No active "ca-sidebar-197687" sidebar

TORNAĽA: Oproti cintorína robia základy autobusovej stanice. Pred sviatkami v jej blízkosti zriadili záchytné parkovisko

V Tornali stavajú novú autobusovú stanicu na bývalom parkovisku, ktoré využívali niekedy aj ako tržnicu. Keďže je tam v súčasnosti obmedzené parkovanie a oproti je cintorín, zriadila samospráva pred príchodom blížiacich sa sviatkov záchytné parkovisko pre približne 80 vozidiel. Najväčšia návštevnosť sa očakáva koncom týždňa, počas Sviatku všetkých svätých a Pamiatky zosnulých. Ako ďalej pre Rimava.sk uviedol prednosta Mestského úradu Tornaľa Ladislav Nagy, ľudia idúci do cintorína tak budú mať možnosť pri príležitosti Pamiatky zosnulých zaparkovať v jeho blízkosti.
Investorom výstavby stanice je SAD Lučenec, náklady sú odhadnuté na približne 500 tisíc eur. Pozemok v roku 2017 poskytla samospráva. „Stavebné práce prebiehajú podľa plánu, momentálne sa realizovala prekládka plynovodu, prekládka optických káblov z pozemku," povedal Nagy a dodal, že okrem toho prebieha výstavba základov, infraštrukturálne napojenia, príprava a betonáž základov a nosných stĺpov, čiže výstavba zastavanej plochy. Odovzdanie objektu pripravujú v jarných mesiacoch roku 2020.Autobusová zastávka je v súčasnosti na námestí, priamo v centre mesta. Pôvodne chceli vynoviť a rozšíriť stanicu na jej pôvodnom mieste v centre mesta. So zámerom prišiel investor SAD Lučenec, počítalo sa v ňom aj s úpravou časti znehodnoteného námestia. Poslanci mestského zastupiteľstva vtedy so zámerom súhlasili. Samospráva však neskôr v rámci pripomienkového konania dostala viac ako 15 reakcií k plánovanej výstavbe autobusovej stanice v centre mesta. Dôvodom bol vstup autobusov do samotného centra. Niektorí občania so zámerom ako takým súhlasili, boli by však radšej, keby stanicu postavili na neďalekej tržnici. Poslanci potom odsúhlasili investorovi prevod pozemku o rozlohe viac ako 4 tisíc m2 veľkej parcely na Šafárikovej ulici za jedno euro. Ako vtedy primátorka mesta uviedla, v tomto prípade ide o jeden z „historických projektov“, ktorý trvá 40 rokov a úzko súvisí s revitalizáciou hlavného námestia.

Okrem stanice robia v centre mesta aj kanalizáciu

Ďalším projektom, ktorý slúži k rozvoju približne sedemtisícového mestečka v okrese Revúca, je výstavba kanalizácie za 14 miliónov eur. Hradená je z eurofondov. Najväčšia čiastka je použitá na odkanalizovanie mesta a čistiareň odpadových vôd, o ktorú sa snažili už niekoľko desaťročí. Podľa prednostu práce prebiehajú práve v centrálnej časti mesta, a tak vznikajú aj nepríjemnosti spojené s úpravou komunikácií v meste. „Priebežne to riešia pracovníci odboru výstavby Mestského úradu v Tornali počas kontrolných dní na stavbách," ubezpečil prednosta úradu.

Autobusová stanica bola vynovená aj v Rimavskej Sobote v roku 2013. Slovenská autobusová doprava (SAD) Lučenec do nej investovala približne 2,3 mil. eur.

Zdroj: Rimava.sk, FOTO: Ladislav Nagy


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross