No active "ca-sidebar-197687" sidebar

SOŠOS: Ďalších 70 rokov začína škola s novinkami a zmenami

Stredná odborná škola obchodu a služieb v Rimavskej Sobote slávila uplynulý školský rok 70. výročie od svojho založenia. V tej ďalšej 70-ke by však škola chcela priniesť zopár noviniek a zmien do svojho pôsobenia, avšak za ponechania si tradície a statusu komplexnej školy.Nový školský rok 2017/2018 teda bude v znamení zmien. Ako povedal Jaroslav Bagačka, riaditeľ SOŠOS, v prvý školský deň privítali celkovo 510 žiakov, ktorí budú zbierať nové vedomosti a zručnosti v 11-tich odboroch v 22 otvorených triedach. V nadchádzajúcich rokoch však školu čakajú novinky vo vyučovacom procese. Podľa riaditeľa do budúcna plánujú otvoriť nové odbory zamerané na stavbárstvo či remeslo. Ako zároveň spomenul, škola má veľký potenciál v rozvíjaní už existujúcich gastro odboroch. „Tieto odbory by sme chceli v blízkej budúcnosti rozširovať,“ poznamenal Bagačka. S tým súvisí aj progres v rámci rozvoja spolupráce s ďalšími podnikateľskými subjektami, a to nielen v rámci mesta Rimavská Sobota. Podľa riaditeľa je v záujme školy, aby ich žiaci získali odbornú prax, ktorá odráža súčasné trendy v jednotlivých odboroch. SOŠOS sa tak snaží aj v tomto smere odlíšiť od iných odborných škôl. „Chceme byť tvorivou školou,“ podotkol riaditeľ. Ako ďalej doplnil, novinky plánujú aj v personálnom obsadení, v rámci ktorého by niektoré funkcie chceli zlúčiť.

Začiatok školského roka 2017/2018

Zmeny sa dotknú aj žiackej rady. Podľa Bagačku by v najbližšom období chceli viac spolupracovať so študentami v žiackej rade, spoločne participovať na rozvoji školy. Ako povedal, očakávať budú i viac podnetov z radov študentov.

Novinky a zmeny sa však netýkajú len vyučovacieho procesu či personálneho obsadenia. Školu ako aj ďalšie jej zariadenia čaká rekonštrukcia. V areáli školy by malo vyrásť nové športovisko a ako riaditeľ spomenul, v pláne majú do budúcna i výmenu okien. Za to reštauračné zariadenie Čierny orol na Hlavnom námestí čaká výmena okien ako aj nová fasáda. Rekonštrukcii sa nevyhne ani zariadenie Junior komplex na Železničnej ulici, kde by podľa riaditeľa chceli dokončiť ubytovacie zariadenie.

Stredná odborná škola obchodu a služieb, ktorá sa angažuje aj v kultúrnej, spoločenskej i športovej sfére je uplynulé roky úspešná i v podávaní projektov, počnúc vzdelávacími, pedagogickými a končiac odbornými. Ako Bagačka avizoval, z 11 podaných projektov boli úspešní v desiatich. Žiaci tak mali možnosť získať odborné zručnosti aj v zahraničí prostredníctvom projektu Erasmus+. Rovnako aj tento školský rok ich čaká odborná stáž v Kolíne či v Poľsku. Škola taktiež postúpila do druhého kola v projekte Ministerstva hospodárstva SR, vďaka ktorému by na SOŠOS mohlo vzniknúť pracovisko odborného výcviku pre stavebné odbory.

SOŠOS CUP 2017

A keďže študenti „modrej školy“ ako ju domáci nazývajú, mali možnosť navštíviť i zahraničné krajiny, tak priestor dostala aj cezhraničná spolupráca. Tú majú podľa riaditeľa najmä s partnerskou školou v maďarskom Egri. Spoločnú reč našli aj so školou z Českej republiky i Poľska. Dôkazom konsenzu stredných odborných škôl Slovenska, Maďarska, Česka a Poľska je aj festival odborných zručností žiakov, FourFest, kde si tento školský rok zmerajú svoje sily už po 11-ty krát. 

Študentka zo SOŠOS bude reprezentovať Slovensko na svetovej gastronomickej súťaži

Medzinárodnú spoluprácu cítiť aj v reštauračných zariadeniach školy. Čierny orol spoločne s Junior komplexom často krát rozvoniava rôznymi medzinárodnými či svetovými kuchyňami. Ako Bagačka prezradil, v októbri pripravujú Dni americkej kuchyne a tento školský rok si na svoje prídu aj milovníci čínskej kuchyne. Špeciality z tejto exotickej krajiny pripraví český šéfkuchár Josef „Pepa“ Zalábak, ktorý sa roky venoval príprave práve čínskych jedál.

Škola tak ďalších 70 rokov svojej existencie nemá v úmysle „zaspať na vavrínoch“. Ako povedal riaditeľ Bagačka, SOŠOS chce mať vlastného ducha školy a priniesť zopár noviniek i zmien do fungovania im pomôže odlíšiť sa od ostatných a v neposlednom rade ich žiaci budú pripravení na požiadavky trhu práce súčasnej doby.

FourFest 2017

Zdroj: Rimava.sk (Sponzorovaný článok)
Pri reklamných a sponzorovaných článkoch Rimava.sk štandardne uzatvára komentáre.

Súvisiace články
VIDEO-SOŠOS: Na predvianočnom večierku sa priatelia školy zabavili už po 18-ty krát
DOPLNENÉ: Na SOŠOS založili tradíciu nového medzinárodného turnaja. Oslavujú 70. výročie školy
SOŠOS: Počas týždňa maďarskej kuchyne si pochutnáte na špecialitách južných susedov
FOTO: FourFest už pozná svojich víťazov, takmer ani jedna škola neodišla naprázdno


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross