No active "ca-sidebar-197687" sidebar

V knižnici múzea sú tisícky historických dokumentov

26. marca 2012 |  | |

Súčasťou Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote je aj knižnica, ktorú tvorí príručný a historický knižný fond. Počiatky formovania knižnice sú spojené s počiatkami múzea samotného. Už na prvej celožupnej výstave v roku 1882 bol prezentovaný aj súbor pozostávajúci z kníh, listinného materiálu a pečatí. Súčasťou historickej knižnice múzea sú knihy, periodiká, ako i celky inštitucionálnych knižníc, knihy rôznych šľachtických rodov (napr. rodu Gömöry zo Širkoviec) či iných významných osobností regiónu (napr. zakladateľa múzea Jána Fábryho alebo Ivana Daxnera z Tisovca). V značnej miere sú v ňom zastúpené regionálne publikácie, k existencii ktorých prispela existencia dvoch regionálnych tlačiarní – tlačiarne Lévay a Rábely, ktoré v 19. a na začiatku 20. storočia produkovali bohatú škálu tlačovín pre široké okolie. Jeho súčasťou je aj 70 starých tlačí pochádzajúcich zo 16. storočia, ktoré boli Ministerstvom kultúry Slovenskej republiky v roku 2005 vyhlásené za historické knižničné dokumenty. Historickú knižnicu tvorí 32 780 knižničných jednotiek.

Príručná knižnica ponúka bohatý výber publikácií regionálneho i nadregionálneho charakteru z rôznych vedných odborov. Obsahuje 11 270 knižničných jednotiek. Činnosť muzeálnej knižnice spočíva v rozširovaní knižničného fondu a v jeho sprístupňovaní verejnosti. V roku 2011 ju navštívilo 1 500 návštevníkov, od študentov stredných a vysokých škôl, cez odborných pracovníkov až po náhodných bádateľov, ktorí sa zaujímajú o svoj región z historického alebo prírodného pohľadu. Od roku 1995 knižnica zostavuje na Slovensku ojedinelú periodickú publikáciu: Bibliografiu Gemersko-malohontského múzea. Knižnica je verejnosti prístupná v pondelok, v stredu a v piatok od 8:00 do 15:30.

Z celkového počtu kníh knihovníčka Iveta Krnáčová vybrala jednu s názvom Rimavská Sobota na starých pohľadniciach, ktorej autorkou je Oľga Bodorová, etnologička, znalkyňa hrnčiarskej produkcie Gemera-Malohontu, autorka výstav doma i v zahraničí, riaditeľka Gemersko-malohontského múzea. Všetky tieto slová a omnoho viac charakterizujú jej nepretržitú 37 – ročnú muzeálnu prácu.

V rámci VII. ročníka Mesiaca knihy sa v utorok 20. marca v expozičných priestoroch Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote uskutočnila beseda s Oľgou Bodorovou. Besedy sa zúčastnilo vyše 70 žiakov z Evanjelickej základnej školy Zlatice Oravcovej, Základnej školy P. K. Hostinského a Gymnázia Ivana Kraska v Rimavskej Sobote. Autorku prišiel podporiť aj pracovný tím múzea. Na úvod žiakom riaditeľka múzea vysvetlila na jednej strane náročnú a zdĺhavú, ale na druhej strane významnú a krásnu prácu v múzeu. Predstavený bol bohatý knižný fond, ktorý pomáha čitateľom dopĺňať ich vedomosti, obohacovať ich rôzne odborné práce a objavovať veci ešte nepoznané. A práve v týchto súvislostiach boli vysvetlené okolnosti vzniku publikácie Rimavská Sobota na starých pohľadniciach, ktorá je výsledkom autorkinho záujmu o regionálnu históriu. Predstavená publikácia je zaujímavá tým, že v sebe spája znalosti historikov s činnosťou múzejného pracovníka. Už z názvu Rimavská Sobota na starých pohľadniciach je zrejmé, že text je doplnený o fotografie, ktoré sú súčasťou zbierkového fondu múzea alebo boli získané počas autorkinho výskumu.

Na 25. apríla knižnica Gemersko-malohontského múzea pripravuje besedu s jedným z najznámejších autorov kníh pre deti a mládež, so slovenským spisovateľom a scenáristom Petrom Glockom o knihe Kráľ psov (2011).

Zdroj: Martina Mareková, GMM (redakčne upravené) Foto: Júlia Ferleťáková, GMM


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross