No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Poslanci neodporučili zbúrať cukrovarský komín. Podľa investorov mesto hazarduje so svojím rozvojom

komin Rimavska SobotaZámer zbúrania bývalého cukrovarského komína, následnej výstavby obchodných centier a priemyselnej zóny v Rimavskej Sobote sa odďaľuje. Zo strany samosprávy ako stavebného úradu v zákonom stanovenej lehote nebolo vydané povolenie na búracie práce, témou sa následne zaoberali aj radní na rokovaní mestského zastupiteľstva. Napriek tomu, že viacerí poslanci poukazovali na to, že to do ich kompetencie nepatrí, väčšina napokon na procedurálny návrh poslanca Zoltána Cziprusza odporučila, aby povolenie na búranie komína vydané nebolo. Podľa investorov je postup úradu protiprávny a od mesta bude žiadať náhradu škody a ušlého zisku. So záležitosťou sa obrátia na krajský stavebný úrad aj na prokuratúru.

Na obchodnú zónu má nadväzovať približne 30 hektárová priemyselná zóna, kde majú byť vytvorené stovky pracovných miest. „Rokujeme so Sariom a aj s tromi firmami z Nemecka, mali by záujem tu otvoriť svoje prevádzky. Ide o ľahký priemysel,“ povedal pre Rimava.sk Petrík, projektový manažér spoločnosti RS-Real, ktorá vlastní nehnuteľnosť bývalého cukrovaru.
Podľa poslanca Cziprusza nejde len o zbúranie komína, ako spomenul, najväčší problém vidí v tom, že prídu zahraniční investori, ktorí budú likvidovať tunajších podnikateľov. „Hlavne o tom budem hlasovať či podporujeme našich podnikateľov alebo zahraničných. O tom je celá reč,“ povedal poslanec a dodal, že primátor by rozhodnutie nemal podpísať. Poslanec pred rokovaním rozdával letáky s nápisom „Komín: áno. Obchodné centrá: nie“ Ako primátor Jozef Šimko spomenul, podpísanie búracieho povolenia dlho zvažoval a komín mohol už byť zbúraný vo februári. „Ja som za to na seba politickú zodpovednosť nezobral, zato som tento materiál predložil do rady a pred poslancov,“ povedal. Zároveň spomenul, že komín je podľa posudkov prevádzkyschopný a tak rýchlo sa nezrúti. Citoval tiež z listu, ktorý mu podľa jeho slov zaslal jeden z obyvateľov. Apeluje v ňom na Šimka, aby nebol druhým primátorom v poradí, na ktorého budú ľudia ukazovať prstom, že dal zbúrať vzácnu dominantu mesta, ďalšiu po židovskej synagóge. „Ja hrobárom komína nebudem,“ dodal Šimko a vyzval poslancov, aby spoločne zabojovali za komín a zabránili búraniu.

Zástupcovia spoločnosti RS-Real adresovali pred mestským zastupiteľstvom primátorovi a poslancom list, v ktorom informovali o stave a dôvodoch ich konania.

Za návrh hlasovalo napokon desať poslancov, proti bol jeden, nezdržal sa nikto. Viacero poslancov nehlasovalo vôbec, aj keď boli v rokovacej miestnosti.

06Proti hlasoval poslanec Erik Klaubert. Ako spomenul, ide o súkromnú spoločnosť, ktorá majetok vlastní už niekoľko rokov, preto mu vyvstáva otázka, či sa môžu vôbec vyjadrovať k tejto záležitosti. Podotkol tiež, že komín so židovskou synagógou sa porovnávať nedá. Nehlasoval poslanec František Auxt a Zsolt Főző. „Pre mňa ten komín, ako pre mnohých v meste, už nič neznamená,“ povedal poslanec František Auxt a dodal, že mu je ľúto závodov, v zbúraní komína ale majiteľom nevedia zabrániť. Zároveň zdôraznil, že by sa nemali zahrávať s ohňom, pretože pokuta hroziaca mestu je naozaj vysoká. Poslankyňa Eva Bornayová poznamenala, že týmto krokom by nič mesto neuhralo, pretože majiteľ sa odvolá na vyšší stavebný úrad a búranie komína iba oddialia. Ako spomenul poslanec Ivan Hazucha, je mu ľúto, že takáto polemika nastala teraz, a nie keď sa závody rušili. „Tú dobu sme nejakým spôsobom prešvihli, keď sme mohli veci v dobrom ovplyvniť a teraz nám ten komín neviem k čomu môže pomôcť, keď ani zákon ani nič na našej strane nestojí,“ povedal Hazucha.

„Som rád, že hneď v úvode bolo povedané, že táto otázka nepatrí do kompetencie mestského zastupiteľstva a aj napriek tomu už viac ako pol hodinu o tom rozprávame, nemyslím si, že je to vzácny symbol mesta,“ podotkol poslanec Zoltán Bán.
Primátor Jozef Šimko sa po skončení rokovania médiám na tému búrania komína nevyjadroval. Ako spomenul jeho zástupca Ladislav Rigó, ide o háklivú záležitosť a poslanci odprezentovali protichodné názory. Investor podľa neho nemôže tvrdiť, že mesto nekonalo, pretože správu predložilo pred poslancov na rade. Podľa jeho slov prešvihli zákonom stanovenú lehotu na vyjadrenie, no v závažných otázkach je táto lehota predĺžená o ďalších 30 dní. „Som presvedčený, že majitelia o tom vedia,“ povedal Rigó a dodal, že budú ešte spolu rokovať a nájdu spoločnú cestu.

Ako pre Rimava.sk uviedol Pavel Petrík, projektový manažér spoločnosti RS-Real, ktorá vlastní nehnuteľnosť bývalého cukrovaru, mesto doslova hazarduje so svojím rozvojom, pretože na obchodnú zónu má nadväzovať približne 30 hektárová priemyselná zóna, kde majú byť vytvorené stovky pracovných miest. „Rokujeme so Sariom a aj s tromi firmami z Nemecka, mali by záujem tu otvoriť svoje prevádzky. Ide o ľahký priemysel,“ povedal pre Rimava.sk Petrík. Podľa jeho slov takýmto postojom stavebného úradu dochádza iba k prieťahom v konaní a okrem toho, že sa odvolajú na vyšší stavebný úrad, podajú aj podnet na prokuratúru. „Upozorňujeme, že do dnešného dňa nebolo spoločnosti RS-Real, s.r.o. doručené žiadne stanovisko stavebného úradu a dochádza teda k prieťahom v konaní a tým k protiprávnemu konaniu zo strany stavebného úradu,“ uviedol Petrík. Zároveň spomenul, že od mesta si budú nárokovať náhradu škody vo výške 15 tis. eur súvisiacu s nesplnením termínov, ku ktorým sa zaviazali v zmluve s developerom.

Zdroj: Rimava.sk

Súvisiace články:

R. SOBOTA: Podľa investorov nahradia cukrovarský komín nové pracovné miesta
VIDEO – R. SOBOTA: Sú spočítané dni cukrovarského komína?

VIDEO: Z týchto záberov sa vám zatočí hlava, vyleteli sme nad cukrovarský komín


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross