No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Ľudia zachránili desiatku poranených zvierat, medzi nimi aj labute

30. novembra 2012 |  | 

Do prírody sa tento rok zatiaľ podarilo vrátiť desiatku chránených zvierat, ktoré obyvatelia našli poranené a nahlásili či odovzdali ich rimavskosobotským ochranárom. Ako Rimava.sk informoval zoológ Csaba Balázs zo Štátnej ochrany prírody SR Správy Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Cerová vrchovina, tieto chránené zvieratá by bez pomoci človeka uhynuli.  Najčastejšie sa objavujú zranenia na krídlach a na dolných končatinách spôsobené na 22 kV elektrických vedeniach bez chráničov proti sadaniu vtákov. Potom nasledujú úrazy, ktoré spôsobujú nárazy a kolízie s automobilmi, či sklennými tabuľami ako aj otravy. Podľa Balázsa každý rok zachránia približne polovicu prinesených zvierat.

Chránené zvieratá podľa Balázsa do chovnej stanice umiestňujú na základe poverenia príslušných Obvodných úradov životného prostredia.

"Snahou pracovníkov Správy CHKO je tieto živočíchy po preliečení a rehabilitácii navrátiť do voľnej prírody," povedal Balázs a dodal, že do prírody tento rok vrátili tri myšiaky lesné, kavku čiernozobú, sokola lastovičiara, ďatla veľkého a v októbri aj štyri exempláre labutí hrubozobných. „Boli juvenilné a neboli schopné letu,” priblížil pre Rimava.sk zoológ a dodal, že vodnú nádrž kde sa zdržiavali vypúšťali a preto z dôvodu absencie vhodného biotopu na lokalite nemohli ostať. Keďže staré jedince miesto už opustili, mladé odchytili a premiestnili na ďalšiu vhodnú lokalitu. Ako Balázs poznamenal, každý jedinec im počas opatery prirastie k srdcu. „Keďže pochádzajú z voľnej prírody niet nad tým čo rozmýšlať,” hovorí zanietený zoológ, ktorý mal najsilnejší zážitok, keď u nich bola zriedkavá sova dlhochvostá.

Chovná stanica pre zranené a hendikepované živočíchy sa nachádza v areáli S-CHKO Cerová vrchovina Rimavská Sobota. Okrem Rimavskosobotského okresu zastrešuje aj okres Lučenec a Poltár. Medzi najčastejšie druhy a skupiny druhov, ktoré sa dostávajú do chovnej stanice patria dravce, sovy alebo bociany. Ako ochranári z S-CHKO tvrdia, všetky tieto živočíchy sú chránené zákonmi, preto je potrebné nahlásiť nález hendikepovaného chráneného živočícha (aj uhynutého jedinca) na príslušnom úrade. Zviera prídu následne prevziať pracovníci S-CHKO. Podľa Balázsa sú všetky informácie od nájdenia až po vypustenie do prírody presne evidované. Vypúšťanie do prírody sa uskutočňuje podľa situácie, najčastejšie blízko miesta nálezu v jemu vhodnom biotope.

Zdroj: Rimava.sk, FOTO: CHKO Rimavská Sobota


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross