No active "ca-sidebar-197687" sidebar

VIDEO/R. SOBOTA: V meste búrajú komín, na jeho mieste majú stavať noví investori. Samospráva je stále proti.

buranie-kominuV Rimavskej Sobote začali koncom minulého týždňa s búraním komína po bývalom cukrovare. Namiesto plánovaného použitia trhaviny ho však rozoberajú postupne. Približne stometrová dominanta mesta má byť pomocou žeriavu a hydraulických klieští zrovnaná so zemou v najbližších dňoch. Na jej mieste má vyrásť obchodné centrum a neskôr aj priemyselná zóna. Ako pre Rimava.sk uviedol Pavel Petrík, projektový manažér spoločnosti RS-Real, ktorá vlastní nehnuteľnosti bývalého cukrovaru, mesto konalo protiprávne, keď nepovolilo odstránenie tohto komína odstrelom bez udania dôvodu, využili preto možnosť, že na búranie kotolne aj s komínom bolo vydané staré búracie povolenie ešte z roku 2009. „Jeho platnosť potvrdil aj nadriadený orgán stavebnému orgánu mesta,“ dodal.

S búraním komína začali vo štvrtok večer pomocou žeriavu privezeného z Rakúska. „V strednej Európe sú len dva s takýmito rozmermi,“ hovorí Petrík a poznamenal, že so špeciálnym nástavcom ho priviezli na siedmich kamiónoch. Ako Petrík prizvukoval, v obchodnom centre má priamo nájsť prácu približne 40 ľudí, o ďalších stovkách pracovných miest rokujú s investormi, ktorí by s podporou štátu mali investovať v Rimavskej Sobote. „Už pribudol ďalší, štvrtý, potenciálny investor, firma zaoberajúca sa výrobou solárnych komponentov,“ zdôraznil Petrík. Ako ďalej spomenul, dúfa preto, že mesto zaujme pragmatický postoj a prestane robiť politiku proti vlastným ľuďom.

Takto by mala vyzerať pripravovaná obchodná zóna

„Bodaj by to bola pravda. Ak to tak bude, tak sa chlapcom poďakujem,“ reagoval primátor mesta Jozef Šimko na možnosť vytvorenia pracovných miest v priemyselnej zóne. Ako však pre Rimava.sk Šimko podotkol, keď ale budú vytvárať len malé obchodíky, ktoré budú zisky vynášať za hranice štátu, tak s tým nesúhlasí. Podľa jeho slov vydanie rozhodnutia na búranie komína hraničí s trestným činom. Komín sa podľa primátora totiž nachádza na inom parcelnom čísle ako kotolňa, nebol tak jej súčasťou, a v žiadnom prípade nemohlo dôjsť k vydaniu povolenia na zbúranie komína ani bývalým vedením. Ako zároveň spomenul, stavebný úrad v súčasnosti začal konanie voči stavebníkovi a hrozí im pokuta viac ako 66 tis. eur.

„Vo svojom zamietavom stanovisku mesto v marci tohto roka jasne napísalo, že na búranie kotolne bolo vydané búracie povolenie a súčasťou kotolne bol aj komín. Ak tvrdia niečo iné, musia si ujasniť, kedy hovoria pravdu,“ hovorí projektový manažér Petrík, podľa ktorého dúfajú, že mesto nakoniec začne vykonávať kroky v záujme zlepšenia občianskej vybavenosti, zamestnanosti a celkového rozvoja mesta. Vplyvom prieťahov pri odstránení komína sú ohrozené termíny ukončenia výstavby a prenajatie obchodných priestorov investorom, ktoré je plánované na predvianočné obdobie. „Už teraz vznikli spoločnosti škody, ktoré budeme od mesta vymáhať. Ak nebudeme schopní splniť ďalšie termíny, tak škody budú narastať do stoviek tisíc až miliónov eur,“ dodáva Petrík.

Výškové zábery na bývalý cukrovarský komín v Rimavskej Sobote z apríla 2014

Zdroj: Rimava.sk, VIDEO: Robert Piatrik, Rimava.sk

Súvisiace články:

Poslanci neodporučili zbúrať cukrovarský komín. Podľa investorov mesto hazarduje so svojím rozvojom
R. SOBOTA: Podľa investorov nahradia cukrovarský komín nové pracovné miesta

VIDEO – R. SOBOTA: Sú spočítané dni cukrovarského komína?

VIDEO: Z týchto záberov sa vám zatočí hlava, vyleteli sme nad cukrovarský komín


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross