No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Čas zvýšenej chorobnosti je tu. Ako podporiť svoju imunitu a imunitu detí? Radia skúsené farmaceutky

Jesenné počasie prišlo akosi skôr, než by sme čakali. Nástup detí do škôl či škôlok a chladnejšie počasie so sebou prináša aj zvýšenú chorobnosť. Ako sa vyhnúť dňom stráveným v posteli s teplotou? Upchatému nosu? Chrípke? Bojovať s prechladnutím či vírusmi za vás bude vaša imunita. Vy ju však môžete podporiť.

Šport, pohyb, dostatok spánku a oddychu, očkovanie, zdravá strava a kombinácia vitamínov, minerálov či enzýmov sú základom pre obranyschopnú imunitu. Oslabená imunita má za následok častejšie infekčné ochorenia, ako sú rôzne virózy, chrípka, bakteriálna infekcia, akou je angína, ale aj gynekologické problémy alebo zápaly močových ciest.

V spolupráci s Lekárňou Západ a Lekárňou na námestí sme si pre vás pripravili niekoľko tipov, ako sa vyhnúť chorobe. Účinné sú pre dospelých aj deti.


Prečítajte si tiež: CHIR-MED: Ošetrenie rázovou vlnou vás zbaví niekoľkých typov bolesti, ale aj celulitídy. Nepodceňte ani kontrolu znamienok, môže vám zachrániť život, hovorí lekárka z Rim. Soboty


Vitamíny, vitamíny, vitamíny

Okrem zdravého životného štýlu zohrávajú dôležitú úlohu aj vitamíny. Prijímať ich môžete v pestrej strave, ale aj formou doplnkov výživy. Základom, ktorý pozná azda každý, je vitamín C. Spolu s vitamínom D zohráva najdôležitejšiu úlohu v prevencii proti chrípke a prechladnutiu. Táto kombinácia vitamínov tiež prispieva k správnemu fungovaniu imunitného systému, ochrane buniek pred oxidačným stresom a k správnej tvorbe kolagénu. Znižuje tiež pocit únavy a vyčerpania.

Vitamín D si môžeme zabezpečiť aj pobytom na slnku, s ubúdajúcimi slnečnými lúčmi a sychravým počasím je však vhodné dopĺňať ho. Dôležitý je aj vitamín D3, ktorý prispieva k správnemu fungovaniu imunitného systému a zároveň udržiava naše zuby a kosti zdravé.

V Lekárni Západ a Lekárni na námestí odporúčajú produkty od slovenského výrobcu TOTO Pharma. Sú bez pridaného cukru, alergénov, laktózy, lepku a sú vhodné aj pre vegánov – a za prijateľnú cenu.

S podporou imunity súvisí aj:

  • betaglukán

zlepšuje odolnosť organizmu, zmierňuje príznaky alergie

  • probiotiká

napomáhajú k správnemu fungovaniu črevného systému, pri pravidelnom užívaní aj k správnemu fungovaniu imunitného systému

  • zinok

prispieva k ochrane buniek pred oxidačným stresom a podporuje normálnu funkciu imunitného systému udržuje zdravú kožu, vlasy a nechty

Prečítajte si tiež
Antibiotiká či vitamíny? CRP vyšetrenie vám dá odpoveď

Tip od farmaceutiek – TOTO Detský betaglukán, vitamín C, zinok, D3

Počas sychravých jesenných dní, ale aj s príchodom do kolektívu v škole, je detská imunita neraz ťažko skúšaná a často sa to prejaví na zvýšenej chorobnosti.

Ideálnou voľbou pre deti je produkt, ktorý kombinuje niekoľko vitamínov v jednom. Taký je napríklad aj TOTO Detský betaglukán, vitamín C, zinok a D3 – obsahuje vysoko čistý, mikronizovaný bio betaglukán slovenského pôvodu. Prispieva k správnemu fungovaniu imunitného systému. Podáva sa v tekutej forme a je vhodný pre deti od 3 rokov, ale aj dospelých.

Zdravá strava – základ zdravia

Zdravá a pestrá strava ide ruka v ruke so zdravým životným štýlom, s ktorým imunita priamo súvisí. Do Lekárne Západ a v Lekárne na námestí si môžete prísť po zdravie, aj keď nie ste chorí. Ich BIO zóny sú plné zdravých variant obľúbených maškŕt. Nájdete tam aj niekoľko tipov na dobré a aj zdravé chrumkanie, rýchle, no fit hlavné jedlá, chutné raňajky, ktoré vás nabudia do nového dňa či zdravšie verzie niektorých ingrediencií, ktoré sa nájdu v každej kuchyni.


NEVYNECHAJTE: Do Lekárne na námestí a Lekárne Západ si môžete prísť po zdravie, aj keď nie ste chorí. Ich BIO zóny sú plné zdravých variant obľúbených maškŕt


Aromaterapia – vôňou proti chorobe

V Lekárni Západ a Lekárni na námestí stavili aj na silu aromaterapie, ktorá využíva esenciálne oleje. Ide o prírodné extrakty, ktoré sa v rastlinách vyskytujú v podobe zmesi mnohých chemických zložiek, ktoré sa súhrnne označujú ako silice. Oleje sa môžu inhalovať z vody či špeciálneho difuzéra, opatrne aplikovať na kožu alebo využiť pri kúpeli a masáži.

Jednotlivé oleje majú rôzne účinky na myseľ a telo. Keď cítite ich vôňu alebo ich necháte prestupovať pokožkou, môžu mať množstvo prospešných účinkov. Najčastejšie sa uvádza zmiernenie nervozity a stresu, zlepšenie spánku, zmiernenie bolestí hlavy a antibakteriálne či hojivé účinky na pokožke.

Esenciálne oleje, ktoré nájdete v Lekárni Západ a v Lekárni na námestí, však ešte prechádzajú rukami šikovnej farmaceutky Ivety Sághiovej. Mieša ich tak, aby zintenzívnila ich účinok. Nájdete ich pod značkou Levito.

„Aromaterapia ma oslovila tým, že je to doplnková metóda terapie, ktorá využíva esenciálne oleje, s pozitívnym účinkom na náladu, stav mysle a taktiež aj na niektoré fyzické ťažkosti. Ak sa používajú kvalitné esenciálne oleje, tak je to metóda úplne a absolútne prírodná. Jedna kvapka je tou najkoncentrovanejšou formou prírody, extrahovanou priamo z kvetov, listov, stonky, kôry a živice,“ vysvetlila farmaceutka, ktoré na podporu imunity odporúča tieto esenciálne oleje:

On Guard doTerra esenciálny olej na imunitu

  • obľúbená zmes esenciálnych olejov On Guard ponúka voňavú prírodnú alternatívu k syntetickým prípravkom na podporu imunity a zdravia. Podporuje prirodzenú obranyschopnosť, pomáha pri nádche, chrípke a prechladnutí, zápaloch či bolestiach hrdla. Účinne likviduje baktérie, vírusy a aj plesne. Preto je výbornou prevenciou proti vírusovým a bakteriálnym ochoreniam. Používa sa aj na dezinfekciu vzduchu a priestorov.

Kadidlo (Frankincense)

  • má významné obnovujúce účinky, vďaka ktorým nachádza široké využitie. Podporuje celkovú imunitu, má protivírusové a protiinfekčné účinky. Zároveň podporuje zdravú bunkovú funkciu a priaznivo pôsobí na ochranu buniek pred oxidačným stresom.

Čajovník (Melaleuca)

  • tento olej je silné prírodné antibiotikum, má široké použitie pri bakteriálnych, plesňových a vírusových infekciách. Môže sa použiť lokálne k dezinfekcii drobných poranení. Posilňuje imunitu, dodáva sebadôveru a odolnosť.

Citrón (Lemon)

  • má veľmi osviežujúcu a oživujúcu vôňu, ktorá rozjasňuje ducha o očisťuje myseľ. Je siným antioxidantom, stimuluje tvorbu bielych krviniek, zvyšuje produkciu lymfocytov a tým podporuje imunitný systém.

Budovanie silnej imunity je dlhodobý proces. Obdobie zvýšenej chorobnosti je už tu, a preto je dôležité začať čím skôr. Vyhnúť sa chorobe chce určite každý z nás. V Lekárni Západ a v Lekárni na námestí vám šikovné farmaceutky rady pomôžu s výberom správnej kombinácie doplnkov na podporu vašej imunity.

Lekáreň Západ nájdete na adrese Ul. Dr. V. Clementisa 4754 v R. Sobote, otvorená je počas pracovných dní od 7:30 do 17:00 hod. Lekáreň Západ môžete kontaktovať v prípade potreby telefonicky na čísle 0905 230 048.
Lekáreň na námestí nájdete na adrese Hlavné námestie 24/4 a je otvorená počas pracovných dní od 8:00 do 16:00 hod. Lekáreň na námestí môžete kontaktovať v prípade potreby telefonicky na čísle 0911 222 396.

Lekáreň na námestí a Lekáreň Západ môžete sledovať aj na ich spoločnom profile na sociálnej sieti Facebook, kde vám prinášajú novinky z dostupnej ponuky alebo rôzne tipy pre zdravší život. Lekáreň Západ a aj Lekáreň na námestí nájdete aj na Instagrame.

PR článok
Pri PR a sponzorovaných článkoch redakcia štandardne uzatvára komentáre.

NENECHAJTE SI UJSŤ


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross