No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Rimavskosobotské školy pre zajtrajší protest učiteľov nezatvoria

12. septembra 2011 |  | |

Kvôli zajtrajšiemu protestu učiteľov pred Úradom vlády zatiaľ riaditeľské voľno nenahlásila ani jedna zo základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti rimavskosobotskej samosprávy. Pre Rimava.sk to potvrdil vedúci odboru školstva, sociálnych vecí a kultúry na mestskom úrade Viliam Vidinský. "Do tejto chvíle nám ani jedna škola neoznámila riaditeľské voľno," uviedol popoludní vedúci odboru.

Ako Rimava.sk informoval aj prednosta Krajského školského úradu v Banskej Bystrici Tibor Maťaš, o riaditeľské voľno nepožiadala ani jedna základná škola v Rimavskosobotskom okrese, ani v okrese Lučenec.

Stredné školy v zriaďovateľskej pôsobnosti Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) tiež nenahlásili riaditeľské voľno. Pre Rimava.sk to potvrdila Iveta Kureková z Kancelárie predsedu BBSK.

Na zajtrajšom proteste pred Úradom vlády v Bratislave odborári očakávajú šesť až osemtisíc učiteľov. Ako pre agentúru SITA uviedol podpredseda Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku Jozef Lužák, z niektorých škôl by mali do hlavného mesta prísť celé kolektívy a riaditelia udelili na utorok žiakom riaditeľské voľno, z iných škôl prídu zástupcovia.

Podľa Lužáka učitelia na čele s odborármi čakajú, že sa im podarí rokovať s celou vládou. Ako povedal, s ministrom školstva Eugenom Jurzycom (SDKÚ-DS) rokujú pravidelne, on je však malým pánom na to, aby dokázal zabezpečiť viac peňazí do školstva. Míting pred Úradom vlády je určitou formou nátlaku a podľa toho, ako dopadne, zvážia odborári ďalšie kroky. Rada školského odborového zväzu bude zasadať 6. októbra a mala by rozhodnúť o postupe. Ak míting nedopadne v ich prospech, Lužák nevylúčil ani štrajk. V súčasnosti je však podľa neho predčasné o tom hovoriť.
Minister školstva Jurzyca pozvanie na stretnutie s odborármi a učiteľmi podľa hovorkyne rezortu Miriam Žiakovej nedostal, ak ich však prijme premiérka Iveta Radičová (SDKÚ-DS), stretne sa s nimi pravdepodobne aj on. Ako Žiaková dodala, v kontexte s vývojom verejných financií to  nevyzerá tak, že by bolo možné do školstva dostať viac peňazí na platy učiteľov.

Nespokojnosť s podmienkami v školstve chceli učitelia vyjadriť aj 1. septembra na Deň ústavy. Namiesto očakávaných más však vtedy vyšli do ulíc krajských miest so symbolickou bledomodrou stužkou len desiatky učiteľov. Slabá účasť ich priviedla k užšej spolupráci s odborármi, aj keď sa pôvodne rozhodli ísť vlastnou cestou, lebo odborári podľa nich nedostatočne obhajujú ich záujmy. Zhromaždenia plánovali učitelia využiť na zber podpisov pod svoju petíciu za lepšie školstvo, ktorú odštartovali 22. mája. Žiadajú, aby štát dával do školstva až šesť percent HDP a aby sa nástupný plat učiteľa rovnal 1,2-násobku priemernej mzdy v národnom hospodárstve.

Zdroj: Rimava.sk, SITA


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross