No active "ca-sidebar-197687" sidebar

V nedeľu sa vrátime v čase, na svedomí to bude mať zimný čas

perex-hodinyNadchádzajúca nedeľa, 30. októbra, sa nám postará o cestovanie v čase. Po siedmich mesiacoch letného času si hodinky prestavíme na ten bežný, zimný. Pospíme si tak o hodinu viac, čas sa posúva z 3:00 hod. na 2:00 hod. ráno.

Zmena letného času na zimný sa v našich zemepisných šírkach objavila presne pred sto rokmi. Bolo to v roku 1916, kedy Slovensko bolo súčasťou Rakúsko-Uhorska. Vtedy sa letný a zimný čas striedal do roku 1918. Neskôr sa so zmenou času začalo počas druhej svetovej vojny, a to v roku 1940, až do roku 1949. Každoročne sa prechod letného na zimný čas deje od roku 1979 až dodnes.

Striedanie času má však aj svojich odporcov. Odvolávajú sa väčšinou na narušený ľudský biorytmus. Podľa odborníkov sú najčastejšie ovplyvnení deti a seniori, pričom sa môže dostaviť strata sústredenosti, nespavosť či zlá nálada. Druhou najčastejšie spomínanou nevýhodou sú problémy s cestovaním a komunikáciou s ostatnými krajinami, kde sa táto zmena nedeje. Na strane druhej, podľa zástancov, ide o lepšie využitie denného svetla, ekonomické úspory či o zníženie dopravných nehôd.

Časom sa zaoberala aj Európska únia, ktorá koniec letného času naplánovala do roku 2011. Toto rozhodnutie napokon predĺžila na ďalších päť rokov. V niektorých krajinách však letný čas nepoužívali vôbec, najmä v oblasti rovníka. Iné túto zmenu času zrušili. Takou krajinou je aj Rusko, kde sa naposledy menil čas v roku 2011.

[totalpoll id="94893"]

Výsledky hlasovania sa objavia po odoslaní Vášho hlasu.

Zdroj: Rimava.sk, FOTO: visualhunt.com


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross