No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Silné regionálne zdravotníctvo môže byť len v silných regiónoch, hovorí Obaidullah Mir, kandidát strany Za ľudí

Zdroj: Archív Obaidullah Mir

RIMAVSKÁ SOBOTA – Vďaka svojej odbornosti a ľudskému prístupu patrí Obaidullah Mir medzi najvyhľadávanejších špecialistov v regióne. Svoje dlhoročné skúsenosti sa rozhodol využiť aj v politike, a tak sa o pár dní bude aj on o vašu dôveru uchádzať v parlamentných voľbách.

V čom je podľa vás Rimavská Sobota iná ako keď ste sem prišli v roku 1992?

Aj storočie je iné aj Rimavská Sobota je iná (smiech). Pamätám si ako včera na deň, keď som prišiel do Rimavskej Soboty s doktorom Azimim na vtedajšiu autobusovú stanicu a na jeden podnik hneď na železničnej ulici, kde sme si dali kávu a potom išli do nemocnice. Áno, dnešná Rimavská Sobota je krajšia, o niečo krajšia je aj nemocnica, ale vtedy to mesto viac žilo a bolo tu viac mladých ľudí. Ľudia sa časom menili, ako aj vzťahy medzi nimi sú iné a akosi sa vytratila dobrá nálada.

Zdroj: Archív Obaidullah Mir

Čím to je?

Viete, keď som prišiel do Rimavskej Soboty, bolo aj iné zloženie obyvateľstva. Bolo tu viac mladých a mladších ľudí, pracovné príležitosti, väčší pohyb mladých ľudí po meste a aj centrum mesta žilo neporovnateľne viac.

Dnes je tu, bohužiaľ, čím ďalej, tým menej mladých a produktívnych ľudí. Nevidia nejakú perspektívu, tak odchádzajú z regiónov za školou a prácou, potom je omnoho menšia pravdepodonosť, že sa vrátia späť. S odchodom mladých odchádza aj ekonomika, rozvoj a tá veselosť v meste.

Ale aby som bol úprimný, to nie je len problémom Rimavskej Soboty, ale bohužiaľ viacerých chudobných regiónov na Slovensku, kde sa nevytvárajú pracovné ani vzdelanostné možnosti, ktoré by dokázali zadržať mladých v týchto regiónoch. S tým súvisia aj kultúrne možnosti vyžitia v meste, ktorá dávajú mestu veselú tvár.


Dobré reformy nebývajú lacné, no všetko je otázkou priorít, hovorí lekár Obaidullah Mir, kandidát na poslanca do Národnej rady SR.


A čo tie medziľudské vzťahy?

Tie sú v dnešnej dobe bohužiaľ aj odrazom konania a myslenia čelných predstaviteľov politických strán. Je to smutné, čoho svedkami sme v poslednom čase a bohužiaľ namiesto toho, aby všetky politické strany takéto správanie odmietli a ohradili sa voči nemu, podporujú ho. Práve to bude mať dlhodobé nepriaznivé následky v spoločnosti ako napríklad strata dôvery v políciu a straty pocitu bezpečnosti. Ako sa hovorí, voľby odídu, ale tá nenávisť ostane.

Ako sa tomu dá pomôcť?

Nie je to záležitosť, ktorá by sa dala vyriešiť čarovným prútikom za 24 hodín, ale určite to nie je beznádejné. Ako vo všetkom a aj v medicíne, je dôležité nájsť príčinu tohto stavu a potom sa budú hľadať možnosti ako pomôcť. Regióny boli dlhodobo poddimenzované finančne, neexistovala a ani podľa mňa neexistuje, jednoznačná koncepcia ďalšieho rozvoja. Chýba spolupráca medzi štátnou správou a verejnou správou, chýba infraštruktúra, hlavne cestná. Slabú podporu majú tiež malí a strední podnikatelia hlavne v regiónoch a v neposlednom rade je to slabá aktivita regionálnych politikov aj v premosťovaní skutočných problémov a riešení na vyššie miesta v štáte, samozrejme česť výnimkám.

Zdroj: Archív Obaidullah Mir

Čo je problémom nášho regiónu a v čom naopak vidíte jeho najväčšiu perspektívu?

Dobrá otázka! Náš región vzhľadom na svoju polohu a počet slnečných dní v roku má obrovské možnosti pre poskytovanie športovo-turistických aktivít, tiež v oblasti vzdelávania a aj poľnohospodárstva. Napríklad investícia do Kurinca na jeho celoročné využitie, výstava golfového ihriska na úrovni so službami spolu s cyklistickým chodníkom a ďalšie menšie atrakcie ako sokoliari, jazdecký kurz, by prilákali veľa ľudí zo Slovenska aj okolitých krajín, s čím by sme podstatne pomohli mestu aj ľuďom v zamestnanosti. V našom regióne je tiež potreba posilnenia vysokoškolského vzdelávania, napríklad zdravotnícke a poľnohospodárske smery. Tým by sme nielen veľa mladých udržali doma, ale aj veľa študentov prilákali a prinavrátili mestu život. Dokončiť by sa tiež mala plnohodnotná diaľnica na východ do Bratislavy. Toto by do našej oblasti prilákalo ďalších investorov.

A čo podpora zdravotníctva?

Zdravotníctvo je hlavná téma, ktorou sa budem zaoberať. Problém je v tom, že silné regionálne zdravotníctvo môže byť len v silných regiónoch, nie v takých, v ktorých žijeme teraz. Ako chceme prilákať zdravotníkov, lekárov a zdravotné sestry do regiónov, kde už pomaly okrem potravín ani žiadne iné obchody nefungujú? O kultúre ani nehovoriac! Preto musíme brať problém zdravotníctva ako celospoločenský problém, ktorý treba konečne riešiť komplexne nie nesystematicky a populisticky. Z môjho pohľadu je veľmi dôležité, aby sa dokončila reforma nemocníc, ktorá už bola schválená a je na stole a hneď sa pustiť do reformy ambulantnej starostlivosti, kde určite budem klásť dôraz na silný ambulantný systém hlavne v regiónoch. Lebo toto považujem za kľúčové v dostupnosti zdravotnej starostlivosti. Ďalší úsek, ktorému sa je potrebné venovať je aj následná starostlivosť pre dlhodobo chorých, vybudovanie hospicov, prepojenie zdravotnej a sociálnej starostlivosti, stabilizácia zdravotníckeho personálu v regiónoch aj cez podporu vysokého školstva zdravotníckych odborov v našom regióne.


PR článok
Rimavu číta viac ako 100 000 ľudí mesačne, odprezentuj svoju firmu aj ty.Kontakt: [email protected]

Objednávateľ: Strana Za ľudí, Ružinovská 5889/42, 82101 Bratislava - mestská časť Ružinov, IČO: 52581675


* Redakcia sa nemusí stotožňovať s obsahom politickej reklamy.


NENECHAJTE SI UJSŤ


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross