No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Už túto nedeľu si pospíme dlhšie, večer zasa príde únava skôr

27. októbra 2019 | |  | 

Ručičky hodiniek si zo soboty na nedeľu posunieme dozadu. Pospíme si tak dlhšie, no večer s posumnom času príde skôr aj únava. O vplyvoch na ľudský organizmus informuje Úrad verejného zdravotníctva. Prichádza zároveň aj s odporúčaním, ako správne oddychovať a vyhnúť sa tak zvýšenej únave, nervozite, bolestia hlavy, poruchám koncentrácie či depresiám.

Po siedmich mesiacoch letného času si hodinky v nedeľu, 27. októbra, opäť prestavíme na ten bežný, zimný. Čas sa posúva z 3:00 hod. na 2:00 hod. ráno. „Posun času na jeseň býva vnímaný ako získanie hodiny k dobru, ráno sa dá dlhšie spať, no večer zasa príde skôr únava,“ hovorí vedúca sekcie ochrany a podpory zdravia a špecializovaných činností Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky. Ako spomenula, v prvých dňoch posunu času môže byť malá zmena spánkového rytmu. „Chodievajte spávať o štvrťhodinu neskôr, prípadne si doprajte polhodinu spánku navyše počas voľných dní,“ odporúča doktorka Jana Hamade.



Z výsledkov medicínskych výskumov podľa jej slov vyplýva, že cirkadiánny rytmus – vnútorné hodiny organizmu, nedokážu okamžite, zo dňa na deň reagovať na zmenu času. „Adaptácia je veľmi individuálna, aj s ohľadom na vek a zdravotný stav. Ťažkosti môžu mať malé deti, ktorým sa naruší denný a spánkový režim, ale aj ľudia s psychickými a chronickými ochoreniami, napríklad srdcovo-cievnymi, endokrinnými, neurologickými, s poruchami imunity,“ dodáva a pripomína zásady spánkovej hygieny, dôležité je pritom hýbať sa a zdravo jesť.

Hýbte sa a zdravo jedzte

Na jeseň a v zime sa organizmus musí prispôsobiť nielen zmenám súvisiacim s fungovaním vnútorných hodín, ale vo vyššej miere ho ohrozujú i rôzne infekčné ochorenia. „Aj pre skoré stmievanie sa viac ľudí pohybuje v uzavretých priestoroch a tak sa zvyšuje pravdepodobnosť prenosu infekčných ochorení formou kvapôčkovej infekcie. Myslite na ochranu pred nimi, napriek kratším dňom sa neprestaňte hýbať, venujte aspoň pol hodinu denne pohybu. Môže to byť rýchla chôdza, alebo jednoduché cviky na precvičenie celého tela, ktoré môžete robiť počas prestávok v práci. Nezabúdajte na pitný režim, najzdravšia je čistá voda, vhodné sú i nesladené šťavy alebo čaje. Dobrému fungovaniu organizmu a k ľahšiemu zvládnutiu zmien napomôže aj vyvážená strava s dostatkom vitamínov. Najdôležitejší je prísun vitamínu A, C, E a vitamínov skupiny B “ hovorí doktorka Jana Hamade.

Osvojte si zásady spánkovej hygieny:

  • štyri až šesť hodín pred spánkom nepite alkohol, kávu, zelený, čierny čaj, energetické nápoje
  • nekonzumujte večer ťažko stráviteľné jedlá, posledné jedlo si dajte najneskôr štyri hodiny pred spánkom
  • krátko pred spánkom nefajčite
  • aspoň štyri hodiny pred spánkom necvičte intenzívne
  • pred spánkom miestnosť dobre vyvetrajte, teplota v nej by nemala byť vyššia ako 20 stupňov Celzia
  • v spálni nemá byť televízor

Zdroj: Rimava.sk, Odbor hygieny detí a mládeže a Referát komunikačný ÚVZ SR , FOTO: regionmalohont.sk, Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross