No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Internát: Poslanci budú opäť rozhodovať o jeho využití

25. januára 2023 | |  | 

RIMAVSKÁ SOBOTA – Čo so schátranou budovou internátu na ulici Školskej v Rimavskej Sobote? Odpoveď na túto otázku bude hľadať aj nové mestské zastupiteľstvo, a to už 6. februára na svojom zasadnutí.

Primátor Jozef Šimko bude predkladať návrh na využitie budovy bývalého Domova mládeže – internátu
na ulici Školskej v Rimavskej Sobote. Podľa zverejnených materiálov, ktoré sú dostupné na oficiálnej stránke mesta, má pripravené dva varianty: odpredaj budov spolu s pozemkami formou obchodnej verejnej súťaže, alebo odpredaj budov bez pozemkov za účelom prestavby na byty a po skolaudovaní bytov odkúpenie mestom – 50 percent z kúpnej sumy by mala pokryť dotácia a ďalších 50 percent bezúročná pôžička zo Štátneho fondu rozvoja bývania.

Článok pokračuje pod reklamou


Podľa prvého variantu návrhu uznesenia by v prípade odpredaja budovy mohol niekdajší internát nájsť využitie ako objekt na bývanie, obchod a služby, verejné stravovanie a dočasné ubytovanie, zariadenie cirkevné, kultúrne, zábavné, sociálne, zdravotné a športové, zariadenie nerušiacej malovýroby, zariadenie pre odstavovanie a garážovanie osobných automobilov, alebo zariadenie technickej a dopravnej obsluhy vymedzeného územia. Zakázané by boli veľké prevádzky výroby a skladov.

Ako ďalej vyplýva z návrhu, v prípade odpredaja budov bez pozemkov za účelom prestavby na byty, mesto požaduje výstavbu 130 bytov (spolu 6 760 metrov štvorcových). Malo by ísť o 20 jednoizbových bytov, 50 dvojizbových bytov a 60 trojizbových bytov. Priemerná podlahová plocha bytov by mala byť 52 metrov štvorcových.

Mesto by s víťazom obchodnej verejnej súťaže zároveň s kúpnou zmluvou uzatvorilo aj zmluvu o budúcej kúpnej zmluve na spätné odkúpenie budov po prestavbe. Po ukončení prestavby by teda investor musel budovu predať späť mestu. "Finančné prostriedky na spätné odkúpenie budú riešené formou 50 percent dotácie a 50 percent bezúročnou pôžičkou zo Štátneho fondu rozvoja bývania," uvádza sa v materiáloch. Predpokladané náklady na prestavbu budovy na 130 bytov sú podľa návrhu mesta 10 275 200 eur.


Prečítajte si tiež: Komisia výstavby odporúča uzavrieť bývalý internát, takto vyzerá zvnútra (FOTO)


Mesto je vlastníkom budovy od roku 2013

Budovu aj s priľahlými pozemkami mesto nadobudlo v roku 2013, a to výmenou za iné pozemky s Banskobystrickým samosprávnym krajom. Na to, ako zabrániť chátraniu budovy a aké využitie jej nájsť, sa snažilo prísť aj predchádzajúce mestské zastupiteľstvo. Zhoda sa nenašla.

Súčasťou návrhu, o ktorom budú poslanci najbližšie rokovať, je aj zrušenie uznesenia, ktoré prijali 1. marca 2022. Vtedy odsúhlasili prebudovanie internátu na byty za určitých podmienok, a to že: primátor predloží štúdiu možnej prestavby, správoplatní schválené VZN o prideľovaní nájomných bytov vypracované bytovou komisiou, a predloží súhlasné stanovisko k prestavbe od výboru mestskej časti Rožňavská – Družstevná – Šibeničný vrch. Tieto podmienky mal primátor splniť do 30. júna 2022. V prípade nedodržania podmienok sa mal internát zakonzervovať.

Vlani 18. marca si mohli obyvatelia dotknutej lokality na diskusii vypočuť primátorov plán s budovou internátu. Diskusia bola búrlivá a jej súčasťou bola aj téma prestavby internátu na domov dôchodcov a sociálnych služieb, ktorú presadzovali najmä poslanci z vtedajšieho klubu Odvážme sa zrýchliť. Zúčastnení obyvatelia zahlasovali za možnosť zakonzervovania budovy starého internátu 37 hlasmi a za vybudovanie nových bytov pre rodiny hlasovalo 9 obyvateľov.

Zloženie mestského zastupiteľstva sa po voľbách zmenilo. K akému rozhodnutiu prídu, by sme sa mali dozvedieť už o pár dní.


K TÉME: Diskusia o bývalom internáte bola búrlivá, obyvatelia hlasovaním rozhodli o dočasnom riešení

NEVYNECHAJTE ANI: Domov dôchodcov v internáte zrejme nevznikne. Padol návrh nájomných bytov, ale aj sochy primátora


NENECHAJTE SI UJSŤ


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross