No active "ca-sidebar-197687" sidebar

VIDEO: Zomrel doktor “báči” Dušan Rybár, zanechal po sebe obrovské prázdne miesto

Región Rimavská Sobota, Revúca aj celé Slovensko zasiahla smutná správa, vo veku 74-rokov * zomrel dlhoročný detský lekár Dušan Rybár. Bol spolupracovníkom UNICEF-u, členom lekárskej komory, viedol židovskú komunitu v Rimavskej Sobote, protagonista Nežnej revolúcie. Sám seba volal aj doktor "báči" z Rimavskej Seči a svoju prácu bral ako poslanie. Posledná rozlúčka bude v stredu, 19. júna o 13-tej hodine v Dome smútku v Rimavskej Sobote.

„To, čo on dokázal v Rimavskej Seči to je neuveriteľné. S absolútnou oddanosťou liečil a učil ako sa má žiť,” hovorí Anna Tömösváryová.
Denne sa stretával s tým, čo mnohí nazývajú neriešiteľná rómska otázka. Jeho pacientmi boli viac ako 30 rokov deti z rómskych osád, ktoré žili v nepriaznivom sociálnom prostredí. Za svoju prácu dostal niekoľko ocenení. Podľa Anny Tömösváryovej na poslednú rozlúčku s ním pripravujú List Dušanovi. „Jemu sa budeme prihovárať v tom liste, nebudeme hovoriť verejnosti, ale jemu,” naznačila pre Rimava.sk jeho dlhoročná známa, ktorá pri ňom stála nielen pri ťažkej chorobe, ale aj s jeho manželkou až do posledných chvíľ. V liste podľa jej slov určite budú spomienky ako ho poznali, za celý jeho život, od začiatkov, príhody, jeho súkromný život, jeho lekárska prax. „To, čo on dokázal v Rimavskej Seči, to je neuveriteľné. S absolútnou oddanosťou liečil a učil ako sa má žiť,” hovorí Tömösváryová a dodáva, že v Rimavskej Seči poznal po mene generácie… „Dokázal úžasné veci. Každú rodičku poznal, aj všetky jej deti, aj keď ich bolo sedem. Ešte aj to si pamätal kedy sa narodili,” spomenula Anna Tömösváryová. Po jeho odchode do dôchodku tak prišli o svojho detského lekára mnohé deti, aj keď potom tam otvorili detskú ambulanciu, ale aj zatvorili. „Nevydržal to nikto, iba Dušan. Nebolo to pre neho zamestnanie, ale povolanie,” uzavrela jeho známa z mladosti.  

Dušanovi Rybárovi sa podarilo znížiť dojčenskú úmrtnosť rómskych detí, minimalizovať prípady detskej tuberkulózy, dosiahnuť a udržať vysokú zaočkovanosť, minimalizovať hospitalizácie detí v nemocnici. Dosiahol to preventívnou činnosťou, zavedením očkovania, prácou s rodinami, umiestňovaním detí do predškolských zariadení v piatom roku veku, potláčaním záškoláctva žiakov, organizovaním kurzov zdravého spôsobu výživy a hygieny či spoluprácou s gynekológmi pri odhaľovaní zneužívania maloletých a ďalšími aktivitami.

Hoci bol už v dôchodkovom veku, odpočinok ho nelákal. „Kým budem vládať, chcem tým deťom pomôcť,“ hovoril. „Pre mňa je to poslanie. Svoju perspektívu som od začiatku videl v teréne. Tam ste lekárom, psychológom a sociálnym pracovníkom v jednom,” povedal v rozhovore pre Rimava.sk spred pár rokov pod názvom: Neraz sa ma pýtajú, či v rómskych osadách pracujem za trest.

Ako člen Výkonného výboru Slovenského výboru pre Unicef zásoboval rómske rodiny v hmotnej núdzi šatstvom, obuvou ale aj hračkami a knihami od Unicef a iných sponzorov a darcov.

Česť jeho pamiatke.

Zdroj: Rimava.sk

  • Oprava, v texte bol nesprávne (72) uvedený vek.

Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross