No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Z údržby ciest v správe kraja britská firma vycúvala

17. decembra 2009 | |  | |

BBSKV prípade presunu údržby ciest vo vlastníctve Banskobystrického samosprávneho kraja na cudziu firmu dochádza k zvratu. Jediným majiteľom firmy Regionálne cesty, s. r. o., ktorá má zmluvne zabezpečené objednávky na údržbu ciest v správe kraja na 28 rokov, sa stáva opäť akciová spoločnosť krajskej samosprávy Banskobystrická regionálna správa ciest. Britská firma CENTRAL AND EASTERN EUROPE INFRASTRUCTURE INVESTMENTS LIMITED, ktorá bola od 1. decembra väčšinovým majiteľom Regionálnych ciest, svoj majetkový podiel predala Banskobystrickej regionálnej správe ciest. Pre agentúru SITA to dnes uviedol konateľ Regionálnych ciest Miloš Macko s tým, že príslušné dokumenty predložili obchodnému registru 14. decembra, pričom register by mal zmeny zapísať do siedmich dní. Macko agentúre SITA poskytol aj vyhlásenie riaditeľa firmy CENTRAL AND EASTERN EUROPE INFRASTRUCTURE INVESTMENTS LIMITED Edwarda Lestradea, podľa ktorého sa táto firma rozhodla "vystúpiť z projektu verejno-súkromného partnerstva ... po zvážení finančnej situácie spoločnosti Regionálne cesty a preskúmania možnosti úhrady strát a dlhov, ktoré vznikli spoločnosti Banskobystrická regionálna správa ciest v súvislosti so správou a údržbou ciest v kraji".

Spoločnosť s ručením obmedzeným Regionálne cesty vznikla 28. októbra ako 100-percentná dcérska firma akciovej spoločnosti Banskobystrická regionálna správa ciest, ktorej 100-percentným akcionárom je Banskobystrický samosprávny kraj. Ako časť krajských poslancov upozornila začiatkom novembra, o založení dcérskej firmy nevedeli členovia predstavenstva ani dozornej rady Banskobystrickej regionálnej správy ciest, poslanci sa o ňom dozvedeli náhodou z obchodného registra. Zmluvou z 25. novembra prešli z Banskobystrickej regionálnej správy ciest na firmu Regionálne cesty ako nepeňažný vklad práva a povinnosti z Rámcovej zmluvy o údržbe, ktoré jej zabezpečujú objednávky na údržbu ciest vo vlastníctve Banskobystrického kraja do konca roka 2037. Od 1. decembra sa novým, 70-percentným majiteľom Regionálnych ciest stala firma CENTRAL AND EASTERN EUROPE INFRASTRUCTURE INVESTMENTS LIMITED, sídliaca v Londýne. Pôvodná materská firma Banskobystrická regionálna správa ciest zostala menšinovým vlastníkom, keď jej vklad bol 8-tisíc eur, kým vklad britskej firmy 19-tisíc eur. Výsledkom celého procesu bolo, že Banskobystrický samosprávny kraj si u väčšinovo súkromnej firmy Regionálne cesty musel údržbu svojich ciest objednávať každoročne pod hrozbou pokuty vo výške 20 percent z celoročného úhrnu ceny prác a výkonov. Pre budúci rok by táto pokuta bola 1,82 milióna

Celý proces označili viacerí krajskí poslanci aj novozvolený predseda Vladimír Maňka, za podozrivý, respektíve za možné tunelovanie. Podpredseda dozornej rady Banskobystrickej regionálnej správy ciest Ladislav Kukolík v tejto súvislosti 14. decembra odoslal na prokuratúru trestné oznámenie na neznámeho páchateľa pre podozrenie z porušovanie zákonov a trestnej činnosti. Milan Murgaš končiaci po prehre vo voľbách vo funkcii predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja, celý proces obhajoval s tým, že má smerovať k zvýšeniu efektívnosti, kvality a hospodárnosti pri údržbe krajských ciest II. a III. triedy. Uviedol to vo svojom stanovisku 14. decembra, pričom na akékoľvek otázky k tejto téme odmietol odpovedať.

Funkciu valného zhromaždenia zastáva v Banskobystrickej regionálnej správe ciest súčasný predseda Murgaš, keďže je štatutárnym zástupcom samosprávneho kraja ako jediného akcionára tejto firmy. Rovnaké postavenia mal aj vo firme Regionálne cesty, kým bola 100-percentnou dcérou Banskobystrickej regionálnej správy ciest. Ako dôvod, prečo si Banskobystrická regionálna správa ciest založila dcérsku s.r.o. Regionálne cesty, Murgaš 8. novembra pre agentúru SITA uviedol potrebu oddeliť údržbu ciest vo vlastníctve kraja, ktorá mala zostať na starosti materskej firme, od biznisu, čiže údržby komunikácií pre iné subjekty, čo malo byť úlohou dcérskej firmy. Dcérska firma tak mala podľa Murgašových vyjadrení zarábať pre materskú a tak sprostredkovane pre samosprávny kraj.

 

Zdroj: BANSKÁ BYSTRICA 17. decembra (SITA,TVNOVINY.SK)

Súvisiace články
Poslanci BBSK majú podozrenie z tunelovania župnej firmy
Murgaš mimoriadnu schôdzu nezvolal, podozrenia trvajú
So založením Regionálnych ciest nesúhlasia ani odborári
Pre podozrivé založenie firmy aj trestné oznámenie


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross