No active "ca-sidebar-197687" sidebar

PÍŠETE NÁM: Na rozvodnenej rieke pláva vizitka ľudí. Čo s toľkým odpadom?

Čierne skládky, zahadzovanie odpadu v mestách alebo okolitých obciach popri toku rieky Rimava prinieslo prednedávnom svoju vizitku. "Ľudia majú možnosť vidieť dôsledok svojho nezodpovedného konania," napísal do redakcie jeden z čitateľov Rimava.sk, ktorý sa pozastavil nad odpadom plávajúcim na rieke. V krátkom úseku medzi starým železničným mostom a samotnou Rimavskou Sobotou plávali stovky plastových fliaš, nádob či obalov. Ako Michal z Rimavskej Soboty podotkol, vyzýva ľudí, aby sa k životnému prostrediu chovali zodpovednejšie a smeti len tak nezahadzovali do prírody.

Plasty na rieke si všimlo viacero ľudí, či už v osobnom kontakte počas prípravy článku alebo len vyjadreniami na sociálnych sieťach. Podľa našich informácií to pohoršilo obyvateľov na desiatkach kilometrov dlhej rieke Rimava od Hnúšte, cez Rimavskú Sobotu, Jesenské až po Rimavskú Seč či Vlkyňu.

"Je to prirodzený jav, keď po dlhej dobe stúpne hladina. Voda vtedy robí veľké upratovanie. Keď ale opadne, popri rieke vidno obvešané stromy igelitkami vo výške ako bola hladina. Je to otrasné, na zaplakanie," povedal Ivan z Rimavskej Soboty, ktorý ako tvrdí, do prírody ani nepamätá kedy niečo vyhodil. "Snáď naposledy ako mladý chlapec," podotkol. Podľa ďalšej obyvateľky mesta sú smeti problém, no ešte väčší sú ľudia, ktorí ich nezodpovedne zahadzujú. Ako podotkla, v meste by mohlo byť viac smetných nádob pri autobusových zastávkach či mestskej záhrade. "Na niektorých miestach chýbajú a inde sú preplnené," podotkla. Podľa Mariana je celkovo Rimavská Sobota špinavšia ako pred tromi rokmi.

Plasty v Hnúšti

Plasty, ktoré sa v prírode rozkladajú aj stovky rokov, vo veľkej miere priplavilo aj od severu okresu Rimavská Sobota, na rieke pribúdali však snáď každým kilometrom. "Dosť je to smutné, že sa ho toľko nazbieralo na pár kilometroch od Tisovca či Klenovca. Bolo to dosť veľké množstvo," povedal pre Rimava.sk poslanec Mestského zastupiteľstva v Hnúšti Marian Petrok. Ako dodal, je sklamaný z toho, akí sme ľudia nezodpovední v tomto smere, či už ide o čierne skládky alebo hádzanie odpadu k riekam.

"Tu vidno ako si chránime životné prostredie. My sme tu len začiatok a kde to všetko skončí. Podľa všetkého sme na Slovensku na nízkej úrovni separovania," zdôraznil Petrok a dodal, že fotku na internete zverejnil aj preto, aby ľudia videli, akí sú. Podľa jeho slov nevie ako tomu zabrániť, minimálne zvýšením povedomia ľudí, nornými stenami v prípade problému alebo aj zvýšenými pokutami či záujmom a dohľadom medzi ľuďmi.



K problému plastov v prírode sme oslovili šéfa odboru životného prostredia na Okresnom úrade Rimavská Sobota Vladmíra Šándora. Zastihli sme ho na kontrole čiernych skládok v obci Husiná a Uzovská Panica. Problémy so skládkami však podľa neho majú obce po celom okrese. "Minimálne dvakrát do týždňa dostávame podnety od občanov alebo ľudí, ktorým záleží na čistej prírode. Je problém chytiť páchateľov pri čine. Aj keď viaceré skládky odstránia, ľudia tam smeti aj tak nosia. Sú nepoučiteľní," opísal situáciu v okrese Šándor. Podľa jeho slov pri zvýšenej hladine v priebehu stredy prešlo naozaj obrovské množstvo smetí, ktoré sa pozbierali asi z celého územia. Ako podotkol, problémom vidí aj obsah, ktorý bol v tých nádobách a bandaskách, či len voda, alebo aj iné chemikálie, motorový olej.

"Životné prostredie je tým znečistené, vo vodách majú s tým problém živočíchy," hovorí Šándor a dodáva, že zlyháva výchova, no problém vidí možno aj v troch posledných generáciách. "Darmo deti učia v škole, keď príde domov a vidí čo sa u nich deje, respektíve nedeje. Je to aj chyba rodičov, ktorí neboli naučení. Najhorší pritom sú tí, ktorí odpad aj pozbierajú, ale vyhodia ho potom v lese. K tomu niesú ani slová," uzavrel.

Ako dlho trvá, kým sa rôzne materiály rozložia v prírode? Informácie zo zelenahliadka.sk

„Na Slovensku sa vyprodukuje takmer dva milióny ton komunálnych odpadov a až vyše dve tretiny z tohto množstva skončia na skládkach odpadov. Slovensko má pritom povinnosť do roku 2020 triediť a recyklovať 50 percent všetkých komunálnych odpadov,“ píše sa v tlačovej správe ministerstva životného prostredia.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross