No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Poslanci sa vrátili k výberovému konaniu v škole. Ďalšie informácie očakávajú od radnice

mszCez správu hlavného kontrolóra sa poslanci rimavskosobotského mestského zastupiteľstva v utorok opäť vrátili k voľbe riaditeľa Základnej školy P. Dobšinského, aj tentokrát tému sprevádzala dlhá diskusia. Kontrolór mal voľbu „preklepnúť“ po tom, ako zamestnanci školy na júnovom zasadnutí spochybnili zloženie Rady školy. Svoje sťažnosti doručili aj samotnému kontrolórovi.

Ako Ladislav Šťavina informoval, nezistil porušenie zákona pri zostavení Rady školy, no vo svojej správe zároveň konštatoval, že na druhej strane je nepravdepodobné, aby si tridsať zamestnancov v sťažnostiach vymýšľalo. Podľa niektorých poslancov však mestskému zastupiteľstvu a ani kontrolórovi neprináleží takéto hodnotenie. Hneď v úvode poslanec Ján Végh spomenul, že na pôde mestského parlamentu nie je čo viac dodať, ak bolo zloženie Rady školy legitímne, čo Šťavina potvrdil. Kontrolór tiež podotkol, že takouto kontrolou podľa neho ani len nemal byť poverený. Aj poslanec Jozef Tóth spomenul, že námietky učiteľov majú prešetriť iné orgány, podľa neho s nimi mali prísť skôr, nie po voľbe riaditeľa.

Poslanec Jaroslav Bagačka však uviedol, že síce nepochybuje o schopnostiach súčasného riaditeľa viesť školu, podľa jeho slov však z emotívneho vystúpenia učiteľov pred poslancami možno usudzovať, že určité napätie existovalo. „Mňa zaujíma, aká klíma je na škole teraz,“ uviedol poslanec.

Primátor Jozef Šimko naznačil, že voľba bola politicky podložená. Niekoľkokrát zdôraznil, že školská rada navrhla víťaza výberového konania na vymenovanie, zo zákona nemal iné východisko. Poukázal na prípad z Tornale, kedy bol exprimátor podľa neho stíhaný za nevymenovanie riaditeľa školy. Ako povedal, nechce dopadnúť ako nebohý Dubovský. Zároveň uviedol, že na zastupiteľstve by sa o tejto téme nemalo hovoriť. „Načo živiť tento problém? Načo je to dobré? Mlátime prázdnu slamu,“ skonštatoval primátor, podľa ktorého problém rozlúskne jedine súd.

Poslanec Július Sojka však označil za neskutočné, že mesto ignoruje prinajmenšom tridsať zamestnancov školy. „Zrazu sa ideme odvolávať na zákon?“ pýtal sa. Aj bývalá zástupkyňa riaditeľa Ľubica Kubiňáková, ktorá pred poslancami vystúpila, uviedla, že všetko sa vracia späť k zriaďovateľovi, keďže na polícii s trestným oznámením nepochodili. Aj poslankyňa Eva Bornayová uviedla, že žalobu na súd môže podať len neúspešný uchádzač, podotkla však, že podľa jej informácií sa aj súčasný riaditeľ obrátil v celej veci na políciu.

Poslanci zobrali správu hlavného kontrolóra na vedomie, o dianie v škole sa však ešte budú zaujímať. Vedúceho odboru školstva na mestskom úrade v uznesení poverili, aby ich informoval o stave v základnej škole.

Zdroj: Rimava.sk

Súvisiace články:

R. SOBOTA: Primátor vymenoval Petra Nôtu za riaditeľa ZŠ P. Dobšinského
Medzi poslancov prišli učiteľky zo ZŠ P. Dobšinského. Spochybnili voľbu riaditeľa
ZŠ P. DOBŠINSKÉHO: Riaditeľom bude naďalej Peter Nôta


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross