No active "ca-sidebar-197687" sidebar

V Hnúšti sa schyľuje k odstrelu nepotrebného komínu

4. decembra 2020 |  | | | | |

Kontrolovaným riadeným pádom má o pár dní zmiznúť z panorámy Hnúšte jeden z tamojších vysokých komínov. Má 80 metrov, postavený je z tehly a nachádza sa v bývalých závodoch SLZ, v terajšej priemyselnej zóne. K jeho odstrelu má dôjsť počas víkendu 12 až 13. decembra. Samospráva bude túto udalosť hlásiť v miestnom rozhlase 24 hodín pred ich vykonaním. "V deň odstrelu pribudnú aj ďalšie signalizačné prvky- sirény," uviedol pre Rimava.sk primátor mesta Roman Lebeda.

Článok pokračuje pod reklamouPráce bude realizovať spoločnosť DEMONTA, s.r.o. Sanácia vrátane odstrelu komína si podľa predpokladov vyžiada približne 146 tis. eur bez DPH. "Pracovali sme s autorizovaným rozpočtom projekčnej firmy. Bolo zrealizované verejné obstarávanie. Nedošlo k navýšeniu rozpočtu," priblížil Lebeda.

V rámci sanačných prác sa počítalo aj so zbúraním priľahlých budov. Tie však už boli podľa Lebedu asanované. "Komín padne do priestoru nimi vytvoreného," poznamenal s tým, že v rámci územia priemyselnej zóny bude vstup pre verejnosť zakázaný. Verejnosť, ktorá by si chcela pozrieť odstrel komínu, tak môže urobiť len zo vzdialenosti za oplotením priemyselnej zóny Hnúšťa a areálu SLZ.

Hnúšťanská samospráva získala z projektov viac ako 2 mil. investíciu. Ako vtedy pre Rimava.sk uviedla prednostka mestského úradu v Hnúšti Oľga Maciaková, ide o doposiaľ najväčšiu sumu, akú na tento účel dostali. Financie majú slúžiť na odkúpenie ďalších pozemkov od SLZ, úpravu UDHM haly hlavného mechanika či na demolácie niektorých priestorov a terénne úpravy. Revitalizáciou predchádzajúcej priemyselnej zóny majú vytvoriť spolu 47 tisíc m2 plochu pre nového investora. Sanovaný komín podľa rozhodnutia v budúcnosti už využívať nebudú a pre nové projekty je nepotrebný.

V obci Utekáč odstrelili v septembri časť budovy. V areáli bývalých sklární Clara v Utekáči, ktoré patria obci, pripravujú priemyselný park.

Zdroj: Rimava.sk

FOTO-VIDEO: V Utekáči odpálili časť sklární, vzniká tam priemyselný park

Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross