No active "ca-sidebar-197687" sidebar

ZŠ M. Tompu: Na škole oslavovali výročie historickej budovy s pestrou minulosťou

m-tompu-prazdniny0-2016V historickej budove na Šrobárovej ulici v Rimavskej Sobote, kde v súčasnosti sídli Základná škola Mihálya Tompu, sa počas uplynulých približne 110 rokov vystriedalo viacero škôl. Štátna chlapčenská a dievčenská škola, Ľudová dievčenská škola či Obecná meštianska dievčenská škola. Vyučovalo sa tu v maďarskom, ale aj v slovenskom jazyku. Nie vždy však plnila funkciu školy. Ako uviedol riaditeľ školy Štefan Orosz, budova, ktorej 110 výročie si pripomínajú, bola niekedy aj nemocnicou, a to v období vojny. Podľa jeho slov za toto dlhé obdobie našťastie plnila hlavne funkciu vzdelávaciu.

PaedDr. Štefan Orosz, riaditeľ ZŠ M. Tompu s vyučovacím jazykom maďarským

V súčasnosti na škole prebieha vyučovanie v dvoch budovách, v centre mesta v historickej budove a na Sídlisku Západ. „Po zlúčení dvoch škôl sa naša škola stala jednou z najväčších v meste, s viac než 500 žiakmi,“ povedal pre Rimava.sk Orosz po oslavách, na ktorých ocenili bývalých žijúcich riaditeľov, ktorí v tejto budove školu viedli. V sprievode žiakov na pódiu si ocenenie prebral Ladislav Csúsz, Elena Babróczkyová, Eugen Bodon a Jozef Csank. Agnesa Zimányiová sa odovzdania nezúčastnila. Riaditeľ zároveň pripomenul, že ďalšie osobnosti školy si pripomínajú denne, a to na špeciálnom table, ktoré vystavili tento školský rok.

Samotné oslavy boli podľa riaditeľa veľkolepé. „Za krásny program ďakujeme našim šikovným žiakom a učiteľkám, za finančnú podporu všetkým našim sponzorom,“ uviedol Orosz, podľa ktorého program opakovali aj popoludní, aby si ho vedeli pozrieť rodinní príslušníci či pozvaní hostia. Riaditeľ školy zároveň podotkol, že veľmi im opäť s programom pomohla učiteľka Katarína Zsélyiová, ktorá pritom nie je ich zamestnankyňou. „Venovala sa dramaturgii. Pomohla nám už niekoľkokrát, akoby zviazala program do jednej kytice,“ opísal Orosz.

Budova Základnej školy Mihálya Tompu patrí medzi najstaršie v meste. Má viac ako 510 žiakov a v súčasnosti už desať rokov od zlúčenia dvoch škôl vyučovanie prebieha v dvoch budovách.

Zdroj: Rimava.sk

 


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross