No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Samosprávy čakajú na tisíce eur od štátu za testovanie, obciam môže výpadok financií spôsobiť problémy

12. novembra 2020 | |  | 

Od prvého kola celoplošného testovania ubehli už takmer dva týždne. Samosprávy v týchto dňoch vyčíslujú, koľko peňazí z vlastného rozpočtu museli vynaložiť na zabezpečenie testovania. Tie by im mal štát preplatiť. Menším obciam by mohol nečakaný výdavok spôsobiť problémy.

Rimavská Sobota zaplatila niečo cez 13-tisíc eur

Rimavská Sobota zriadila počas prvého kola celoplošného testovania 27 odberných miest. „Náklady na celoplošné testovanie v dňoch 31. októbra a 1. novembra boli vo výške 13 494,27 eur,“ presne vyčíslila vedúca odboru vnútorných vecí Zuzana Zsírosová. V tejto sume sú zahrnuté ochranné pomôcky či odmeny pre administratívnych pracovníkov. „Tých položiek je viacej, išlo to na zabezpečenie chodu testovacích miest. Boli tam napríklad ochranné obleky, rukavice, dezinfekcia, jednorazové rúška, respirátory, toaletný papier, okuliare, návleky a štíty, príspevky pre dobrovoľníkov,“ vymenovala Zsírosová s tým, že uvedená suma bola hradená z rozpočtu mesta. S refundáciou nákladov sa samospráva ďalej obráti na príslušný okresný úrad. Náklady za druhé kolo testovania mesto zatiaľ nevyčíslilo.

Článok pokračuje pod reklamou



Fiľakovo zaplatí aj z vlastného vrecka

„Náklady na prvé kolo testovania sme vyčíslili na 6 000 eur, jedná sa však o sumu bez nákladov na energie a ďalších vedľajších prevádzkových nákladov,“ povedala pre Rimava.sk hovorkyňa mesta Fiľakovo Klaudia Mikuš Kovácsová s tým, že tieto náklady už zaslali na refundáciu na Odbor krízového riadenia Okresného úradu v Lučenci. Fiľakovo však podľa hovorkyne z vlastnej iniciatívy usporiadalo aj druhé kolo testovania, ktoré hradili z vlastných prostriedkov – okrem dodaných testovacích setov a certifikátov. „Na ochranné prostriedky, odmeny pre dobrovoľníkov a ďalšie výdavky sme minuli približne 2 000 eur,“ informovala ďalej. „Nakoľko mesto dlhodobejšie funguje v rozpočtovom úspornom režime, testovanie nám neurobilo žiadne finančné problémy,“ dodala Mikuš Kovácsová. Fiľakovo počas prvého testovacieho víkendu otvorilo osem odberných miest v šiestich lokalitách.

Lučenec mal 19 odberných miest – zaplatil približne 19 000 eur

Výdavky mesta na 1. kolo celoplošného testovania boli podľa Márii Bérešovej, vedúcej kancelárie primátorky, vo výške takmer 19 000 eur. „Finančné prostriedky boli vynaložené na kompletné vybavenie a zabezpečenie 19 odberových miest, hlavne na nákup osobných ochranných prostriedkov, dezinfekčných prostriedkov, na odmeny a stravu administratívnym pracovníkom a dobrovoľníkom,“ povedala ďalej pre Rimava.sk s tým, že výdavky boli hradené z rozpočtu mesta. Samospráva už potrebné doklady na refundáciu predložila Okresnému úradu Lučenec.

Problém môžu mať menšie obce

Obec Jesenské si podalo žiadosť o vrátenie sumy vo výške približne 2 300 eur. Ako ďalej pre Rimava.sk povedal starosta obce Gabriel Mihályi, náklady na stravovanie do kompenzácie nezahrnuli. „Náklady na testovanie škrt cez rozpočet spôsobili, no pre väčšiu obec je to ešte únosné,“ uviedol ďalej s tým, že problémy to mohlo spôsobiť najmä menším obciam. S týmto názorom súhlasil aj predseda ZMOGaM Marián Habovčík. Obec Lenka, ktorej je starostom, požiadala o refundáciu vo výške približne 330 eur. „Je to rôzne. Čím menšia obec, tým väčší problém to pre ňu predstavuje,“ myslí si Habovčík.

Príkladom obce, ktorej testovanie a s ním spojené neočakávané výdavky spôsobili problémy, je podľa Habovčíka obec Drňa. So starostom Endrem Vinczem sa nám však dnes spojiť nepodarilo.

ZMOS žiada štát, aby financie vyplatil do konca roka

„Združenie miest a obcí Slovenska môže jednoznačne povedať, že mestá a obce boli maximálne súčinné a zároveň musíme dodať, že rovnakú súčinnosť očakávame teraz od centrálnej vlády,“ uviedol predseda Združenia miest a obcí Slovenska Branislav Tréger na margo celoplošného testovania. ZMOS zároveň žiada štát, aby boli refundácie vyplatené do konca tohto roka. „Treba chápať aj štát, že sú to verejné zdroje a treba kontrolovať tieto verejné zdroje, aby to bolo naozaj opodstatnené,“ povedal predseda ZMOSu Branislav Tréger po dnešnom stretnutí s prezidentkou SR Zuzanou Čaputovou s tým, že z ústavného zákona vyplýva povinnosť štátu uhradiť tieto náklady. Ako ďalej dodal, náklady za testovanie kompletne vyčíslené zatiaľ nemajú. „Už ani nemáme veľa času na to, aby sme to zúčtovali, pretože ten fiškálny rok sa za chvíľu končí,“ dodal ďalej Tréger, podľa ktorého je dôležité, aby zúčtovanie prebehlo ešte tento rok. Proces je však podľa neho potrebné zjednodušiť.

„Je dôležité, aby sme sa k samosprávam správali ako k partnerovi a nie ako k podriadenému,“ povedala prezidentka SR Zuzana Čaputová po dnešnom stretnutí s predstaviteľmi ZMOSu a Únie miest Slovenska, pričom taktiež vyzdvihla úlohu samospráv pri celoplošnom testovaní.

To, či sa samosprávy k finančným refundáciám za celoplošné testovanie dostanú ešte tento rok, zatiaľ nie je známe. Štát chce financie z oboch kôl celoplošného testovania zaplatiť naraz, rozhodovať o nich bude ešte aj vláda.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross