No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Rimavskosobotskí gymnazisti slávnostne odhalili výnimočnú sochu Eurydiky

26. apríla 2024 | | | |  | 
Zdroj: Rimava.sk

RIMAVSKÁ SOBOTA – Vo štvrtok (25. apríla) sa na Gymnáziu Ivana Kraska (GIK) v Rimavskej Sobote uskutočnila mimoriadna udalosť - slávnostné odhalenie 3D tlačenej kópie sochy Eurydiky od Istvána Ferenczyho.

"Inšpirácia prišla z Českej republiky, keď sme minulý rok tlačili sochu dinosaura v životnej veľkosti," priblížila príbeh tvorby sochy pre portál Rimava.sk učiteľka gymnázia, Naďa Miháľová. "Približne pred desiatimi rokmi som čítala príbeh pani riaditeľky múzea, Oľgy Bodorovej, o soche Eurydiky, ktorá sa nachádza priamo v našom meste. No a tak nejak sa to spojilo, veľmi zaujímavý presah je, že aj tá socha bola popraskaná a neskôr zlepená, a my ako keby sme opakovali ten príbeh a činnosť autora."

Článok pokračuje pod reklamou


Proces prípravy výroby repliky bol náročný. Ako prvé bolo potrebné sochu zoskenovať. "Skenovali sme v decembri pri mínus 10-tich stupňoch a boli sme tam približne dve hodiny, kým sa model dostal do počítača," hovorí s úsmevom Naďa Miháľová. Po zoskenovaní bolo potrebné sken vyčistiť a nasledovalo tlačenie modelu.

Keďže Eurydika je vytvorená v reálnej veľkosti, bolo potrebné model porezať na veľkosť tlačiarne, čo je 30 x 30 x 30 centimetrov, socha bola podelená na 69 kusov. Jeden kus sa tlačí 11 až 13 hodín. "Aj to bol dôvod, prečo sme sa rozhodli podeliť s ďalšími 3D tlačiarníkmi," povedala Miháľová.

Na samotnej tlači pomohli gymnáziu ďalšie tri školy. Bolo to Gymnázium z Fiľakova, Smíchovská střední průmyslová škola a gymnázium v Prahe a České vysoké učení technické v Prahe, práve od nich prišla inšpirácia vytvoriť vlastnú 3D sochu.

Spájanie a lepenie vytlačených kusov si vzali do rúk samotní členovia a členka 3D krúžku, ktorý vedie Slavoj "Santa" Hruška. "Som spokojný s výkonom študentov, snažili sme sa a decká to neskutočne bavilo. Všetky tie bilingualne prezentácie ma prekvapili, netušil som ešte pred mesiacom, že na tom pracujú aj iné triedy. Verím, že Eurydika sa páči ostatným, to je podstatné. Ale potešilo ma to pri srdci," povedal skromne "Santa". O samotnej práci na soche si môžete prečítať NA TOMTO ODKAZE.

Článok pokračuje pod reklamou


"Veľmi by som chcela poďakovať pani riaditeľke, že nás podporila, bolo to vytvorené bez projektu, bez akejkoľvek inej podpory, bolo to naozaj financované našou školou," uzavrela rozhovor Miháľová.

"Naša škola podporuje žiakov v sebarozvoji a aj tento projekt je dôkazom toho, že keď žiaci prídu s nápadom a plánom, ako ho chcú zrealizovať, tak mojou úlohou je urobiť všetko preto, aby sa to podarilo. A som na nich neskutočne hrdá, ako to vymysleli, pripravili, celý dnešný deň bol v réžii našich žiakov. Hodnota peňazí sa v takýchto veciach veľmi ťažko vyčísľuje, pretože hodnotovo sa toto nedá peniazmi vyčísliť," povedala riaditeľka Gymnázia Ivana Kraska, Miriam Szántóová.

Spolu s krstom Eurydiky sa uskutočnil krst pracovných listov, ktoré vznikli počas kružku robotiky. Počas samotného krúžku žiaci pod vedením pedagogičky GIK Lujzy Zelezníkovej tvorili malé projekty. "Na základe projektov bola vytvorená internetová stránka. Vznikli aj pracovné listy, kde sa žiaci môžu naučiť, ako pracujú procesové čipy," uviedla Lujza Zelezníková.

Vernisáž bola spojená s prezentáciami študentov z tried s maďarským aj slovenským vyučovacím jazykom.


NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross