No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Paddleboard si získava čoraz viac priaznivcov. V R. Sobote máme čerstvú majsterku SR

7. októbra 2017 |  | |

Otvorené jazero alebo rieka v obkolesení hôr a lesov, všadeprítomné ticho okrem zvukov žblnkotajúcej vody. Vy stojíte uprostred tejto krásy na doske podobnej surfu, v ruke máte pádlo a užívate si silu prítomného okamihu. Nie, toto nemusí byť len predstava či sen. Toto vám ponúka zažiť paddleboarding, šport ktorý si deň čo deň získava viac priaznivcov. Výnimkou nie je ani okres Rimavská Sobota. Aj tu máme milovníkov tohto outdoorového športu. Neostalo to však len pri občasnom pádlovaní po vodnej hladine na Teplom vrchu. Región sa môže pochváliť aj čerstvou majsterkou Slovenska, Karin Rosiarovou.

Poďme ale po poriadku. Čo je to vlastne paddleboarding, od kedy si získal svojich priaznivcov v našom okolí a prečo by ho mali malí i veľkí, starší či mladší vyskúšať porozprával redakcii Rimava.sk Peter Oros, tréner paddleboardingu na Teplom vrchu, ktorý sa tomuto športu začal venovať spoločne s manželkou približne pred 2,5 rokom, no aktívne je to niečo vyše roka.

„Kamarát ma na to nalákal a aj si to kúpil. Vtedy to ešte nikto nemal. Musím sa priznať, že vtedy sa nám to veľmi nepáčilo, lebo keďže sme celá naša rodina vodácka, mysleli sme, že je to niečo podradné, predsa kajakári sú celkom iný level. Ale tento nezáujem trval 2 týždne, potom sme si to kúpili aj my a odvtedy sa tomu venujeme,“ priblížil Peter svoje začiatky. Paddleboarding je spojenie dvoch anglických slov – paddle ako veslo a board, teda doska alebo surf. Ako Peter doplnil, medzi „svojimi“ majú pre neho aj skratku – SUP, ako Stand-up paddleboarding, kde sa stojí na doske a pádluje sa. A aké výhody má pádlovanie na ľudské telo? Podľa trénera je samotný paddleboarding po výskume FTVŠ na UK v Bratislave druhý medzi športami, kde je komplexný pohyb tela. „Na prvom mieste skončili bežky na lyžiach. To znamená, že počas paddleboardingu neviem či vôbec je nejaký sval, ktorý by sa neprecvičil. Veľkú výhodu majú aj stabilizačné cvičenie, ktoré pomáha v rozvoji všetkých svalov, takže tie účinky na telo sú absolútne nepopierateľné,“ avizoval Peter a dodal, že tento šport sa využíva aj pri jóge, rovnako pri turistike, ale paddleboarding sa jazdí i súťažne.

Z ľava manželia Orosovci, Karin, Katka

A práve v tejto oblasti sa našla Karin Rosiarová. Hoci sa paddleboardingu venuje len od jari tohto roka, nedávno sa stala majsterkou Slovenska vo svojej kategórii. „ S Peťom sa stretávam aj vo svojom voľnom čase a keď mi o tom rozprával, tak som hneď povedala, že chcem svoj vlastný paddleboard. Zobrali ma na Teplý vrch, postavili ma na dosku a vtedy som vedela, že sa tomu chcem venovať,“ približuje Karin svoje prvé zoznámenie sa s týmto športom. To, že Karin patrí medzi ľudí, ktorí veci robia na 100 percent svedčí aj je úspech na majstrovstvách Slovenska v paddleboardingu, ktoré sa konali na rieke Dunaj. Ako povedala, víťazstvo nečakala. „Na súťaž som išla s tým, že to vyskúšam a užijem si srandu na rieke, keďže doteraz som bola iba na jazere. Po takých dvoch troch kilometroch sa vo mne prebudil športový duch a už som išla naplno. Potrebovala som udržať rytmus, vedela som, že sa nemôžem napiť a najesť,“ vysvetlila Karin, ktorá v cieli neverila, že je prvá. Preto ten pocit víťazstva bol podľa jej slov neskutočný a úžasný zároveň. Hoci športuje od malička, kedy sa venovala volejbalu, takýto úspech nemala možnosť zažiť. Ako sama hovorí, toto víťazstvo ju motivovalo a chce skúsiť každú súťaž, ako aj obhájiť titul Majsterky Slovenska v paddleboardingu.

Úspech však nenechal dlho čakať ani na Katku Kantorovú. Má za sebou súťažných 23 kilometrov na Dunaji, kde skončila štvrtá. Tam nazbierala prvé skúsenosti s riekou, ktoré neskôr zúročila na ďalšej súťaži na rieke Hornád. Tam si vypádlovala prvé miesto. Rovnako ako Karin aj Katku čaká tento víkend zdolať českú rieku, Vltavu. Na Krumlovskom vodáckom maratóne ich čaká búrlivých viac ako 25 kilometrov. „Je to ťažká rieka, ale chcem do toho ísť,“ poznamenala Karin.

Pozrite si, čo čaká Karin i Katku na Krumlovskom vodáckom maratóne

Zo stretnutia bolo jasné, že Katka aj Karin prepadli tomuto športu naplno. Čo sa ale skrýva za tým nadšením z tohto športu? Ako Katka prezradila, pre ňu samotnú je to relax. „Prídeš na vodu, vnímaš to okolie, pádluješ, užívaš si to a Teplý vrch je naozaj nádherný z dosky,“ hovorí Katka, pre ktorú ako športovca je paddleboarding aj o posúvaní svojich hraníc ako aj o vyskúšaní niečoho nového. Okrem toho však podľa Katky prináša každý šport určitú komunitu ľudí. „Je to skvelé, že aj tu sa tvorí opäť ďalšia komunita, s ktorou môžem tráviť čas a zdieľať to zanietenie pre tento šport,“ dodala Katka. S touto myšlienkou sa stotožňuje aj Karin, pre ktorú paddleboardová skupina znamená zábavu, ktorú môže prežiť s ľuďmi, ktorých má rada.

K ich slovám sa pridal aj ich tréner Peter. „Pohľad z rieky na svet je podľa mňa geniálny,“ hovorí tréner, ktorý by chcel k tomuto športu dotiahnuť mladých ľudí, ktorí sa mu budú venovať, pretože tento šport vie pritiahnuť množstvo ľudí bez rozdielu veku. Veď paddleboardovú dosku stačí nafúknuť, obliecť sa do plaviek či neoprénu, zobrať pádlo a na vode uvidíte svet inými očami. O tom je paddleboard.

Zdroj: Rimava.sk FOTO: archív Peter Oros


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross