No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Prales nájdeme aj v okrese Rim. Sobota, v lokalite ako z rozprávky rastú aj 170-ročné jedľové bučiny

Zdroj foto: Marián Jasík

TISOVEC – 1. decembra vzniknú na Slovensku rezervácie s názvom Pralesy Slovenska. Dokopy ich bude 76, najviac pralesov nájdeme v Žilinskom a Banskobystrickom kraji. Jeden z nich sa nachádza aj v okrese Rimavská Sobota.

Pre Rimava.sk to potvrdil Marián Jasík z PRALES, o.z. Ide o Kučalach, ktorý sa nachádza v Národnom parku Muránska planina v katastri Tisovca na ploche takmer 9,5 hektára. Doteraz bol v 3. stupni ochrany. V lokalite rastú jedľové bučiny s priemerným vekom takmer 170 rokov, s prirodzenou drevinovou skladbou, porastovou štruktúrou a typickými znakmi pralesa. V minulosti boli ovplyvnené výnimočne realizovanou ťažbou dreva.

Článok pokračuje pod reklamou


Zdroj foto: Marián Jasík

„Podľa vyjadrenia viacerých znalcov územia ide o najzachovalejšiu jedľo-bučinu v Národnom parku Muránska planina. Popri dominantnom buku sa výrazne uplatňuje aj jedľa, v menšej miere sú zastúpené aj javor horský a smrek, ďalšie dreviny sa vyskytujú len výnimočne (jaseň, lipa veľkolistá, breza bradavičnatá),“ uviedlo ďalej občianske združenie Prales.

Ako ďalej dodali, v blízkosti lokality v sedle pod Kučalachom rastú buky výnimočných rozmerov s maximálnym obvodom kmeňa 470 centimetrov. „V rámci mapovania boli zmapované vo vašich okresoch aj ďalšie pralesové lokality, ktoré už našťastie ochranu 5. stupňa majú,“ povedala ďalej Andrea Hajdúchová z WWF Slovensko. Ide o lokality Javorníková a Poludnica. Obe ležia v NP Muránska planina v okrese Revúca.

Petíciu podpísalo viac ako 30-tisíc ľudí

Ako ďalej informovalo združenie, zhruba pred rokom (17. septembra 2020) občianske združenia Prales a WWF Slovensko odovzdali ministrovi životného prostredia Jánovi Budajovi a exministrovi pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Jánovi Mičovskému petíciu s vyše 30-tisíc podpismi za vyhlásenie prírodnej rezervácie Pralesy Slovenska.

„Petícia bola posledným krokom v dlhoročnej snahe ochranárskych organizácií dosiahnuť vyhlásenie rezervácie. Tieto snahy začali mapovaním pralesov a pokračovali množstvom rokovaní o ochrane lokalít a prípravou samotného návrhu rezervácie,“ dodalo občianske združenie.

Keď WWF Slovensko vstúpilo v roku 2017 do rokovaní o ochrane pralesov na Slovensku, téma bola tabu a nepriechodná u mnohých lesníkov či úradníkov. Keďže sme však nepoľavili v našej snahe, prvý úspech prišiel v roku 2019 v podobe novely zákona o lesoch, ktorá umožnila vlastníkom a obhospodarovateľom lesov pralesy dobrovoľne chrániť. Dnes sme svedkami historicky najväčšej a najrýchlejšej straty biodiverzity v globálnom meradle. Myslím, že to je dôvod, prečo už nikto nespochybní, že pralesy si aj na Slovensku ochranu naozaj zaslúžia,“ povedala Miroslava Plassmann, riaditeľka WWF Slovensko.


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross