No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Židovskú synagógu opravenú z eurofondov stihli dokončiť, čaká ju oficiálne otvorenie

Židovskú synagógu v Lučenci opravili v stanovenom termíne, a to v priebehu piatich mesiacov. V tomto roku ju čaká oficiálne otvorenie. Na jej rekonštrukciu samospráva použila finančné prostriedky získané z eurofondov a to vo výške približne 2,4 mil. eur, na ktoré si však musela vziať prekleňovací úver v približne rovnakej výške. Novozrekonštruovaná synagóga bude využívaná ako multikultúrne centrum pre rôzne spoločenské podujatia.

Ako ďalej Rimava.sk informovala hovorkyňa Lučenca Michaela Hrnčiarová, v rámci projektu stihli všetky práce. Podľa jej slov sa na rekonštrukcii realizovali aj práce na viac, ktoré si stavba vyžiadala. Tie mesto stáli viac ako 230 tisíc eur. „Nepredvídateľné náklady, ktoré sa nestihli vyčerpať minulom roku sa presunuli na tento rok,“ poznamenala. Hoci je už stavba dokončená, verejnosti ju podľa hovorkyne oficiálne sprístupnia 10. mája slávnostným koncertom a sprievodným programom.

„Ešte pracujeme na okolí synagógy, aby to do otvorenia bolo všetko v poriadku,“ dodala Hrnčiarová.

V synagóge bude podľa jej slov umiestnené aj umelecké dielo, pamätník obetiam holokaustu Memento, na ktoré mesto vyhlásilo aj verejnú zbierku. „Je to dielo zo 70 tisíc kamienkov, ktoré znázorňujú všetkých, ktorí zahynuli v koncentračných táboroch,“ opísala hovorkyňa. Dielo by mali podľa jej slov zverejniť v mesiaci september v rámci výstavy v synagóge.

Rekonštrukčné práce na synagóge sa začali júnovým podpisom zmluvy s investorom, termín dokončenia bol pri tom stanovený na október 2015. Ako Rimava.sk vtedy hovorkyňa informovala rekonštrukčné práce na stavbe sa týkali exteriéru aj interiéru. V prvej etape sa zamerali na obnovu interiéru a vybudovanie technického zázemia. V exteriéri sa podľa hovorkyne zrealizovala nová podlaha vo farebnej kombinácii liateho terazza ako aj nová strešná krytina, rekonštruovali sa aj vitrážne okná podľa dochovaných archívnych materiálov. Nová strecha je kópiou originálu, ktorý bol postavený v 30-tych rokoch minulého storočia, materiál strechy má byť navyše nehorľavý. Práce na stavbe historickej pamiatky zabezpečovala lučenecká firma Kolek.

Stavebným prácam predchádzal archeologický výskum. Hneď v jeho úvode našli archeológovia unikátny nález, sklenenú časovú schránku, ktorá ukrývala 14 kusov strieborných a medených mincí rôznej nominálnej hodnoty a zvyšky listiny, ktorá mohla byť zakladajúcou k pôvodnej synagóge postavenej v roku 1863.

Otvorenie čaká aj Radnicu v Lučenci

Otvorenie čaká aj historickú budovu Radnice v Lučenci. Viac ako dvojmiliónová rekonštrukcia realizovaná prostredníctvom nenávratného finančného príspevku Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR by mala byť podľa Hrnčiarovej slávnostne otvorená 20. augusta, počas dní mesta Lučenec. „Radnica bude už pripravená pre verejnosť, ktorá si ju môže pozrieť,“ poznamenala a dodala, že v tomto roku sa ešte upravuje okolie na Ulici Dr. Herza.

Budova by mala byť využívaná na kultúrne i spoločenské účely a v jej priestoroch by malo byť podľa hovorkyne zriadené múzeum a galéria mesta Lučenec.

Historická budova Radnice bola v 90-tych rokoch 20. storočia sídlom mestského úradu. „Slúžila aj ako sobášna sieň. Po presťahovaní úradu sa v jej priestoroch konali aj svadby,“ poznamenala na záver Hrnčiarová.

Zdroj: Rimava.sk, FOTO: Roland Vass (mesto Lučenec)

Súvisiace články
LUČENEC: Chátrajúcu synagógu budú rekonštruovať
LUČENEC: Na opravu synagógy si mesto vezme úver, dokončiť ju majú do októbra
Synagóga s nehorľavou strechou je v závere rekonštrukcie, odkryla aj svoje tajomstvá
LUČENEC: Radnicu čaká viac ako dvojmiliónová rekonštrukcia


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross