No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Treba sa obávať koronavírusu? Podľa odborníkov je na našom území väčším strašiakom chrípka

14. februára 2020 | |  | 

V období, keď na Slovensku vrcholí výskyt chrípky a navyše sa z Číny šíri nový koronavírus, sú ľudia nielen na Slovensku obozretnejší a citlivejšie reagujú na akékoľvek medializované príznaky, ktoré by teoreticky mohli vyústiť do nakazenia sa koronavírusom. „V snahe predísť prípadnej hystérii, či upokojiť ľudí, slovenské verejné zdravotníctvo, vrátane Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚBZ) v Banskej Bystrici sa snažia okrem odborných úloh, ktoré jej vyplývajú z opatrení a odporúčaní ÚVZ SR, venovať veľkú pozornosť osvete a neustálemu vysvetľovaniu a upokojovaniu obyvateľstva,“ uviedla Mária Tolnayová, hovorkyňa RÚVZ v Banskej Bystrici.



Podľa jej slov koronavírus je spoločné označenie štyroch skupín vírusov, ktoré môžu zapríčiniť obyčajné nachladnutie, ale aj závažné respiračné ochorenie u ľudí a zvierat. Nebezpečný je v tom, že sa šíri z človeka na človeka vzdušnou cestou, čo je najťažšie kontrolovateľný spôsob šírenia infekčnej nákazy. Navyše zatiaľ neexistuje špecifický liek ani očkovanie ako v prípade chrípky.

Kedy teda zbystriť pozornosť?

„To je práve ten problém. Zatiaľ čo sa všetky médiá zaoberajú koronavírusom, vírus chrípky dosahuje svoj vrchol v rámci chrípkovej sezóny. Pokiaľ máte respiračné problémy podobné chrípke, neprileteli ste z Číny a nie ste zaočkovaní proti chrípke, najpravdepodobnejšie máte chrípku a nie koronavírus. Keď už sa bavíme o porovnaní chrípkového a nového koronavírusu, chcela by som upozorniť, že najmä bulvárne média v súvislosti s koronavírusom často používajú prívlastok „smrteľný“. Podľa jednej štúdie slovenských epidemiológov zomrie na Slovensku následkom chrípky priemerne 800 osôb ročne. Napriek tomu sa vírus chrípky v médiách málokedy označuje ako smrteľný. Aj keď existuje efektívna ochrana proti chrípke v podobe očkovania, na Slovensku je zaočkovanosť proti chrípke veľmi nízka, pod 5 percent. Z toho vyplýva, že Slováci nemajú z chrípkového vírusu až také obavy,“ konštatuje Jana Kerlik z RÚVZ v Banskej Bystrici.

Dodáva, že prvé príznaky ochorenia nastávajú pár dní až dva týždne po vstupe vírusu do organizmu. Príznaky bývajú podobné chrípke a preto je ťažšie rozlíšiť nákazu novým koronavírusom od chrípky. Ochorenie sa môže prejavovať horúčkou, kašľom, v ťažkých prípadoch zápalom pľúc. Ľudia sa pýtajú, čo majú robiť, pokiaľ napr. plánujú cestu lietadlom do zahraničia. Ochrana pri oboch typoch vírusov spočíva v dodržiavaní hygieny, tj. dôkladné umývanie rúk, minimalizovanie dotyku tváre rukami. V prípade, že je človek chorý, šíreniu vírusu môže zabrániť nosením rúška, príp. krytím nosa a úst šálom či šatkou. Kašľať a kýchať sa odporúča do rukáva, nie do ruky. ÚVZSR zriadilo call centrum s nepretržitou prevádzkou pre otázky verejnosti týkajúce sa nového koronavírusu. Číslo call centra je uvedené na webovej stránke úradu. Podobnú službu zriadil aj RÚVZ v Banskej Bystrici - 24 hodín 7 dní v týždni môžu občania volať na číslo: 0918 659 580.

Počty chorých na chrípku opäť stúpli

Hoci svetom hýbe spomínaný koronavírus, v Banskobystrickom kraji je to chrípka i akútne respiračné ochorenia. Epidemiológovia RÚVZ v Banskej Bystrici zaznamenali v 7. kalendárnom týždni tohto roku v porovnaní s uplynulým týždňom o vyše2 percentá vyšší výskyt akútnych respiračných ochorení (ARO) a takmer o 10 percent vyšší výskyt chrípky a jej podobných ochorení (CHPO). „Potvrdzujú sa tak očakávania epidemiológov, že výskyt ARO aj CHPO bude v týchto týždňoch narastať,“ doplnila Tolnayová. Ako ďalej uviedla, dovedna je pre vysokú chorobnosť zavretých v BBSK 20 materských a základných škôl.

V rámci regiónu Gemer-Malohont je najvyšší počet chorých na ARO je v okrese Rimavská Sobota, nasleduje Revúca, Lučenec. Na chrípku ochorelo najviac ľudí z okolitých okresov v okrese Veľký Krtíš, Revúca či Lučenec. Podľa Tolnayovej z hľadiska veku ochorenia na ARO najviac postihujú vekovú skupinu kategóriu ekonomicky činného obyvateľstva a najmenšie deti. „Chrípka a jej podobné ochorenia najviac postihujú najmenšie deti a 6- až 14-ročných školákov.

Epidemiológovia opätovne upozorňujú, a to aj v súvislosti s koronavírusom, aby ľudia vo zvýšenej miere dodržiavali hygienu, správne sa stravovali a nezabudli na pohyb na čerstvom vzduchu. „Respiračné a chrípkové ochorenia by ľudia nemali podceňovať, mali by ich vyležať a adekvátne liečiť pod dozorom lekára. Chrípka je totiž závažné vírusové vysoko nákazlivé ochorenie, ktorého pôvodcom je chrípkový vírus, ktorý sa nachádza vo veľkom množstve v sekréte dýchacích ciest a vylučuje sa pri rozprávaní, kašľaní a kýchaní. Inkubačná doba, teda doba, ktorá uplynie od preniknutia choroboplodných zárodkov do objavenia sa prvých príznakov ochorenia je 1-3 dni,“ avizuje Tolnayová.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross