No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Počas Dní mesta odhalia pamätné tabule na budove bývalého geta aj v Mestskej záhrade

pamatna-tabulaV Rimavskej Sobote odhalia dve pamätné tabule, jedna na budove bývalého geta pri Hlavnom námestí, druhá v Mestskej záhrade. Prvú majú odhaliť v rámci osláv Dní mesta na dome, kde bol v mesiacoch máj až jún 1944 zriadený zberný tábor - gheto pre židovských občanov mesta a okolia.

 

 

„Odtiaľto viedli ich cesty už len do koncentračných táborov fašistického Nemecka," uvádza sa na tabuli. Ako pre Rimava.sk priblížil predseda rimavskosobotskej Židovskej náboženskej komunity Dušan Rybár, v meste boli tri getá, na budove bývalého Lýcea však tabuľa nebude osadená, pretože na nej bolo viacero pamätných tabúľ a jednu z nich ešte stále eviduje pamiatkový úrad. „Taká je zásada, že kultúrne pamiatky nemôžu mať dve tabule," poznamenal Rybár. Ďalšou alternatívou podľa neho bolo najväčšie geto v meste, vo veľkosklade v Tomašovej, kde bolo až 400 ľudí. „Je to v areáli a nie sú tam také možnosti prístupu verejnosti. Nakoniec nám pamiatkový úrad povolil len túto jednu, keďže je to budova v osobnom vlastníctve," objasnil Rybár, podľa ktorého mnohí ľudia prechádzajúci v okolí týchto budov ani netušia, aké neľudské podmienky vládli v týchto budovách.

Druhou podobnou udalosťou bude aj znovuodhalenie pamätnej tabule Dezsöa Györyho v Mestskej záhrade, ktorý bol maďarským básnikom, spisovateľom či trojnásobným nositeľom najvyššieho maďarského umeleckého vyznamenania.
Dni mesta začínajú už zajtra vo štvrtok, 5. mája. Tento rok si mesto pripomenie 682. výročie udelenia výsadných mestských práv a slobôd. Pri tej príležitosti samospráva pripravila pre obyvateľov mesta detské vystúpenia, hudobné predstavenie v podaní Smejka a Tanculienky. Nebudú chýbať ani vystúpenia domácich športových klubov a na svoje si prídu aj priaznivci folklóru pri vystúpeniach domácich súborov Rimavan, Uj Gömör a Kis Gömör. Počas prvého Dňa osláv mesta budú udelené aj Ceny mesta, večer na Hlavnom námestí vystúpia obľúbení Kandráčovci. Na piatok je pripravené aj vystúpenie dravých vtákov - Sokoliarstvo Kanát či polhodinová taekwondo show. Po ich vystúpení sa na námestí predstaví známa slovenská reggae-punková hudobná skupina Smola a Hrušky, ktorá dvojdňové oslavy mesta zakončí.

rimavska-sobota

dni mesta Rimavská Sobota

Zdroj: Rimava.sk

Súvisiace články
R. SOBOTA: Lýceum, budova vzdelanosti ale aj tyranie
Z HISTÓRIE: Rodičovskú starostlivosť chceli vynahradiť aj postihnutým deťom
R. SOBOTA: Program Dní mesta nabitý veľkými i malými menami
Rimavská Sobota plná príbehov: Kedysi synagóga, dnes už len pamätník


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross