No active "ca-sidebar-197687" sidebar

September patrí aj európskemu kultúrnemu dedičstvu, biblii či baníctvu v Gemer-Malohonte

September je mesiacom Dní európskeho kultúrneho dedičstva, ktoré oslávi aj Gemersko-malohontské múzeum, ako piate najstaršie múzeum na Slovensku, bohatou programovou ponukou, ktorej obsahom budú štyri nové výstavy. Rimava.sk o tom informovala Martina Oštrom Mareková, PR referentka múzea.

Podľa jej slov 11. septembra o 15:00 hod. sa uskutoční vernisáž výstavy Minerály pod lupou z dielne Východoslovenského múzea v Košiciach. „Výstava predstaví pestrú paletu minerálov a kryštálov zo Slovenska, Českej republiky a najznámejších svetových lokalít. Cieľom výstavy Minerály pod lupou je predstaviť a priblížiť rozmanitosť neživej prírody v celej svojej prirodzenej kráse,“ ozrejmila Mareková. Ako doplnila, výstava rovnako prináša poznatky a vysvetlenie, prečo sú minerály také rozmanité a symetrické. Prezentované budú minerály prvýkrát opísané zo Slovenska. Podľa referentky sa výstava osobitne venuje početným odrodám kremeňa (krištáľ, ametyst, záhneda...), farebnej kráse opálov, achátom a získavaniu najvzácnejšieho kovu – zlata. Výstava potrvá do 31. januára 2019.

V ten istý deň o 17:00 hod. sa v priestoroch múzea uskutoční otvorenie putovnej výstavy Biblia na cestách, ktorá predstaví historické slovenské a zahraničné biblie, unikátne novodobé biblie v rôznych prevedeniach, biblie pre deti, študijné i historické. Výstavu môžete navštíviť od pondelka do piatka v čase od 8:30 hod. do 17:00 hod. Vstup je voľný.

O pár dní neskôr, 19. septembra o 15:00 hod. otvoria výstavu Umelecké remeslo od praveku po súčasnosť, ktorá predstaví diela študentov Súkromnej strednej umeleckej školy Hodruša – Hámre, inšpirované archeologickými nálezmi od doby bronzovej po stredovek. Ako Mareková podotkla, artefakty boli vyhotovené pod vedením pedagógov školy pôvodnými technológiami. „Pri zhotovovaní šperkov, zbraní a ďalších unikátnych artefaktov neboli však archeologické nálezy schematicky kopírované, ale kreatívne realizované,“ avizuje a dodáva, že študenti sa pravekými artefaktmi nechali inšpirovať, pričom dodržiavali pôvodné technologické postupy, dnes už takmer zabudnuté. Súčasťou výstavy budú aj reálne archeologické nálezy zo zbierok Archeologického múzea SNM v Bratislave, čím návštevník získa výnimočnú príležitosť porovnať originálne artefakty s dielami študentov školy a „objaví" aj pôvodnú, rekonštruovanú krásu archeologických nálezov.

Vlnu nových výstav zavŕši výstava zo zbierok Gemersko-malohontského múzea – Baníctvo v Gemeri-Malohonte. Vernisáž výstavy sa uskutoční 25. septembra o 15:00 hod. „Výstava predstaví prostredníctvom fotografií a zbierkových predmetov bohatú tradíciu baníctva a železiarstva v Gemeri-Malohonte od čias mladšej doby bronzovej až po súčasnosť,“ vysvetľuje referentka. Ako zároveň doplnila, výstava sa zameria nielen na hlbinnú ťažbu, ale aj na spracovanie rudy a povrchovú ťažbu v miestnych existujúcich i zaniknutých kameňolomoch. Podľa Marekovej bude samostatne prezentovaná ťažba a spracovanie železnej rudy, mastenca a magnezitu. Návštevník sa zoznámi s minulosťou a súčasťou ložiska mastenca a magnezitu Mútnik – Hnúšťa, so zaniknutou baňou Burda – Rovné, s magnezitovým závodom v Hačave s najstaršou rotačnou pecou na pálenie magnezitu na svete, so železiarňami v Likieri – Hnúšťa, ktoré spravovala jedna z najvýznamnejších železiarskych spoločností Rimamuránsko–šalgotarjánska železiarska účastinná spoločnosť 19. a 20. storočia. Výstava bude doplnená o ukážky železných rúd a nerastných surovín. Pripravené budú rôzne hravé aktivity a komentované prehliadky.

V závere mesiaca, a to 27. septembra v múzeu oslávia Svetový deň cestovného ruchu. Pripravené budú komentované prehliadky výstav (o 9:00, 11:00, 13:00, 14:00 hod.), premietanie dokumentov s témou regionálnej histórie (o 10:00 a 13:00 hod.) a vyučovacia hodina „Osmičkový“ rok v múzeu. „V rámci prehliadky stálej expozície sú pripravené sprievodné aktivity – puzzle nosorožca a obrazu starej podoby mesta Rimavská Sobota, detské drevené hračky a aktivita „QR kódy a história“. Program je určený širokej verejnosti i školským skupinám (skupiny je potrebné nahlásiť vopred),“ uviedla Mareková a avizuje, že v ten deň vstupné do múzea neplatíte.

„Počas septembra ponúkame návštevníkom Gemersko-malohontského múzea prehliadku výstav ZOO – preťažená Noemova archa (do 15. septembra) a Karol Pajer – hrdina boja proti fašizmu (do 16. septembra). Počas celého septembra môžu návštevníci múzea vidieť fotografie zachytávajúce udalosti z augusta 1968 v Rimavskej Sobote a Tornali. Rovnako si môžu prečítať príbeh Márie Očovanovej (1925 – 1968), ktorá sa stala obeťou udalostí augusta 1968,“ dodala na záver Mareková.

Počas septembra je múzeum otvorené v pondelok až piatok od 8:00 do 16:00 a počas víkendov od 9:00 do 17:00. Viac informácií nájdete na webovej stránke múzea.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross