No active "ca-sidebar-197687" sidebar

R. SOBOTA: Spomínali na stratených židovských susedov

23. júna 2014 |  | 

z pietnej spomienkyStratení susedia. Tak si včera v Rimavskej Sobote pripomenuli židovských obyvateľov, ktorí boli pred sedemdesiatimi rokmi z mesta a okolia deportovaní do vyhladzovacích táborov. Na mieste, kde kedysi stála židovská synagóga, sa konala pietna spomienka na tých, čo sa viac nevrátili. Zazneli aj konkrétne mená rodín z regiónu, ktoré sú na zozname obetí holokaustu.

„Predvojnová Rimavská Sobota, malé mestečko, kde až jednu pätinu obyvateľov tvorili židovskí obyvatelia, ktorí významným spôsobom prispeli k hospodárskemu, kultúrnemu a spoločenskému rozvoju mesta. Rok 1944 znamenal pre nich smutný osud. Viac ako tisíc ľudí bolo deportovaných do vyhladzovacích táborov smrti. Žiaľ, po vojne sa vrátila do prázdnych domov necelá dvestovka,“ priblížil predseda Židovskej náboženskej obce v Rimavskej Sobote Dušan Rybár.

Ako pripomenul, už rok 1938 znamenal začiatok smutného konca židovskej komunity nielen v meste ale takmer v celej Európe. „V Rimavskej Sobote boli od roku 1940 títo obyvatelia vylúčení z verejného aj spoločenského života rôznymi obmedzeniami, ktoré sa týkali napríklad podnikania, vzdelávania,“ spomenul Rybár a dodal, že neskôr boli na území mesta vytvorené štyri getá. Odtiaľ viedla cesta už len do vyhladzovacích táborov v Poľsku, Nemecku alebo Rakúsku. „Domov sa vrátila pätina z nich, aj to obyčajne z celej rodiny už len jednotlivci, ktorí našli prázdne domy a spomienky na to, aký bol život v období, keď nevládol fašizmus,“ uviedol  predseda Židovskej náboženskej obce v Rimavskej Sobote.

Podľa jeho slov aj dnes existujú ľudia, ktorí holokaust popierajú. „Ale chvalabohu, sú v menšine. A našou povinnosťou je, aby sme  mladým generáciám denno-denne prijateľnou formou vysvetľovali, čo bol holokaust,  aký bol zmysel národného socializmu fašistického Nemecka, aby sa nikdy neopakovali dejiny, ktoré sú jednou z najstrašnejších kapitol 20. storočia,“ povedal.

Okrem pietneho zhromaždenia pri pamätníku bol na programe spomienkového dňa aj večerný koncert a ďalšie podujatia v rimavskosobotskom Dome kultúry. Otvorili tu výstavu fotografií slovenského fotografa žijúceho v Kanade a predstavili slovenské vydanie knihy Všetko pohltili plamene autorky Lilly Weiss-Kertész, ktorá mala dvadsať rokov, keď ju s celou rodinou odviezli do koncentračného tábora. Vrátila sa sama.

[nggallery id=1449]

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross