No active "ca-sidebar-197687" sidebar

V Ožďanoch začínajú po rokoch finalizovať projekt zberného dvoru, chcú tak ušetriť na poplatkoch

V obci Ožďany v okrese Rimavská Sobota dostali techniku potrebnú k zriadeniu zberného dvora. Dôslednejším triedením odpadu chcú znižovať náklady na zber a vývoz komunálneho odpadu, ktorý v súčasnosti narástol o polovicu. Namiesto 10 eur tak ľudia budú platiť už 15 eur. Ako pre Rimava.sk ďalej uviedol starosta obce Ján Matej, k zvýšeniu museli pristúpiť nakoľko sa zvýšili poplatky za skládkovanie. Podľa jeho slov sa im o zber v obci aktuálne stará spoločnosť Brantner, ktorá pri poslednej súťaži prišla s lepšou sumou ako Technické služby mesta Rimavská Sobota, ktoré boli dovtedy zazmluvnené.

"Od roku 2017 boli zavedené a medzičasom sú už aj zvýšené poplatky za skládkovanie. Doteraz to bolo takmer grátis a aktuálne je to suma 17 až 33 eur za tonu," priblížil starosta obce, ktorý má v obci zhruba 1600 obyvateľov a aj prostredníctvom zberového dvora chce u ľudí zvýšiť informovanosť a povedomie o triedení odpadu. "Ľuďom stále hovoríme, že pokiaľ nebudeme triediť, budeme platiť viac a pokiaľ budeme triediť, tak ostaneme na tej sume alebo možno pôjdeme aj dolu," zdôraznil Matej a dodal, že triedenie bude pritom pre obyvateľov bezplatné.

Článok pokračuje pod reklamouNáklady na odpad by tak pozitívne mal ovplyvniť projekt zberového dvora, ktorý si vyžiada náklady vo výške asi 420-tisíc eur. Hradený je z ministerstva životného prostredia, eurofondov a päť percent kofinancuje obec. Podľa Mateja sa pravdepodobne ich náklady zvýšia o dve percentá, keďže budú potrebovať aj mulčovač, ktorý nedostali cez projekt.

"Projekt je rozdelený do troch častí. Traktor s čelným nakladačom a vlečku sme už dostali, technika je pritom najväčšia položka," povedal Matej a dodal, že súčasťou projektu im majú dodať ešte šesť kontajnerov, kde budú odpad triediť, ako aj prístupová cesta k čistiarni odpadových vôd. Tu má byť zriadený aj prístrešok kde majú prevádzkovať zberový dvor. Projekt podľa jeho slov je celý proces zdĺhavý a projekt podávali opakovane kým konečne prešiel. "Malo to byť pritom zrealizované ešte v minulom roku a celé to začal realizovať ešte bývalý starosta Adrián Barto," podotkol.

V súčasnosti v obci raz mesačne vyvážajú plasty vo vreciach, ktoré zbierajú obyvatelia. O separovaný odpad sa podľa starostu starajú TSM Poltár. "Robíme aj zber veľko objemového odpadu dvakrát ročne, čo napomohlo aj k zníženiu množstva čiernych skládok na území obce," poznamenal starosta obce Matej.

Zdroj: Rimava.s, FOTO: FB stránka obce Ožďany

Súvisiace články


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross