No active "ca-sidebar-197687" sidebar

OŽĎANY: Gaštanová alej pod kaštieľom bude minulosťou

Gaštanovú alej pod kaštieľom v Ožďanoch majú vypíliť. Odhadom má okolo 200 rokov, pamiatkari stanovili náhradnú výsadbu. Ako pre Rimava.sk ďalej uviedol starosta obce Ján Matej, stromy sú staré a ohrozujú okolité domy. "Ľudia čo tam bývajú, majú obavy z narušených a vysušených stromov. Konáre sú veľké a rozvetvené, pri veľkom vetre by sa ľahko mohli zlomiť," povedal starosta. Stromy by mali vypíliť počas najbližšieho vegetačného obdobia.

Článok pokračuje pod reklamouKaštieľ, rovnako ako gaštanovú alej vlastní Bystrická dopravná spoločnosť. Podľa Mateja zabezpečili arboristu z Banskej Štiavnice aby vypracoval posudok. "Zaplatili aj štúdiu. Arborista ale odporučil, že asi len dva sú také, čo by mohli ešte ostať, ostatné sú narušené," povedal Matej. Zároveň spomenul, že opiľovanie sa malo uskutočniť už v marci tento rok, no nedošlo k zosúladeniu s elektrikármi.

Po vypílení a úprave prostredia tam majú nasadiť lipy. "Majú byť už také väčšie lipy, okolo dvoch metrov, aby to vyzeralo dobre. Nebudú to malé stromčeky," povedal Matej.

Niekdajšie panské sídlo, ktoré je národnou kultúrnou pamiatkou začali v uplynulých týždňoch opravovať. Po zhorení celej drevenej strechy asi pred rokom začali opravovať jednu časť. Záchranné práce finančne podporilo ministerstvo kultúry dotáciou vo výške 70 tisíc eur. Časť strechy by mala byť hotová v decembri tento rok. Náklady na celú strechu majitelia odhadli podľa projektu na 560-tisíc eur.

Zdroj: Rimava.sk

OŽĎANY: Príčina požiaru kaštieľa je známa, páchateľa polícia zatiaľ nenašla. Pracujú na novej streche

Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross