No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Múzeum predstaví svoj najstarší, 160-ročný snár

27. júna 2012 |  | | |

Význam snov zaujíma ľudstvo odpradávna, v Gemersko-malohontskom múzeu v Rimavskej Sobote „vyloží sny“ 160-ročná knižka písaná švabachom. Návštevníci si v júli budú môcť pozrieť najstarší snár múzea.

Táto 48-stranová brožúrka bola vydaná v roku 1852, pravdepodobne v Pešti. Pôvodnou majiteľkou snára bola zrejme čitateľka menom Jolánka Holková, keďže práve jej meno je napísané na titulnom liste. "Snár je pozoruhodný svojim obsahom, ilustráciami snových predstáv, jazykom i typom písma. Napísaný je pravdepodobne v upravenej češtine, ktorú po roku 1849 Viedeň zaviedla do škôl a úradov na území dnešného Slovenska," priblížila knihovníčka múzea Iveta Krnáčová. Snár je napísaný švabachom, tlačenou podobou nemeckého neogotického písma.

Keďže originálny snár bol zásluhou opotrebovania i zásluhou tlače na priemyselne vyrobenom papieri značne poškodený, potreboval reštaurátorský zásah. V roku 2007 sa do tejto úlohy pustili študenti Strednej priemyselnej školy Samuela Stankovianskeho z Banskej Štiavnice. Odborným garantom reštaurovania bol pedagóg školy a reštaurátor Štefan Kocka. Reštaurovanie Snára bolo vykonané v rámci realizácie projektu reštaurovania Daxnerovej knižnice z Tisovca, ktorá je v súčasnosti uložená v knižnici múzea.

Originálny zreštaurovaný Snár z roku 1852 a dokumentácia jeho stavu pred reštaurovaním je súčasťou predmetu mesiaca júl.

Zdroj: Rimava.sk, GMM


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross