No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Aktivisti chcú zmapovať nebezpečné banské otvory v regióne

4. februára 2013 |  | 

Zmapovať čo najviac nebezpečných banských otvorov Revúckej vrchoviny je cieľom aktivity, do ktorej sa v týchto dňoch pustila  Spoločnosť pre ochranu netopierov na Slovensku. Ochranári preskúmajú, či sa v dierach nezdržiavajú vzácne živočíchy a rozhodnú buď o zabezpečení alebo zasypaní otvorov.

Podľa koordinátora projektu Ervína Hapla sa množstvo nebezpečných otvorov nachádza v celej Revúckej vrchovine, možno na ne naraziť od Rožňavy až po Lovinobaňu. Uprostred lesa sa nájdu  úplne kolmé komíny hlboké aj niekoľko desiatok metrov. „Tie môžu predstavovať nebezpečenstvo tak pre divú zver, ako aj pre turistov. Snažíme sa najskôr takéto miesta identifikovať a presne ich zamerať. Spolupracujeme pritom s obyvateľmi dotknutých obcí, ktorí svoje okolie poznajú najlepšie. Oveľa častejšie sa objavujú vodorovné otvory do podzemia. V minulosti sa totiž baníci prekopali pomerne blízko k povrchu a časom nadzemná časť zvetrala a spadla,“ povedal Hapl.

Podľa slov environmentalistu Jána Rysa sa niekedy môže zdať, že podzemná chodba je bezpečná, ale ak sem niekto vojde bez patričného vybavenia, vo vnútri ľahko spadne do kolmej diery. „Určite neodporúčam vchádzať do vnútra len tak zo zvedavosti. Vstup do takýchto baní je navyše zakázaný aj zo zákona,“ doplnil.

Podzemné otvory neraz využíva množstvo živočíšnych druhov. Netopiere v niektorých baniach zimujú, iné slúžia ako ich letovisko. V podzemí sa zdržiavajú aj najrozmanitejšie druhy hmyzu alebo vzácne salamandry škvrnité. „Môžem povedať, že v otvore starej bane nad obcou Nandáž sme našli jedno z najvýznamnejších zimovísk tohto obojživelníka. V rámci výskumu sme aspoň niekoľko jedincov odchytili, zmerali, či  odfotili. Zaujímavosťou je, že na jednom mieste sme ich našli približne 50 kusov. Čím je pre salamandry zaujímavá práve táto lokalita s určitosťou povedať nevieme. Majú tu však primeranú teplotu, ale aj mláky vody, kde môžu klásť larvy. V rámci výskumu sme im odoberali aj vzorky z jedových žliaz,“ povedala zoologička Monika Balogová.

Na projekte spolupracuje niekoľko inštitúcií, ochranári, geologický ústav, obce, štátne lesy, univerzity či aktivisti. Pomoc očakávajú aj od ľudí, ktorí vedia o nebezpečných dierach vo svojom okolí. Aktivity ochranárov finančne podporil Global Environment Facility (GEF Small Grants Programme) prostredníctvom United Nations Office for Project Services.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross