Športová hala mesta Hnúšťa bude plná vlakov. Nebudú to však vlaky a železničné stanice skutočné, ale ich verné kópie, ktoré modelári spoja do jedného celku. Vytvoria tak jedinečnú železničnú trať, na ktorej nebudú chýbať stanice, osobné či nákladné vlaky. Návštevníkom organizátori odhalia aj vlakotvorné stanice, v ktorých sa zostavujú vozne. Tešiť sa tak môžu na simulovanú prevádzku na hlavných a lokálnych tratiach na území ČSSR, v období 60. až 80. rokov 20. storočia. Rimava.sk o tom informoval Zoran Nikolič, predseda Klubu železničných modelárov (KŽM) v Kokave nad Rimavicou a organizátor celoslovenského prevádzkového stretnutia železničných modulov TT v rámci Dní mesta Hnúšťa.
„Bude to modulové stretnutie, čiže každý zúčastnený modelár vlastní rôzne kusy trate a my ju jedinečne pospájame. Takto ešte nebola spojená nikde,“ avizuje organizátor. Podľa jeho slov bude železnica postavená cez celú športovú halu a pôjde o simuláciu prevádzky skutočnej železnice aj so všetkým čo k tomu patrí. Počnúc od grafikonu, cestovných staničných poriadkov i zošitových staničných poriadkov pre rušňovodičov. Jedinečnú železnicu s približným počtom vlakov 60 až 80, bude mať podľa Nikoliča na starosti približne tridsať ľudí. „Partia sa rozdelí na strojvodcov a na výpravcov. Výpravcovia obsadia stanice, ktoré si posúvajú po telefóne vlaky, tak ako je to na skutočnej železnici. Dokonca budeme simulovať aj prepravu nákladov. Máme aj nákladové lístky, teda každý vozeň, ktorý je zaradený vo vlaku má svoju vozňovú kartu,“ vysvetlil a dodal, že na stretnutí budú aj modelári z Maďarska, Čiech a Nemecka.
Hoci to bude simulácia skutočnej železničnej dopravy nebudú mať k nej návštevníci podľa Nikoliča priamy prístup. „Je to hlavne z bezpečnostných dôvodov, aby nedošlo k poškodeniu modelov,“ ozrejmil organizátor, podľa ktorého cena jedného modelu rušňa je od dvesto do tisíc eur. Ako ďalej poznamenal každý model je takpovediac mikropočítač, ktorý má svoju jedinečnú adresu a počúva na povely rušňovodiča, taktiež modely majú aj rôzne dekódery – vedia svietiť, hučať, meniť rýchlosť, súčasne bežať na trati a parné lokomotívy vedia dokonca aj dymiť. „Rušňovodiči ovládajú modely pomocou ovládača. Chodia popri trati, sledujú svoj vlak a riadia si ho pomocou ovládača,“ priblížil Nikolič, podľa ktorého si modely vlakov ako aj celú železnicu vyrábajú samotní modelári, keďže na trhu je málo potrebných vecí na stavbu.
Pozrite si Prevádzkové stretnutie modulového koľajiska TT z roku 2012
Ak chcete teda vidieť jedinečne poskladanú železnicu, ktorej motívom bude prevádzka ČSD z druhej polovice minulého storočia, určite by ste mali prísť pokochať ručne vyrobenými modelmi vlakov, ktoré od stredy, 25. mája, do nedele, 29. mája, premenia Športovú halu v Hnúšti na jednu veľkú železničnú trať. Jej súčasťou bude aj kokavská železničná stanica či stanica Kysak, ktorá je dôležitým dopravným uzlom. V rámci osláv Dní mesta Hnúšťa sa v nedeľu okrem možnosti vidieť modely vlakov môžete previesť aj na parnom vláčiku na trati Hnúšťa – Tisovec – Hnúšťa.
Zoran Nikolič, predseda Klubu železničných modelárov (KŽM) v Kokave nad Rimavicou, modelom vlakov ako svojmu koníčku prepadol ešte v detstve. A hoci mal neskôr, ako sám hovorí, dlhšiu pauzu v roku 2007 sa znovu k tomu vrátil. Odvtedy to bude už v poradí 8. ročník čo organizuje celoslovenské stretnutie železničných modulov TT. Ako ďalej avizoval, hoci to už bude ôsme stretnutie, v Hnúšti sa stretnú po prvýkrát.
Zdroj: Rimava.sk, foto: archív KŽM Kokava nad Rimavicou