskej Sobote a Lučenci, minulý týždeň v Poltári a Veľkom Krtíši. V súvislosti s akčným plánom, ktorého návrh a iniciatíva prišla z OZ Naša Sobota, má vláda poskytnúť regionálny príspevok pre projekty v okrese Rimavská Sobota vo výške 6,3 mil. eur do roku 2020, z čoho viac ako milión eur má prísť do konca tohto roka.

  • Doplnené 14. septembra o ďalší úsek Tisovec – Červená Skala, ktorý by mal byť do konca tohto roka preklasifikovaný z druhej na cestu I. triedy.

Zdroj: Rimava.sk, foto: Google Earth


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross